«Маленький принц» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1943.

Жанр: повість-казка.

Тема: дружба і вірність; обов’язок і відповідальність; сенс життя.

Ідея: справжні цінності в житті: любов, вірність, дружба, відповідальність, любов.

Проблематика. Нерозуміння між дітьми та дорослими.

Основні герої: льотчик, Маленький принц.

Сюжет. Шестирічний хлопчик дізнався з книжки, що удав ковтає видобуток. В результаті з’явився малюнок змії, заглотившей слона. Всім дорослим це зображення здавалося капелюхом. Спроба намалювати удава зсередини теж не зустріла розуміння. Дорослі порадили замість цієї нісенітниці зайнятися серйозними шкільними предметами. Так для хлопчика закрилося майбутнє художника. З часом він освоїв серйозну професію льотчика, але продовжував демонструвати свій загадковий малюнок більш розумним, на його погляд, дорослим. Відповідь був традиційний: це капелюх. Можна було вести з ними задушевні бесіди? Так і був льотчик самотній до зустрічі з Маленьким принцом.

Зустріч сталася в пустелі Сахара. Підвів мотор літака, несправність треба було терміново усунути, інакше льотчика чекала згуба: запас води можна було розтягнути лише на тиждень. Льотчик зі світанком прокинувся від того, що хтось-то говорив тонким дитячим голоском. Це був золотоволосий маленький хлопчик, якимось чином опинився в пустелі. Йому потрібен був намальований баранчик, і малюк попросив про це льотчика. Той виконав його прохання, адже ця дитина розгледів в “шляпі” удава. Так познайомився льотчик з Маленьким принцом, який прилетів з дуже маленької планети, точніше — з астероїда.

Планета за величиною була не більше вдома. Дуже старанно Маленький принц доглядав за нею. Йому доводилося чистити вулкани: один з них погас, а два діяли. Крім того, Маленький принц виривав пророслі баобаби. Це було дуже важливо для планети. Жилося Маленькому принцу сумно і самотньо. Єдиною його розвагою було спостереження заходу сонця. Але одного разу планета його немов осяялася чудовою квіткою — прекрасною трояндою з шипами. І життя Маленького принца змінилася. Він полюбив цю горду красуню, але йому здавалося, що вона жорстока, прискіплива і гордовита. А вона була просто наївна і ранима. Маленький принц був занадто юний, щоб зрозуміти це. Він ще не розумів, яке щастя внесла в його життя ця троянда. І Маленький принц вирішив пуститися в мандри. Наостанок він вичистив вулкани, врятував планету від пророслих баобабів і попрощався зі своєю трояндою, яка тільки при розставанні сказала Маленькому принцу про свою любов.

У своєму мандрівці він відвідав спочатку ближні астероїди. На одному мешкав король, спраглий наказувати. Інший астероїд був житлом шанолюбця, на третьому розташувався п’яниця, на четвертому влаштувався ділок. Мешканець п’ятого астероїда, на відміну від дорослих з інших астероїдів, сподобався Маленькому принцу. Це був ліхтарник. Він запалював ліхтарі з настанням вечора і гасив їх при ранкової зорі, хоча його планетка була така мала, що день змінявся вночі через хвилину. Але ліхтарник був вірний домовленості і невпинно виконував свій борг.

Шостий астероїд займав географ, його цікавили розповіді мандрівників. Маленький принц почав було говорити про свою троянду, але географ сказав, що квіти йому не цікаві, оскільки довго вони не живуть. І Маленький принц раптом усвідомив, що його улюбленою троянди скоро не буде, і вона залишилася одна, безпорадна і беззахисна. Однак образа ще жида до нього, і Маленький принц продовжив шлях, але тепер його не залишали думи про залишене квітці.

І ось він на Землі. І як же тут все складно! На цій планеті повно королів, географів, ділків, п’яниць і честолюбців. Всі вони становлять мільярди дорослих. Друзями Маленького принца стали тільки змія, лисиць і льотчик. Якщо принц затоскует про своє астероїді, то змія виручить його, так вона обіцяла. А лис був дуже розумний. Лис знав про дружбу: якщо ти когось приручив, то ти тепер йому друг, але тепер ти несеш відповідальність за прирученого. І ще він знав, що не все доступно очам, головне розрізняє лише серце. І Маленький принц прийняв рішення повернутися на своїй астероїд, до троянди, за яку він відповідав. Треба було вирушати з того ж місця в пустелі, де він упав.

Тут малюк і зустрів льотчика, який зробив йому малюнок баранчика, захованого в ящику, на додачу ще зобразив для нього намордник. Маленький принц радів, а потім змія повернула його зіркам. Він заспокоїв льотчика, що це зі сторони тільки виглядає, як смерть, не треба сумувати. Краще нехай він дивиться ночами на зоряне небо і згадує його. Сміх Маленького принца буде відгукуватися для льотчика сміхом зірок — безліччю бубенцов.

Льотчикові вдалося полагодити літак, він повернувся до товаришів. Минуло шість років, і він перестав сумувати. Ще йому полюбилося дивитися ночами на зірки. Але він завжди турбувався, що не доповнив малюнок ремінцем для намордника. Як би баранець не з’їв квітка… Тоді льотчику я чув плач бубенцов. Якщо троянда загинула, тоді все зміниться. Хіба дорослі можуть це зрозуміти?

Відгук про твір. Казка дивна. Вражає дорослих, ніж дітей, змушує згадати світовідчуття дитинства і справжні цінності життя.