Мати Максим Горький – короткий зміст по главах: образ Павла Власова та історія материнської любові

Вивчаючи короткий зміст по главах роману Горького «Мати», можна зрозуміти, чому цей твір вперше було видано в США. На батьківщині автор опублікував його лише у 1907-1908 рр., воно мало великі зміни, що стосуються цензури. Оригінал без змін російські читачі змогли побачити вже після революції 1917 року.

Історія створення

Хоча робота над твором відбувалася в середині 1906 року, перші начерки були зроблені ще в 1903 році. До середини жовтня з Америки Горький переїжджає ближче до Росіїі до Італії, де закінчує першу редакцію. Історія створення роману пов’язана з тісним знайомством автора і робітників-сормовцев. В якості матеріалу для створення роману «Мати» послужили дії, що відбуваються на Сормовском заводі в Нижньому Новгороді.

Він став свідком підготовки до травневої демонстрації і суду над її учасниками. Близьке спілкування з трудовим колективом підприємства в 1901-1902 рр. дозволило Горькому зібрати матеріал, що послужив підставою для створення роману, де головний герой Павло Власов і його друг Андрій Знахідка переживають аналогічні події.

Важливо! Увага автора приділяється силі протестуючого пригнобленого класу, званого пролетаріатом. Він відображає його боротьбу і в інших ранніх творах. Наприклад, п’єса «Міщани», що розкриває образ робочого революціонера або «Вороги», що відображає події першої російської революції.

Сім’я головного героя

Образ Павла Власова в романі Горького «Мати» починається з опису героя в 14-річному віці. Батька головного героя звали Михайло, він був фабричним слюсарем, якого недолюблювали колеги. Грубий, сварливий характер, що відбивається на близьких: дружина і дитина періодично били. Перед смертю, прийшовши додому з роботи, він вирішив провчити сина, потягати за волосся. Павло схопив важкий молоток – батько побоявся чіпати юнака. Після інциденту Михайло замкнулося, а коли помер від грижі, ніхто не шкодував.

Після цього Павло продовжує працювати на фабриці. Раптово він змінюється, свят починає ходити гуляти, приносить і читає заборонену літературу. Матері пояснює свою поведінку бажанням знати правду, за яку можуть відправити на каторгу, посадити у в’язницю.

Кожну суботу в домі героя збираються революціонери. Вони займаються читанням книг, співають заборонені пісні, характеризують державний устрій, обговорюють життя робітників.

Мати розуміє: «соціаліст» – страшне слово, однак симпатизує товаришам сина. Ниловне всього 40 років, але автор описує її літньою жінкою, зламану важким безпросвітним побутом, складною долею.

Розвиток сюжету

Максим Горький у романі «Мати» розкрив материнську любов Нилівни: вона зближується з друзями сина, при цьому відносини з Павлом стають краще. Серед гостей, які відвідують будинок, автор виділяє декілька:

  • Наташа – молода дівчина з багатої родини, яка залишила батьків, яка приїхала працювати вчителькою;
  • Микола Іванович – начитаний, розумний чоловік, завжди може знайти цікаву тему і розповісти робочим;
  • Сашенька – дочка поміщика, пішла з родини заради ідеї;
  • Андрій Знахідка – молодий чоловік, що виріс сиротою.

Переказ короткого змісту роману Горького «Мать» розкриває життя революціонерів. Нилівна відчуває, що Павло і Сашенька люблять один одного, однак, для блага революції, молодь відмовляється створювати сім’ю, так як це може відвернути увагу від важливої справи. Андрій Знахідка розуміє, що таке материнська любов: господиня дому ставиться до нього як до рідного. Незабаром Власови запрошують його жити з ними, і той погоджується.

Розкручування сюжету і чергове подання образу Павла Михайловича Власова в романі Горького «Мати» починається епізодом, называющимся «болотна копійка». Короткий зміст полягає в наступному: керівництво фабрики оподатковує і без того невелику зарплату робітників додатковим побором. Призначатися він буде для обживання болотних земель, розташованих неподалік від стін підприємства. Головний герой вирішує приділити цьому увагу і пише замітку в міську газету. Віднести текст в редакції викликається мати зрадника. Сам він у цей час очолює мітинг, що проходив на заводі. Однак директор з першого слова заспокоює натовп і відправляє всіх по робочих місцях. Павло розуміє, що люди не довіряють йому з-за юного віку. Вночі жандарми відводять Павла у в’язниці.

Мати зрадника

Про що твір Горького «Мати», стає ясно з перших глав. Головна проблематика полягає в розкритті образу і духу робітників, що борються проти чинної влади і поборів. Після прочитання роману ім’я, яким звали матір головного героя, навряд чи б запам’яталося, якби не подальші події, в яких вона виявляється на першому плані сюжету роману. Поступово аналізуючи зміст книги по главам, мотивація вчинків літньої жінки стає зрозуміла: це материнська любов.

Відразу після арешту до Ниловне приходить товариш сина і просить надати допомогу. Справа в тому, що всього заарештовано 50 осіб, але довести непричетність до мітингу можна тільки продовженням розповсюдження листівок. Мати сина зрадника погоджується носити папери на завод. Вона починає доставляти на фабрику обіди для робітників, які готує знайома жінка, вона користується тим, що стару не обшукують. Через деякий час головні герої, Андрій Знахідка і Павло Власов, звільняються.

Увага! У романі Максима Горького «Мати» образ головних героїв зображено так, що після виходу з в’язниці, вони не лякаються, а продовжують займатися підпільною діяльністю.

Знову арешт

Робітники готуються до свята першого травня. Планується пройти ходою вулицями міста і виголосити промову на заводській площі. Павло не може ні про що думати, крім того, що очолить ходу, несучи в руках червоний прапор свободи.

Однак жандарми і солдати перегороджують шлях демонстрантам і розганяють процесію. Багато опиняються за ґратами, і Власов серед них.

Нилівна була присутня при арешті сина, вона все бачила. Той, хто написав «Мати», чудово розумів, що діється в материнському серці. Подальший розвиток подій характеризується спонтанними і необдуманими діями літньої жінки: вона піднімає обривок прапор, який ніс її єдиний син, і забирає додому.

Після описаних подій стару забирає Микола Іванович (такі умови між ним, Андрієм і Павлом були обумовлені заздалегідь). У серце матері горить полум’я бажання кращого життя і одночасної образи за долю сина, тому вона веде активну підпільну діяльність:

  • розносить підпільні книги, журнали;
  • розмовляє з людьми, слухає розповіді;
  • переконує їх приєднатися.

Подорожуючи по губернії, Нилівна бачить, як бідно живе простий народ, який не має можливості користуватися величезними багатствами рідної землі. Повертаючись назад, мати поспішає на побачення з Павлом. Друзі переживають за кращого товариша, намагаються влаштувати втечу, ініціатором якого стає Сашенька. Герой відмовляється від допомоги, пояснюючи свої дії бажанням виступити з промовою перед судом.

На суді

Максим Горький написав про суд Павла як про сумну картину минулого часу: промови адвоката, судді, прокурора сприймаються як одна. Слова Павла Власова прозвучали голосно і сміливо. Він не став говорити слів виправдання, молодий чоловік намагався пояснити знаходяться, хто вони – люди нового часу. Хоча їх називають бунтівниками – вони соціалісти. Гасло складається з простих, зрозумілих слів:

  • Влада народу!
  • Засоби виробництва – народу!
  • Праця – обов’язковий для всіх громадян!

Суддя негативно поставився до заяв молодого революціонера і виносить вирок: «Всі затримані висилаються на поселення в Сибір». Мати скептично ставиться до вироку для сина, усвідомлюючи рішення суду лише через деякий час. Нилівна не вірить у можливість розлучення з єдиним Павлом на довгі роки.

Проблематика роману Горького «Мати» зачіпає останні глави твору. Суд виносить вирок: обвинувачені посилаються на поселення. Сашенька збирається їхати слідом за коханим, Нилівна планує приїхати, якщо у сина з’являться онуки.

Однак під час перевезення надрукованій судової промови Павла в сусіднє місто літня жінка дізнається у погляді молодої людини знайомі риси.

Він був присутній в будівлі суду, поруч з в’язницею. Хлопець шепоче сторожу, той підходить до матері, називає її злодійкою. Остання, у свою чергу, називає звинувачення брехнею, простягаючи оточуючим листівки з промовою сина. Підоспілий жандарм вистачає жінку за горло, у відповідь чути хрип і вигуки людей, які бачать це видовище.

Увага! Автор написав роман так, що закінчуючи твір, не «вбиває» героїню — мати. Він дозволяє читачеві самому «додумувати» фінал твору.

Поступово слідуючи по главам, жінка не усвідомлює: із звичайної матері, син якої перебуває в ув’язненні, вона перетворилася в матір зрадника. Короткий зміст сюжету твору не дозволяє повністю зануритися в круговорот проблем, що нахлинули на просту російську героїню. Проблематика роману Горького «Мати» зачіпає широку популярність революційних ідей серед робітничого класу.

Як зображеного предмета автор показує життя звичайної людини, яка стає особистістю, здатного думати і роздумувати. Твір є соціально-політичної книгою, штовхає на виявлення перспективної ідеї зародження наполегливої боротьби з гнітючим класом.

Короткий виклад роману Горького «Мати»

Розбір роману Максима Горького «Мати»

Висновок

Окремо слід згадати, що головні герої роману Горького «Мати» були придумані після знайомства з революціонерами, з-за якого автору довелося эмингрировать в Америку. Значення роману полягає в тому, що автор писав для мільйонів, він намагався зробити так, щоб його твори були прості і зрозумілі. Але, незважаючи на це, після того, як роман був написаний і виданий, Горький не був задоволений своїм твором, так само, як і багатьма іншими.