Історія створення вірша Лермонтова «Ангел»

Вірш «Ангел» М. Ю. Лермонтов створив у 16-річному віці (1831). У першій редакції він мав назву «Пісня ангела». Збереглося два автографа тексту: на окремому аркуші та в альбомі Верещагиной. І хоч вірші Михайло Юрійович почав писати набагато раніше, це творіння стало одним з перших, яке молодий поет сприймав всерйоз. Дослідники його життя і творчості досі не розгадали до кінця таємницю історії створення віршів.

Ні для кого не секрет, що Лермонтов дуже рано втратив матір. Марія Михайлівна пішла з життя, коли синові ледь виповнилося три роки. Літературознавці і біографи вважають, що в основі ангела автобіографічні мотиви: трепетні спогади про пісню, що мати співала над колискою. Відомо, що жінка мала талант до музики, любила грати на фортепіано, взявши на руки сина. Не дивно, що в пам’яті Лермонтова збереглася саме пісня матері.

Можна висунути й іншу гіпотезу про «витоки» вірші. Батько Лермонтова помер восени 1831 р. Можливо, поет відчував швидку втрату близької людини, в цьому стані у його блокноті з’являючись рядка «Ангела». Ця версія менш правдоподібна в порівнянні з першою. Тим не менш, вона має право на існування. Михайло Юрійович мало спілкувався з батьком із-за заборони бабусі, але чудово знав, що Юрій Петрович його дуже любив.

У 1831 році Лермонтов вже був студентом Московського університету. Тут він зустрічався з першими труднощами дорослого життя, знайомився з новими людьми. Серце юнака ще палало нерозділеним коханням до Катерини Сушковой. В таких обставинах молодий чоловік відчував гостру необхідність у підтримці близьких людей – батьків. І він уявляв, що вони завжди поруч, як ангели.

Не дарма дорогий душі образ Лермонтов М. приховує під «маскою» ангела. Поета виховувала бабуся, яка дуже серйозно ставилася до релігії. У серце онука вона теж намагалася запалити вогник віри. В молодості Михайло Юрійович не особливо вірив у вищі сили, але про те, що кожного людину охороняє ангел, чув неодноразово. Образ ангела, створений в однойменному творі, відповідає біблійним уявленням. Серафим тихо літає по небу і співає святу пісню про рай і Бога.

Літературознавці стверджують, що на момент написання вірша поет вже задумав створити поему «Демон». Ця задумка вплинула і на вірші «Ангела». У ньому, як і в «Демоні» є душа, яка залишила рай, хоч і не була вигнана звідти.

Вірш «Ангел» було надруковано при житті Лермонтова, чого «удостоїлися» деякі його шедеври. З юнацьких творів поета це єдине, яке опублікував сам автор. Вперше «Ангел» побачив світ у «Одеському альманасі на 1840 р.», виданому в 1839 р.

Сьогодні твір відомо не тільки російському читачеві, адже існують перекази тексту на англійську. Неодноразово вірш вибиралося композиторами для створення романсів. У свій час воно сподобалося А. Р. Рубинштейну, Н.А. Римського-Корсакова, А. Е. Варламову.