Історичний твір 972-980

У 972 р. загинув, повертаючись з походу, один з найбільш войовничих давньоруських князів – Святослав Ігорович. Він мало цікавився внутрішньою політикою, вважаючи за краще вести постійні війни з сусідніми державами. Ще до початку походу Святослав розділив слов’янські землі між своїми синами. Старший син Ярополк мав заміщати батька у Києві, Олег став древлянским князем Володимира Святославовича дістався Новгород.

Після смерті Святослава брати деякий час спокійно правили своїми землями. Але поступово між ними наростало глухе незадоволення, що вилилося у перші прояви майбутньої феодальної роздробленості.

Неміцний мир порушив Володимир. Він посватався до дочки полоцького князя Рогволода, але отримав образливий відмову, прозоро натякає на безродность Володимира (він був незаконним сином Святослава, народженим від простої ключниці).

Володимир, отримавши таку відповідь, впав у лють. Він розгромив військо Рогволода і захопив Полоцьк. Рогволод був страчений, а його дочка Рогнеда стала дружиною Володимира.

В 975 р. зіпсувалися відносини між іншими синами Святослава. У 977 р. Ярополк пішов війною на Олега. Військо Олега зазнало нищівної поразки, а сам він був убитий в бою. Літописець стверджує, що Ярополк дуже шкодував про смерть брата. Цим він разюче відрізнявся від жорстокого і підступного Володимира.

Дізнавшись про загибель Олега, Володимир злякався і поспішив сховатися “за морем”, у варягів. Повновладним правителем всіх руських земель став Ярополк.

Володимир почав готуватися до війни. В 980 р. він повернувся до Новгорода, привівши з собою варязьких найманців. Набравши велику кількість воїнів з слов’ян, Володимир рушив на Київ. Місто було обложено. Облога затягувалася: кияни мужньо оборонялися, маючи достатні запаси продовольства.

Володимиру зрада допомогла воєводи Ярополка Блуду. З самого початку облоги він встановив зв’язок з Володимиром і пообіцяв йому допомогти взяти Київ. Блуд радив Ярополка тікати з міста. Користуючись повною довірою князя, він переконав його в тому, що серед киян готується змова з метою здати Київ Володимиру.

Наляканий Ярополк вибрався з Києва і приготувався захищатися в місті Рідні. Володимир без бою захопив столицю Давньої Русі.

Почалася облога Родні. Невелике містечко був до цього не готовий. Дуже скоро обложені почали голодувати. Володимир передчував неминучу здачу. Однак, події знову втрутився зрадник. Блуд умовив Ярополка відправитися в табір Володимира і укласти з ним мирний договір. Нічого не підозрюючи, Ярополк з багатьма воїнами прийшов до супротивника і відразу ж був убитий. Підступне вбивство власного брата – небувале для Давньої Русі подія. Володимир дав зрозуміти, що буде дотримуватися абсолютно нових жорстоких принципів.

Володимир Святославич позбувся всіх потенційних суперників і став одноосібно правити в Києві.

Період 972-980 рр .. в історії Давньої Русі став першим етапом майбутніх кривавих міжусобиць. Великокнязівський рід почав розростатися, що призводило до неминучих конфліктів між спадкоємцями.

За віком і за походженням Володимир не мав ніякого права на велике князювання. Він володів іншими перевагами: цілеспрямованістю і готовністю використовувати будь-які засоби. Володимир жорстоко розправився з сім’єю Рогволода і вбив власного брата. Як показала історія, навіть ці злочини не завадили йому заслужити у народі прізвисько “Червоне сонечко”.

972-980 рр .. – переломний етап. Він показав, що конфлікти між представниками княжого роду будуть спалахувати знову і знову. Право на великокняжий престол доведеться відстоювати за допомогою зброї.