Може доброта нашкодити?

Доброта – якість позитивне. Нас з дитинства вчили бути чуйними, милосердними, допомагати близьким, так і просто знайомим. Але ми ніколи не замислювалися над тим, що доброта може принести шкоду. А адже насправді бувають такі ситуації, коли гуманні вчинки можуть призвести до зовсім не такого результату, який очікували.

Прикладів подібних випадків багато на сторінках літературних творів. Так, наприклад, головний герой повісті «Юшка» Андрія Платонова, з-за хвороби рано постарілий чоловік років сорока, мав по-янгольському добрий характер. Але оточуючі його люди не розуміли щирості і чистоти цієї людини, приймаючи її за слабкість. Вони знущалися над Юшкою, навіть не підозрюючи, що у нього є ім’я – Юхим Дмитрович, іноді виявляли навіть фізичну агресію. Але герой ні на що не звертав уваги, не відповідав злом на зло. Він день у день, перемагаючи біль і страждання, працював на кузні, відкладав гроші на навчання сироти, прийомної дочки. Доброта Юшки принесла йому тільки шкоду. Він помер, так і не зрозумілий людьми, але його спадщина залишилася. Воно продовжилося в тій самій сироті, дівчині, яка вивчилася на лікаря і стала допомагати хворим на сухоти.

Бувають і такі ситуації, коли люди здійснюють вчинки з благих намірів, але тим самим шкодять тим, кому хотіли допомогти. Підтвердження цих слів ми зустрічаємо в знаменитому романі Федора Михайловича Достоєвського «Злочин і покарання».

Мармеладов бере в дружини вдову з дітьми, щоб допомогти жінці, що залишилася без годувальника, виростити дітей. Чоловік служить чиновником, має стабільний дохід і цілком в змозі прогодувати своїх нових домочадців. Звичайно, не може бути сумнівів, що цей вчинок благородний і показує добру натуру Мармеладова. Тільки от перспектива щасливого життя в сім’ї дуже швидко померкла: герой почав пити, втратив роботу, він просто скотився під укіс і опинився разом з тими, кого хотів врятувати, в злиднях. Результат доброго вчинку сумний: Сам Мармеладов, його рідна дочка Сонечка і дружина з маленькими дітьми хворіють і голодують. Соня змушена піти на панель, торгувати власним тілом, щоб прогодувати велику сім’ю. Катерина Іванівна виснажена сухоти, а діти виснажені і зовсім нещасні.

Доброта Мармеладова стала справжнім прокляттям для сім’ї. Чоловік не витримав вантажу покладених на себе обов’язків і зламався. Ось тільки не один він упав на дно, а потягнув за собою всіх, причому ще й ні в чому не винних діточок.

Таким чином, стає очевидним те, що доброта не завжди корисна, вона може принести шкоду. Часом суспільство приймає це якість за слабкість і обрушує всю свою злість на людей світлих, чистих, не здатних відповісти. Деколи ж необдумане благородство може обернутися справжньою бідою, а добрі вчинки приносять жахливі наслідки.