Картини природи в романі Салтикова-Щедріна «Господа Головльови»

У романі Салтикова-Щедріна «Господа Головльови» опис природи було під стати твором. Всі пейзажі описувані автором були пригнічують і провокували асоціацію смерті.

Салтиков-Щедрін пов’язує саму життя Головлевых безпосередньо з погодними умовами і кожен раз «прикрашає» отягощающее настрій в садибі безпросвітною темрявою та холодом за вікном.

Білосніжні зимові пейзажі автор спеціально порівнює ніби «земля вкрита білим покривалом». Це змушує читача більш глибоко відчути «запах смерті» і сумного гнітючого настрою, який робився в Головлевских угіддях. Весь роман просто просякнутий негативом і болем. Невеликі проблиски весняних сонячних променів, нікого не радували, а лише робили перепочинок і давали читачеві засвоїти і змиритися з непоправним.

Не даремно автор твору підібрав саме такі вирази. Саме існування Головлевых носило тимчасовий характер, як і погода. Після дощу рано чи пізно настане сонце, але тільки не в цьому творі. Поки залишався в живих останній із синів Порфирій або як його називали Иудушка, холод «безрассветная імла» відчувалися в кожному згадуванні про погоду. Все це передає настрій безвиході буття, приреченості і хаосу.

Саме місце розташування садиби ніби не хотіло життя. Не могло дозволити навіть на хвилину порадіти дзвінкою трелі солов’я… Кожна мить природа згасала разом з персонажами. Все прагнуло в нічну темряву і морок. Ніби сама Орися Петрівна дала розпорядження, і вищі сили забрали всі чудові миті, які могли б «повернути до життя», ну або хоча б підбадьорити недбайливе сімейство.

Нічним образів, випливаючим з сутінків, Салтиков-Щедрін відводить свою роль у творі.

Образи і видіння, які переслідували кожного з героїв, всякий раз були з темряви. Всякий раз безмовні силуети нагадували нікчемність людини перед смертю. Тіні лякали і віщували нещастя. Морок панував над розумом усіх жили в садибі Головльова, так і над погодою. Він тисне на свідомість та щоразу перемагає. В кінці персонаж здається і гине. Так відбувається з синами Аріни Петрівни – Степаном, Павлом, а пізніше і з самим Иудушкой. В останній день життя, він побачив у сутінках всіх: і мати, яка вчинила страшний гріх перед самою своєю смертю, і померлих братів.

Можливо, вони досі були ображені на нього, а може, і пробачили «грішного родича», подаючи знак швидкої зустрічі.

Салтиков-Щедрін показав у своєму романі, як рід Головлевых все це час проіснував у темряві і лютої холоднечі. Холод, темрява і холод не тільки була на вулиці, але і в серцях героїв. На жаль, тільки смерть змогла полегшити їхні муки, пригніченість, жадібність і жорстокість по відношенню один до одного.

Остання ніч для Порфирія була найважчою. Иудушка помирає недалеко від могили своєї матері, Аріни Петрівни. Смерть поблизу смерті – цинічно, але справедливо.