Історія створення вірша Лермонтова «Поет»

Михайлу Юрійовичу Лермонтову довелося жити в епоху переворотів і гоніння влади. До 25 років він вже знав, що таке війна і посилання. У 30-х роках XIX століття він сформувався як поет. У пізній творчості він послідовно відстоює ідеї свободи. Ця філософська категорія поширена в його віршах на різні теми. Лермонтов М. вважав, що російський народ повинен відстоювати свободу і поети повинні брати активну участь у цьому процесі. Таким чином, у пізній ліриці Михайла Юрійовича не піднімаються проблеми поетичного мистецтва, поета і суспільства.

У 1838 р. з-під пера поета з’являються рядки твору «Поет» («Обробкою золотий блищить мій кинджал…»). На момент написання в серце поета ще не вщухла буря, викликана смертю А. С. Пушкіна, а в суспільстві ще не вщухли розмови про його творі «Смерть поета». Останнє було написано в 1837 році і стало причиною кавказької посилання, в якій Лермонтов провів кілька місяців.

Михайло Юрійович захоплювався творчістю Пушкіна, його вмінням відстоювати правду, навіть якщо це спричинить неприємні наслідки. Така якість Лермонтов виховав і в собі. Посилання не змусила його замовкнути. Він продовжував відкрито висловлювати свої думки на папері. Свідченням цього є вірш «Поет».

Текст розділений на дві частини. Така композиція дозволяє автору провести паралель між поетом і кинджалом. Чому для алегоричного втілення образу поета Лермонтов вибрав саме кинджал? Мабуть, це пов’язано зі службою Михайла Юрійовича в гвардійському полку, його участі у війні. У битвах він бачив, як зброя служить людині і не з чуток знав, як солдати трепетно ставляться до зброї. Все це відобразилося в першій частині «Поета».

Слід зазначити, що образ кинджала з’являється у творчості Лермонтова не перший раз. Наприклад, у 1837 р. ним було створено вірш «Кинджал», в якому ліричний герой звертається до зброї. Образи кинджалів в обох віршах мають загальні риси. При порівнянні творів, здається, що у «Поета» Михайло Юрійович просто розширив кордони, перетворивши кинджал у символ поетичного мистецтва.

Строфи, присвячені безпосередньо трудівникам пера, – висновки, зроблені на основі спостережень автора. Він був знайомий з багатьма письменниками, чудово знав про переслідування цензури. Лермонтов розумів, що не всі поети здатні протистояти натиску влади. Він бачив, як деякі з них перетворювалися в «маріонеток царя», отримуючи за це винагороду, інші ж захоплювалися салонної порожній поезією. Їх автор порівнює з красивим, але марним заржавевшим кинджалом.

У пресі «Поет» М. Лермонтова з’явився в третьому номері журналу «Вітчизняні записки» в 1839 році. Дослідники вважають цей вірш програмних, ставлячи його в один ряд з творами «Журналіст, читач і письменник», «Смерть поета» і «Пророк».