Історія створення вірша Лермонтова «Бородіно»

М. Ю. Лермонтов належав до покоління, яке не бачило битв з Наполеоном, але мало можливість дізнатися про неї від очевидців. У 30-х роках пам’ять про подію кипіла, тому молодий Лермонтов багато роздумував над військовими подіями. В 16 років він написав перший твір на цю тему – «Бородінський поле». Дослідники стверджують, що воно стало основою для створення хрестоматійного вірша «Бородіно».

У 1837 році вся Росія святкувала 25-річчя з дня перемоги у війні з Наполеоном. У церквах були замовлені молебні за загиблих, а в серпні зробили закладку храму в Москві в пам’ять про великий подвиг російського народу. Урочиста атмосфера відгукнулася і в серце Михайла Юрійовича, який в цьому ж році написав твір «Бородіно».

Тим не менш, історія створення вірша набагато багатшими. З дитинства поета оточували люди, які пережили битву на Бородінському полі: Афанасій Столипін, брат бабусі Лермонтова, гувернантів-француз Капэ, селяни з бабусиної маєтку. Всі вони ділилися спогадами про переможному бою. Пізніше Михайло Юрійович потрапив на службу в Гусарський полк, де теж служили учасники Бородіна.

У 1832 році поет перебував у маєтку Олексія Столипіна, де почув нові спогади про війну від лигачевских селян. Вони були учасниками ополчення. Місцевий старий священик також багато повідав про події. Численні розповіді стали благодатним ґрунтом для написання вірша.

На сьогоднішній день вченим вдалося обчислити прототипу «дядька», старого солдата, який виступає в ролі оповідача. Дослідники майже впевнені, що це Андрєєв – піхотинець, унтер-офіцер, який служив спочатку в Литовському, а потім у Московському полку. Напередодні святкування 25-річчя перемоги художник П. Заболоцький писав портрет учасника війни. Михайло Юрійович був частим гостем у майстерні художника, де і познайомився з Андрєєвим.

Лермонтов тоді вже служив у гусарському полку, а старого солдата дійсно називав «дядьком». Андрєєву подобалася допитливість хлопця, і він із задоволенням розповідав про Бородіна. Його спогади надихнули молодого людини на створення вірші «Бородіно».

У вірші Лермонтов дозволив собі внести невеликі корективи в оповідання Андрєєва. Він бій не біля села Семенівського, де билися «литовці», а на Курганній висоті. Поет вважав, що саме Курганна висота стало місцем, де росіяни здобули перемогу. Учасники бою згадували, що там полковник промовив мова, яка допомогла перемогти. Відомо й те, що могутні слова про захист Москви пролунали з вуст Федора Мохнатина.

Вірш «Бородіно» принесло Лермонтову славу поета, адже це перший вірш, надрукований з угоди автора в журналі «Современник» (книга 6-я, 1837).

Виходячи з історії написання вірша М. Ю. Лермонтова «Бородіно», можна з упевненістю стверджувати, що це художній образ події, в якому немає жодного вигаданого епізоду. Цей факт робить твір ще цінніше.