Минуле мого міста

Моє місто Ішим починався в кінці 17 століття. У документах поселення значилося Коркиной слободою (по імені головного засновника Афанасія Коркіна). Не встановлено точно, коли слобода була закладена. Імовірно, це могло бути в проміжку 1670 — 1687. В основі поселення був острог, зведений на рубежі імперії і Сибірського ханства. До 1750 року це був форпост на захист Росії від набігів кочівників.

За сотню років слобода розрослася за рахунок селян, які прибули сюди з центральної Росії. І в 1782 році за височайшим повелінням імператриці Катерини ll Коркіна слобода отримала статус повітового міста і нове ім’я — Ішим. Через три роки у міста з’явився герб із зображенням золотого карася на синьому тлі. Дійсно навколо міста багато озер, в яких водяться великі карасі.

Повітове місто Ішим славився Микільської ярмарком, яка проходила взимку. Вона ж і приносила місту головний дохід. Місцева промисловість спеціалізувалася на хутрі, шкірі, м’ясі, залізних товари. Ці продукти виробництва знаходили збут в самих різних куточках Росії. Ишимское вершкове масло йшло за кордон. Вигідне географічне положення міста — по Сибірському тракту — послужило розвитку Ішим в найбільший торговий центр Західної Сибіру.

Крім того, в Ішимі до кінця 19 століття працювали заводи і заводики, загальною чисельністю — 54. З першої половини 19 століття в місті почали відкривати навчальні заклади. Це були училища (повітове духовне), церковно-приходська школа і початковий навчальний заклад для дівчаток — прогімназія.

Культурне життя Ішим розвивали, головним чином, засланці вільнодумці, декабристи (поет Олександр Одоєвський Володимир Штейнгель), учасники польського повстання, письменники-народники (Р. Мачтет, В. Гурвич і ін) і письменник П. П. Єршов.

Встановити радянську владу в Ішимі і Ишимском повіті виявилося не так просто. У 1921 році тут був центр найбільшого повстання сибірських селян проти нової влади. Повстання охопило величезну територію: з півдня на північ — від ишимских степів до тундри Ямалу; з сходу на захід — від Омської губернії до Уральських гір. Повстання було жорстоко придушене.

З 1917 року Ішим «кочував» по різних областях. Його приписували до Тюменської губернії, Уральської області, Челябінська, Омська. І тільки з 1944 року місто міцно закріпився за Тюменської областю.

З перших років радянської влади в Ішимі стала розвиватися промисловість, пік її розвитку припало на воєнні роки за рахунок евакуйованих заводів. Як всі міста Уралу і Зауралля, наше місто кував перемогу в тилу. Після війни багато евакуйовані заводи залишилися в Ішимі.

З 60-х років минулого століття виробниче обладнання оновлювалося, місто стало значним промисловим центром півдня Тюменської області. І в такому стані дожив до перебудови.