Кому на Русі жити добре – короткий зміст поеми по главах: хто автор, характеристика князя Качатина

Праця Миколи Олексійовича Некрасова присвячений глибинним проблем російського народу. Герої його розповіді, звичайні селяни, відправляються в подорож у пошуках людини, якого життя на батьківщині приносить щастя. Так кому на Русі жити добре? Короткий зміст по главам і анотація до поеми допоможуть зрозуміти основну думку твору.

Задумка та історія створення поеми

Основною ідеєю Некрасова було створити поему для народу, в якій той міг би впізнати себе не тільки в загальній ідеї, але і в дрібницях, побуті, поведінці, побачити свої переваги і недоліки, знайти своє місце в житті.

Автору задумка вдалася. Некрасов роками збирав потрібний матеріал, плануючи свою працю під назвою «Кому на Русі жити добре?» набагато більш об’ємним, ніж той вийшов в кінці. Планувалося цілих вісім повноцінних глав, кожна з яких повинна була виявитися окремим твором із закінченою структурою та ідеєю. Єдине що об’єднує ланка – сім звичайних російських селян, мужиків, які подорожують по країні у пошуках правди.

У поемі «Кому на Русі жити добре?» чотири частини, порядок і закінченість яких є причиною суперечок для багатьох вчених. Тим не менш, твір виглядає цілісним, призводить до логічного кінця – один з персонажів знаходить той самий рецепт російської щастя. Вважається, що закінчення поеми Некрасов дописав, вже знаючи про свою швидку смерть. Бажаючи привести поему до завершення, він переніс закінчення другої частини в кінець твору.

Вважається, що автор почав писати «Кому на Русі жити добре?» приблизно в 1863 році – незабаром після скасування кріпосного права. Через два роки Некрасов закінчив першу частину і позначив рукопис цією датою. Наступні були готові до 72, 73, 76 років 19 століття відповідно.

Важливо! Друкуватися почав працю в 1866 році. Процес цей виявився довгим, тривав чотири роки. Поема важко приймалася критиками, вища суспільство того часу обрушив на неї масу критики, автор разом зі своїм твором піддавався гонінням. Незважаючи на це «Кому на Русі жити добре?» була надрукована і відмінно прийнята звичайним народом.

Зміст глав

Анотація до поеми «Кому на Русі жити добре?»: вона складається з першої частини, в яку вміщається пролог, який знайомить читача з основними дійовими персонажами, п’яти глав і витягів з другої («Последыш» з 3 глав) і третій частині («Селянка» з 7 глав). Закінчується поема главою «Бенкет на весь світ» і епілогом.

Пролог

«Кому на Русі жити добре?» починається з прологу, короткий зміст якого такий: зустрічаються сім головних героїв – звичайних російських мужиків з народу, які прийшли з повіту Терпигорєва.

Кожен родом із свого села, назва якого, наприклад, було таким – Дыряево або Неелово. Зустрівшись, чоловіки починають активно сперечатися один з одним про те, кому по-справжньому на Русі жити добре. Ця фраза буде лейтмотивом твору, його основний зав’язкою.

Кожен пропонує варіант стану, який зараз благоденствує. Це були:

  • попи;
  • поміщики;
  • чиновники;
  • купці;
  • бояри і міністри;
  • цар.

Мужики так багато сперечаються, що ситуація виходить з-під контролю, починається бійка – селяни забувають, які справи вони збиралися робити, йдуть в нікому не відомому напрямку. Врешті-решт вони забрідають в глушину, вирішують до ранку більше нікуди не йти і перечекати ніч на галявині.

З-за піднятого галасу пташеня випадає з гнізда, один з мандрівників ловить його і мріє про те, що, якщо б у нього були крила, він облетів всю Русь. Інші додають, що можна обійтися без крил, було б що випити і добре закусити, тоді можна до старості подорожувати.

Увага! Птах – мама пташеня в обмін за свою дитину розповідає мужикам, де можна знайти скарб – скатертину-самобранку, але попереджає, що не можна просити більше відра алкоголю в день – інакше бути біді. Мужики дійсно знаходять скарб, після чого обіцяють один одному не розлучатися, поки не знайдуть відповідь на питання, кому ж добре жити в цій державі.

Короткий зміст по главам дасть уявлення про те, до кого зверталися герої поеми «Кому на Русі жити добре?» в надії отримати відповідь на своє питання.

Перша частина. Глава 1

Перший розділ розповідає про зустрічі мужиків з попом. Вони довго йшли, назустріч траплялися звичайні люди – жебраки, селяни, солдати. Сперечальники навіть не намагалися розмовляти з тими, так як по собі знали, що щастя у простого народу немає. Зустрівши візок попа, мандрівники перегороджують шлях і розповідають про спорі, задаючи головне питання, кому на Русі жити добре, випитують, чи щасливі попи.

Поп відповідає наступне:

  1. Щастя у людини є, тільки якщо його життя об’єднує три риси – спокій, честь і багатство.
  2. Пояснює, що у попов немає ніякого спокою, починаючи від того, як клопітно дістається їм сан і закінчуючи тим, що щодня вислуховує плач десятків людей, що умиротворення в життя не додає.
  3. Багато грошей зараз попам складно заробити, так як дворяни, які раніше обряди проводили в рідних селах, тепер роблять це в столиці, а священнослужителям доводиться жити за рахунок одних селян, з яких мізерний дохід.
  4. Народ попов повагою теж не балує, жартує над ними, уникає, немає можливості ні від кого доброго слова почути.

Після промови попа мужики сором’язливо ховають очі і розуміють, що священикам на світі живеться зовсім не солодко. Коли священнослужитель їде, сперечальники накидаються на того, хто припустив, що попам жити добре. Справа дійшла до бійки, проте поп знову з’явився на дорозі.

Глава 2

Мужики довго йдуть по дорогах, назустріч майже ніхто не зустрічається, у кого можна запитати, кому на Русі жити добре. Врешті-решт вони дізнаються, що в селі Кузьмінському багата ярмарок, так як село не з бідних. Там є дві церкви, закрите училище і навіть не дуже чиста готель, в якому можна зупинитися. Чи жарт, в селі є фельдшер.

Найголовніше, що тут є цілих 11 кабатчиков, які не встигають наливати веселящемуся народу. Всі селяни багато п’ють. У крамниці з башмаками стоїть засмучений дід, який обіцяв привести внучці чобітки, та гроші пропив. З’являється пан Павлуша Веретенников і оплачує покупку.

Також на ярмарку продаються книги, проте народ цікавиться самими бесталанными книгами, ні Гоголь, ні Бєлінський не затребувані і не цікаві простому народу, незважаючи на те, що ці письменники як раз захищають інтереси звичайних людей. В кінці герої напиваються до такого стану, що падають на землю, спостерігаючи, як «хитається» церква.

Розділ 3

У цій главі сперечальники знову знаходять Павла Веретенникова, який насправді збирає фольклор, історію та вираження російського народу. Павло говорить оточили його селянам, що вони вживають надто багато алкоголю, а для тих п’яна ніч – за щастя.

Яким Голий на це заперечує, стверджуючи, що простий селянин багато п’є не від власного бажання, а тому що важко працює, його постійно переслідує горі. Яким розповідає оточуючим свою історію – накупивши синові картинок, Яким не менше їх любив сам, тому, коли сталася пожежа, він ці зображення першими виніс з хати. В кінці кінців гроші, які той зібрав за життя, зникли.

Вислухавши це, мужики всідаються поїсти. Після один з них залишається стежити за відром горілки, а інші знову спрямовуються в натовп, щоб знайти людину, яка вважає себе щасливим на цьому світі.

Глава 4

Мужики ходять по вулицях і обіцяють пригостити горілкою самого щасливого людини з народу, щоб з’ясувати, кому на Русі жити добре, проте до них підходять тільки глибоко нещасні люди, які хочуть випити, щоб утішитися. Ті, хто хочуть похвалитися чимось хорошим, виявляють, що їх дріб’язкове щастя не відповідає на основне питання. Наприклад, білорус радіє, що тут роблять житній хліб, від якого у нього немає різей в животі, тому він щасливий.

У підсумку відро з горілкою закінчується, і сперечальники розуміють, що так вони правди не знайдуть, проте один з тих, хто говорить пошукати Ермилу Гиріна. Ермил дуже поважаємо в селі, селяни кажуть, що це дуже хороша людина. Навіть розповідають випадок, що, коли Гірін хотів купити млин, а грошей на завдаток не було, той назбирав цілу тисячу борг у простого народу і встиг внести гроші.

Через тиждень Ермил роздав все, що займав, до вечора допитувався у оточуючих, до кого ще підійти і віддати останній залишився рубль.

Така довіра Гірін заробив тим, що, служачи писарем в князя, ні в кого грошей не брав, а навпаки, простим людям допомагав, тому, коли збиралися вибирати бургомістра, вибрали саме його, Ермил призначення виправдав. При цьому піп каже, що той нещасливий, так як вже сидить в острозі, а чому, не встигає розповісти, так як в компанії виявляється злодій.

Глава 5

Далі мандрівники зустрічають поміщика, який у відповідь на питання, кому на Русі жити добре, розповідає їм про свої дворянські корені – засновник його роду татарин Оболдуй був обдертий ведмедем для сміху імператриці, яка натомість піднесла багато дорогих подарунків.

Поміщик скаржиться, що відібрали селян, тому немає закону на його землях, ліси вирубуються, множаться питні заклади – народ робить, що хоче, від цього убожіє. Далі розповідає, що не звик з дитинства працювати, а тут доводиться це робити із-за того, що відібрали кріпаків.

Нарікаючи, поміщик йде, а мужики жаліють його, думаючи, що з однієї сторони після скасування кріпосного права постраждали селяни, а з іншого – поміщики, що ця батіг хлестнула всі стани.

Частина 2. Последыш – короткий зміст

Ця частина поеми розповідає про навіженого князя Качатина, який, дізнавшись, що кріпосне право скасували, зліг з серцевим ударом і пообіцяв позбавити своїх синів спадщини. Ті, злякавшись такої долі, намовили мужиків підіграти старому батькові, підкупивши їх обіцянкою подарувати луки селі.

Важливо! Характеристика князя Качатина: егоїстичний людина, яка любить відчувати владу, тому готовий змушувати оточуючих робити абсолютно безглузді речі. Відчуває повну безкарність, думає, що саме за цим стоїть майбутнє Росії.

Деякі селяни підігравали барської прохання охоче, а інші, наприклад Агап Петров, не могли змиритися з тим, що на волі доводиться перед кимось схилятися. Потрапивши в ситуацію, в якій добитися правди неможливо, Агап Петров гине від мук совісті і душевних терзань.

В кінці глави князь Утятин радіє поверненню кріпосного права, говорить про його правильності на власному бенкеті, на якому присутні сім мандрівників, і в кінці спокійно помирає в човні. Луки при цьому селянам ніхто не віддає, а суд з цього питання не закінчено і по наші дні, як з’ясували мужики.

Частина 3. Селянка

Ця частина поеми присвячена пошуку жіночого щастя, проте закінчується тим, що щастя немає і не знайти такого вже ніколи. Мандрівникам зустрічається селянка Мотря – красива, струнка жінка 38 років. При цьому Мотря глибоко нещасна, вважає себе старою. У неї важка доля, радість була тільки в дитинстві. Після дівчина вийшла заміж, її чоловік поїхав на заробітки, залишивши вагітну дружину у великій родині чоловіка.

Селянці довелося годувати батьків чоловіка, які тільки знущалися і не допомагали їй. Навіть після пологів не давали брати з собою дитину, так як з ним жінка працювала недостатньо. За малюком доглядав старий дід, єдиний, хто нормально ставився до Мотрони, проте із-за віку не доглядів за немовлям, того з’їли свині.

Мотря після теж народжувала дітей, але першого сина забути не змогла. Пішов з горя в монастир старого селянка пробачила і забрала додому, де той невдовзі помер. Вона сама на сносях прийшла до губернаторші, попросила повернути чоловіка з-за важкого положення. Так як Мотря народила прямо в приймальні, губернаторша допомогла жінці, від цього народ став кликати її щасливою, що за фактом було далеко не так.

Зрештою мандрівники, не знайшовши жіночого щастя і не отримавши відповіді на своє питання – кому на Русі жити добре, вирушили далі.

Частина 4. Бенкет на весь світ – висновок поеми

Справа відбувається в тій же селі. Головні герої зібралися на бенкеті і веселяться, розповідають різні історії, щоб з’ясувати, кому з народу на Русі жити добре. Зайшла мова про Якова, селянина, який дуже шанував пана, однак не пробачив, коли той віддав його племінника в солдати . У підсумку Яків завіз господаря у ліс і повісився, а той не зміг вибратися, так як у нього не працювали ноги. Далі відбувається довга суперечка про те, хто більш грішний в цій ситуації.

Чоловіки діляться різними історіями про гріхи селян і поміщиків, вирішуючи, хто ж чесніше і більш праведними. Натовп в цілому досить нещасна, у тому числі мужики – головні герої, тільки молоденький семінарист Гриша хоче присвятити себе служінню народу і його добробуту. Він сильно любить матір і готовий це почуття вилити на село.

Гриша йде і співає про те, що попереду чекає славний шлях, дзвінке ім’я в історії, він натхнений цим, не лякається навіть передбачуваного результату – Сибіру і смерті від сухот. Сперечальники не помічають Гришу, а даремно, адже це єдиний щасливий чоловік в поемі, зрозумівши це, вони могли б знайти відповідь на своє питання – кому в Росії жити добре.

Важливо! В кінці автор виявляє щастя в служінні народові. Це робить людину більш піднесеним, піднесеним і радісним. Переддень добрих справ дає йому багато сил, щоб впоратися з будь-яким горем.

Коли дописувалася поема «Кому на Русі жити добре?», автор хотів закінчити свою роботу не так, проте близька смерть змусила додати оптимізму і надії в кінець поеми, дати «світло в кінці шляху» російській людині.

Короткий зміст поеми «Кому на Русі жити добре»

Н.А.Некрасов, «Кому на Русі жити добре» — короткий виклад