«Людина на годиннику» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1887.

Жанр: оповідання.

Тема: любов до ближнього.

Ідея: людина здатна надати допомогу, навіть якщо це загрожує йому покаранням.

Проблематика. Протиріччя між гуманністю і службовим обов’язком.

Основні герої: солдат Постніков, капітан Міллер, підполковник Свіньїн, невідомий потопаючий.

Сюжет. Лєсков стверджує, що розповідь заснований на реальних подіях.

Дія відбувається навесні 1839 р. у Петербурзі. В Зимовому палаці караул займала рота під командуванням капітана Міллера. Він перевірив розподіл посад. Імператор повернувся з прогулянки і ліг спати. Спокійний капітан взявся за читання. Близько двох годин ночі він був вкрай стурбований вбежавшим унтер-офіцером, який стверджував, що сталося нещастя.

Недалеко від набережної Неви на посаді перебував солдатів Постніков. Раптово він почув, що з річки доносяться відчайдушні крики про допомогу. Постникову досить було підбігти до краю льоду і протягнути нещасному рушницю або руку. При цьому солдатів чудово розумів, що залишивши пост навіть на нетривалий час, він наражає себе на небезпеку бути подвернутым військовому суду. Покарання буде дуже жорстоким, не виключаючи розстріл.

Півгодини Постніков відчував муки, слухаючи крики знемагаючого людини, але не витримав і побіг на допомогу. Солдат встиг вчасно протягнути рушницю і витягнути потопаючого. Відразу ж повернутися на пост він не міг, тому що врятований насилу пересувався. Постніков вирішив дочекатися будь-якого перехожого і передати йому цю людину. Незабаром показалися сани, в яких їхав офіцер інвалідної команди. Він не став довго розбиратися і забрав врятованого, відчуваючи бажання самому отримати нагороду. Офіцер доставив людини в найближчий съезжий будинок (місцеве поліцейське управління) і пояснив, що врятував його в Неві.

Про вчинок Постнікова відразу ж стало відомо. Міллер викликав його до себе і вислухав всі подробиці справи. Розуміючи, що це загрожує неприємностями, капітан послав записку своєму безпосередньому начальнику – підполковнику Свиньину.

Свіньїн негайно приїхав і самостійно допитав Постнікова. Підполковник був в сказі. Залишений солдатом пост міг стати чорною плямою в кар’єрі самого Свиньина. Він почав гарячково шукати вихід з положення, що створилося.

Порадившись з Міллером, Свіньїн зважився прямо розповісти про все обер-поліцмейстера Кокошкін, який щоранку приносить доповідь імператору. Самим небезпечним Свіньїн вважав офіцера інвалідної команди, який міг розповісти в ділянці про Постникове. Але в поліції нічого не знали, так як офіцер уявляв себе єдиним спасителем потопаючого.

Кокошкін відчував страшенну втому і хотів спати. Він взяв Свиньина, вислухав його і зажадав доставити до себе поліцейського пристава і офіцера інвалідної команди.

Поки кур’єр доставляв наказ, Кокошкін трохи поспав і тверезо оцінив ситуацію. Допит врятованого людини показав, що він був п’яний і впав у воду випадково. Потопаючий не пам’ятав, хто його врятував насправді і підтвердив, що це був інвалідний офіцер. Кокошкін це було тільки на руку. Він відпустив невдалого перехожого і приступив до допиту інвалідного офіцера. Кокошкін зробив наголос на тому, що свідків події не було. Присутні вартові не в рахунок, так як вони не мають права залишати свій пост. Обер-поліцмейстер подякував інвалідного офіцера за мужність і пообіцяв йому нагороду. Вдень йому дійсно вручили медаль за порятунок потопаючих.

Міллер зі Свиньиным були задоволені і захоплювалися тим, як Кокошкін все чудово обділав. Згадавши про Постнікова, який перебував у карцері, Свіньїн наказав його негайно звільнити і… всипати двісті різок. Вирок негайно привели у виконання. Постніков опинився в лазареті, але був навіть задоволений, так як думав, що покарання буде набагато суворіше.

Столицею поповзли найнеймовірніші чутки про подію. Їм зацікавився навіть митрополит. Побожний Свіньїн розповів владиці всю правду. Митрополит повністю схвалив дії влади, в тому числі незаслужене покарання солдата Постнікова.

Відгук про твір. Історія солдата Постнікова вражає своєю жахливістю. Заради охорони нікому не потрібної будки вартовий не має права врятувати людину. В якійсь мірі фінал історії дійсно щасливий. Якби не випадково підвернувся офіцер, Постнікова б судив військовий суд. Покарання людини, який зробив добрий вчинок, залишиться на совісті всіх учасників цієї історії.