Історія створення оповідання Чехова «Агрус»

Розповідь А. П. Чехова «Агрус» вперше був надрукований в 1898 році. Ця розповідь – частина трилогії, в яку входять три твори: «Людина у футлярі», «Агрус», «Про кохання».

Задум написати твір з’явився у Чехова після розповіді його товариша, відомого на той час юриста Анатолія Коні. Він розповів Антону Павловичу сумну історію про свого знайомого чиновника, жителі Петербурга, який мріяв собі пошити багатий парадний мундир з золотим оздобленням. Свою мрію він дуже довго збирав гроші, відмовляючи собі в найнеобхіднішому. Але парадокс в тому, що, коли такий мундир був готовий, цьому чиновнику не представився випадок його надіти. Взимку мундир провисів в шафі, і золота вишивка на ньому вицвів. Початковий свій вигляд мундир втратив. А через півроку він іде з життя. Це був перший і останній випадок, коли чиновника побачили одягненим в його парадний дорогий мундир.

Чехов був зворушений цією історією, і до нього приходить думка написати розповідь, який він називає «Агрус». У ньому він чиновника перетворив у службовця казенної палати, і він так само, як його прототип, все своє життя займається накопиченням грошей на покупку своєї мрії, яка йому бачилася як великий маєток з зростаючим аґрусом і качками на ставку. Вся життя Миколи Івановича була покладена на здійснення своєї мрії.

Чому Чехов вибирає саме агрус? Напевно, на це вплинув і той факт, що в Росії агрус був популярною ягодою, їм почали займатися в 19 столітті, вирощували і створювали нові сорти, хотіли створити сорт ягід які давали б великі плоди.

Автор показав у своєму творі чиновника, що мріє стати поміщиком. Цим він показує, як ця людина відстає від часу, в якому він живе. Багато хто вже прагнули до іншого життя, дворяни намагалися стати капіталістами, і не гналися більше за титулами.

В оповіданні Чехов застосовує цікавий літературний прийом – в його оповіданні герої розповідають свої оповідання. Про чиновника Миколу Івановича розповідає його брат Іван Іванович. Словами Івана Івановича Чехов показав своє ставлення до людей.

Прототип чиновника з Пітера звичайно Микола Іванович, але в розповіді присутні і інші персонажі. Брат Миколи Івановича, ветеринар за фахом Іван Іванович, учитель гімназії Буркин, поміщик Альохін. Якими їх автор показує? Іван Іванович і Буркин люблять природу, ліс, поле. Поміщик Альохін хоч і ходить у брудному одязі і немитий, але цей його вигляд не викликає поганої думки про нього, так як він працює разом зі своїми людьми, щоб сплатити борг за його навчання в університеті.

Всі герої цього оповідання замкнуті у своєму «футлярі».

Розповідь Чехова повчальний, він змушує задуматися про сенс життя людини. Не треба забувати про людяність, не шукати вигоду тільки для себе, а допомагати тим людям, які цього потребують. Саме про це автор просить словами свого героя Івана Івановича.