Мати і син у романі Салтикова-Щедріна «Господа Головльови»

У своєму романі Салтиков-Щедрін Господа Головльови» проводить знак рівності між матір’ю Аріною Петрівною і сином Порфирієм, або як його всі називали «Иудушкой-кровопивцем».

Справді діти повинні «відповідати за батьків» перед Богом? Чому саме Иудушка став самим ненависним сином для поміщиці, якого в кінцевому підсумку вона і прокляла? І з чиєї все ж вини весь рід Головлевых вимерло?

За багато років Аріна Петрівна чудово змогла вивчити сина і зрозуміти, що він за людина. Жадібний і безпринципний Порфирій став для поміщиці, як відображення в дзеркалі. Одне тільки відрізняло матір і сина, це підхід до збереження і розширення своїх «запасів». І якщо жінка, яка не звикла на когось розраховувати, самостійно скуповувала землі, економлячи на найпростіших речах, то Иудушка економити на собі не звик. Він жив у своє задоволення, і чекав з нетерпінням «свого шматка» від матері, а так само при першому зручному випадку виділяв для себе частку.

Швидше за все, між ними існувала ще одна велика відмінність. Аріна Петрівна просто не могла залишити своїх дітей без спадщини, тільки з-за того, що про це можуть дізнатися сусіди і засудити її. Тому, жінка допомагала своїм дітям фінансово. З роману можна зрозуміти, що вона вже «викинула шматок» Степану, який у підсумку «проциндрив» спадок і продав будинок, куплений за «мамині гроші» на торгах. У кінцевому підсумку, «осоружний син» Степан повернувся в Головлево, спився і помер.

Сини Порфирія Володимир і Петро, теж помирають молодими з вини батька. Один – програв велику суму грошей і прийшов просити милостині у батьків, де отримав суворий відмову. Другий – перестав отримувати кошти на існування за провину. Молодий чоловік просто обзавівся дружиною, від чого тут же впав у немилість Іудушки, незважаючи на те, що шлюб був раніше схвалений «побожним» батьком.

Аріна Петрівна ж в свою чергу ховає другого сина Павла. Перед смертю жінка заводить розмову про те, щоб Павло розпорядився спадщиною. Проте синові не приємна була думка, що він не потрібен більше у світі живих і всі чекають лише доходу після його смерті. В результаті і друга частина Головлевского маєтку дістається Порфірію.

Однак колишня поміщиця вже розуміє, що не варто чекати допомоги від Іудушки на подальше своє утримання. Тим більше у неї в опікою знаходяться дві «сирітки», її онуки від померлої дочки. Аріна Петрівна побажала, щоб частину спадку дісталося і їм.

Різниця між матір’ю і сином не велика, але вона є. Вони обидва жадібні, розважливі і деспотичны по відношенню до інших. Проте Орися Петрівна в останні роки життя, все ж «прозріла» і стала думати про інтереси інших. Адже після скасування кріпосного права, вона сама стала приживалкой, по дурості відписавши більшу частину Головлевского маєтку Иудушке.

Порфирій ж, навпаки, з віком ставав ще безжальнішим і меркантильней, шукаючи вигоду навіть у смерті власного сина.

Иудушка, як і його «матінка» теж боявся осуду з боку, можливо саме це підштовхує його здати свою новонароджену дитину в притулок, навіть не повідомивши про це Евпраксине.

Иудушка став певним продовженням Аріни Петрівни, хоча, в цьому випадку, «учень перевершив свого вчителя».