Історія створення повісті Достоєвського «Білі ночі»

Достоєвський свою повість «Білі ночі» писати почав у 1847 році. Публікація його творіння була в 1848 р. у відомому на той час журналі під назвою «Вітчизняні записки». Головного героя твір він називає Мрійником. Сучасники письменника вважали, що прообразом мрійника був його друг юності О.плещеєв, тому що у первісних виданнях ця повість присвячувалася саме йому. Це вже потім, після наступних видань повісті, посвята зняли, а саме в 1865 році.

Трохи раніше письменник у виданні «Петербурзька літопис» опублікував свої роботи про «петербурзьких мрійників». Тоді письменник здавав в друк свої роботи анонімно і підписувався лише ініціалами «Ф. Д.». Що автором був Достоєвський, ніхто не знав. Тільки дослідники творчості письменника встановили, що їх автор Достоєвський і сюжети закладені в основу його повісті «Білі ночі». Початкова версія повісті надалі була перероблена. Коли Федір Михайлович Достоєвський у 1960 році готував зібрання своїх праць, він надавав велике значення романтичному настрою головного героя Мрійника, переробляючи його монолог. Він прибирає дуже сентиментальні і романтичні висловлювання героїв: «і залилася сльозами», «придушуючи сльози, які готові були ринути з очей моїх».

Образ Мрійника в повісті можна назвати і автобіографічною, бо сам автор, коли був молодим, також захоплювався читанням романтичної літератури. Достоєвський, згадуючи свою молодість, в 1861 році написав: «…Біжу до себе на горище, одягаю свій дірявий халат, развертываю Шиллера і мрію, і напиваюся, і страждаю і люблю».

Федора Достоєвського і його молодого Мрійника, зображеного ним у повісті, зближує незадоволеність реально протікає життя. Епіграфом до твору Достоєвський вибрав з вірша «Квітка» В. Тургенєва.

Білими ночами називається період часу року, коли в першому місяці літа на протязі всієї ночі йдуть сутінки, повної темряви не буває. У повісті оксюморон «білі ночі» показано ночі щасливі і світлі, де головний герой перебуває у вигаданому ним самим світі мрій. Достоєвський розділив свою повість ночі, а не на глави, як звичайно, і це не випадково. Так як саме ці ночі стали для героя найщасливішими роками його життя. Глави твору так і називаються: «перша Ніч», «Ніч друга», «Історія Настусі», «третя Ніч», «Ніч четверта», «Ранок». Для молодої людини ці ночі стали незвичайними, які він запам’ятає на все своє життя. І зустріч з Настусею, і їх прогулянки по нічному Пітеру будуть давати незвичайний джерело енергії, яке буде підтримувати сили Мрійника довгі роки.