Історія створення оповідання Чехова «Іонич»

Оповідання «Іонич» А. П. Чехів написав у 1898 році у Меліхово. Літературознавці стверджують, що перші нотатки до майбутнього твору з’явилися в блокноті Антона Павловича в серпні 1897 року. Почалося все з короткої фрази про те, що гроші пахнуть (згадайте популярну приказку: «Гроші не пахнуть»). «Від кредитних папірців пахне ворванью», – черкнув якось письменник. Кінець 90-х був не самим легким періодом у його житті: повернення після тривалого лікування у Франції, відкриття школи, прийоми гостей. У паузах між цією метушнею і створювалося твори.

Незабаром в записній книжці з’являються обриси майбутнього оповідання. Чехов А. пише про сім’ю якогось Філімонова, характеризуючи її голову так: «Він чиновник, грає на сцені, співає, жартує…, вона пише ліберальні повісті…». В передній кімнаті сімейства гостей зустрічає хлопчик, вимовляючи фразу: «Нещасна помри».

Після декількох доробок Филимоновы знайшли прізвище Туркиных, але основні звички, манери, характер героїв збереглися. Російський літературознавець Зіновій Паперний досліджував еволюцію твори в записниках Антона Павловича. Він стверджував, що автор кілька разів змінював задум розповіді. Спочатку Чехов хотів показати справжню сутність сім’ї Филимоновых, але в останній редакції зробив акцент на образі Дмитра Ионыча. Не менш цікаве дослідження Напірного «Записні книжки Чехова», яке також відкриває завісу історії написання розповіді.

Чорнові записи свідчать про те, що спочатку текст був написаний від першої особи, тим не менш, оповідач не пов’язаний з Ионычем. Оповідач сприймався як очевидець. В остаточному варіанті мова йде від третьої особи. Побудована вона так, що створюється враження відстороненого недосвідченого оповідача, наближеного до автора. Оповідач ділиться своїми враженнями з читачами.

Перша публікація оповідання Антона Павловича Чехова «Іонич» припала на вересень 1898 року, тобто через кілька місяців після його написання. Твір з’явився на сторінках «Щомісячних літературних додатків до журналу «Нива» і швидко стало популярним.

Фоном «життя» героїв є провінційне містечко. Він нудний, сірий, але «прикрашають» деякі його сім’ї, наприклад, Туркины. Літературознавці вважають, що міські пейзажі списані з рідного міста Антона Павловича Таганрога. Письменник довгий час жив у Москві, тому в образі Дмитра Старцева потрібно шукати відгомін не тільки земського, але і московських лікарів.

«Ионыча» швидко визнали критики, вони відзначали глибоку психологію, драматичні ситуації в повсякденному житті. Такі твердження не випадкові. Дослідники життя і письменницької спадщини А. П. Чехова стверджують, що 1980-е – переломний період у творчості письменника. В його пізніх творах більш тонко і глибоко відтворюється психологія героїв, з’являється філософська складова. Але сплетіння сумного (трагічного) і смішного залишається незмінним.