Модальне дієслово Have to: правило, переклад, чемһаѕотличается отhave, їх вживання иконструкция пропозицій

Модальні дієслова – часте явище в англійській мові. Для російськомовного людини вони – щось дивне, не має точного, однозначного перекладу і сенсу. Наприклад, Have to – модальне дієслово, який не тільки часто зустрічається в англійській мові, але ще і видозмінюється. Якщо ви тільки починаєте вивчати англійську мову, напевно вас заводять в оману пропозиції, які звучать наступним чином: «I have to go», «You have to try this». Потрібно навчитися правильно їх перекладати.

Особливості

Чому дієслово Have, який має точний переклад «мати», стоїть на першому місці в реченні. Справа в тому, що в гру вступає конструкція Have to, переклад якої вже зовсім інший.

Тут все ситуативно, суть вираження залежить від контексту. Тому нижче ми розглянемо всі випадки вживання цього обороту, для наочності складемо речення з have to і все дослівно переведемо.

Нам всім знайоме слово «повинен» або «повинна», яке ми в своїй рідній мові вживаємо не тільки в якості зобов’язуючого аргументу, але і в разі пропозиції чого-небудь кому-небудь, логічного висновку, вимушеної заходи. В англійській мові для подібних ситуацій був придуманий окремий дієслово Have to.

Його переклад дослівно звучить — «повинен», але смислове навантаження залежить від ситуації вживання, тому в російському варіанті це слово можна замінити на численні синоніми. Незважаючи на те, що слово Have в даному випадку не має незалежного статусу, а є частиною конструкції, його основні морфологічні якості залишаються незмінними. Як свідчить загальне правило для всіх дієслів, цей змінюється в залежності від часу і займенники.

Зверніть увагу! Модальними називаються дієслова, які не видозмінюються в залежності від часу і займенники. Смисловий дієслово після них завжди вживається у формі інфінітива, але без частки to. Однак конструкція have to стала винятком. За рахунок простоти вживання, нею стали замінювати схожі за значенням модальні дієслова, зберігши основне правило для наступних, значеннєвих.

Використання в пропозиціях

З have to можна побудувати різні типи конструкцій.

Стверджувальні

Висловлювання даного типу можуть повідати про сьогоденні, минулому або майбутньому часі. Для кожного з них використовується окрема дієслівна форма:

  • Нині – have to (для займенників I, You, We, They) та has to (He, She, It).
  • Минув час – had to (для всіх займенників).
  • Майбутній час – will have to (також для всіх займенників).

На наочному прикладі стає зрозуміло, чому has to відрізняється від have to – стандартна формула для вживання в теперішньому часі. Давайте розглянемо це явище в простих реченнях: «She works as a singer. She has to sing songs. – Вона працює співачкою. Вона повинна співати пісні». «We are students. We have to visit university every day – Ми – студенти. Нам потрібно ходити в університет кожний день».

Використання have to в минулому часі – справа просте і зрозуміле. Модальна структура не змінюється, в залежності від займенники, більше того, побачивши її в початку пропозиції, відразу можна зрозуміти, що мова йде про те, що вже було чи могло б бути.

Наведемо приклади таких висловлювань: «He was an athlete. He had to run every morning. – Він був легкоатлетом. Йому потрібно було бігати щоранку».

Have to в майбутньому часі перетворюється в структуру will have to, переклад якої також залежить від випадку. Вона актуальна для будь-якого займенники і зустрічається в повсякденному мовленні часто.

Згадайте, адже ми теж постійно вживаємо фрази з розряду: «потрібно буде», «непогано було б», «мені знадобиться». Ну а тепер приклади таких висловлювань: «If it rains tomorrow, I will have to take a taxi to reach a workplace. – Якщо завтра буде дощ, мені потрібно буде взяти таксі, щоб дістатися до роботи».

Питальні

Для побудови питальній форми необхідно вживання допоміжних дієслів, які вийдуть на перше місце в реченні, перед модальними. Схема гранично проста, можна сказати, повністю запозичена з структури часів Indefinite.

  • Нині – Do (I, You, We, They) і Does (He, She, It).
  • Минув час – Did (для всіх).
  • Майбутній час – Will (для всіх).

Наведемо наочні приклади питальних речень і розглянемо їх переклад: «What do I have to write here? – Що я повинен написати тут?», «Why does she have to go so early? – Чому їй потрібно йти так рано?». В теперішньому часі приклади, як ми бачимо, прості. Ще більш зрозумілими вони будуть у минулому: «What did he have to do to stop this? – що йому треба було зробити, щоб залишити це?». І по аналогії складаємо питання в майбутньому часі: «Why will you have to be there so late? – чому ти повинен бути там так пізно?».

Висловлювання з запереченням

В даному випадку до have to додається правило, обмежує його смисловий діапазон. На російську мову такі вислови перекладаються як «не повинен», «не треба», «не варто», але вони не несуть в собі суворого заборони. Лише рекомендація чи порада, висловлювані з допомогою цього мовного обороту.

Наявність допоміжних дієслів тут обов’язково, з їх допомогою ми будуємо заперечення:

  • Даний – don’t (I, You, We, They) і doesn’t (He, She, It).
  • Минуле – didn’t (для всіх).
  • Майбутнє – Will not або won’t (для всіх).

На прикладі розглянемо, чим в даному випадку часи відрізняються один від одного. Справжнє: «You don’t have to dance now – Тобі не обов’язково танцювати зараз» і «He doesn’t have to watch this show – Йому не обов’язково дивитися це шоу». Минув: «We didn’t have to sing that song – нам не треба було співати ту пісню». Майбутнє: « She won’t have to drink so much – Їй не потрібно буде пити так багато».

Інші зі схожим змістом

Одним з найбільш спірних питань в ході вивчення англійської мови є різниця між must і have to. Два модальних дієслова, які мають однаковий переклад на російську мову, але, чомусь, в англійській ставляться в різних випадках. Перша відмінність полягає в смислового навантаження. Ми вже згадували вище, що have to – так сказати форма слова «бути винним», яка не зобов’язує до чого-небудь, а рекомендує або вказує на необхідність здійснення певної дії.

А ось з дієсловом must все навпаки. Його наявність у реченні дає зрозуміти, що людина зобов’язана зробити щось, або йому ставиться сувору заборону на певну дію.

Давайте розберемося на наочному прикладі в тому, чим have to відрізняється від must: «You must read this book till tomorrow night. – Ти зобов’язаний прочитати цю книгу до завтрашнього вечора», або «He mustn’t play guitar in my apartment. – Він не має права грати на гітарі в моїй квартирі».

Друга відмінність криється в морфології. Ми навели приклади have to, який змінюється в залежності від займенники і часу, в якому його вживають. А ось must – незмінна форма, яка не підпорядковується жодному з правил. Єдиний допоміжний привід, який може бути застосований – це not, в результаті чого ми отримуємо форму musts’t.

Зверніть увагу! З-за того, що must не має форм, його неможливо вжити в минулому часі. В якості альтернативи використовується had to. Те ж саме стосується і майбутнього часу, де активно застосовується словоформа will have to.

У нас залишається ще один спірний модальне дієслово should. Підказку в даному випадку нам дає його переклад, що звучить як «повинен», «мала», де ключовою є частка «б». Являє собою щось середнє між двома попередніми, вказує і на необхідність зробити що-небудь, і на рекомендацію, яка ні до чого не зобов’язує.

Описати це на практиці можна за допомогою простої фрази: «You should stay», що перекладається як «Тобі слід залишитися» або «Ти повинен залишитися». Така добровільно-принудительня форма, яка досить часто зустрічається в англійській мові. Зазначимо, що should і have to взаємозамінні словоформи. Не важливо, яку з них ви поставите в реченні, вас однаково правильно зрозуміють носії мови.

Використання модального дієслова have to в англійській

Як правильно вставляти have to в англійській мові

Висновок

Модальні дієслова англійської мови, які мають схожі значення, на перший погляд здаються нам складними і заплутаними. Але все прояснюється з практикою. Чим більше ви будете вникати в розмовну мову, тим швидше почнете правильно розставляти подібні вирази.