Історичний твір 1801-1825

1801-1825 рр .. – час царювання російського імператора Олександра I Павловича Романова. Його правління чітко ділиться на два періоди: для першого характерні ліберальні реформи, для другого – поворот до консерватизму і реакції.

Велику роль в політиці першого періоду грав неофіційний Негласний комітет, що включає близьких друзів і однодумців імператора. В цьому вузькому колі розроблялися проекти великомасштабних перетворень.

У 1801 р. був опублікований указ, що дозволяє всім станам (крім кріпаків) купувати незайняті землі. До цього виключним правом мали тільки дворяни.

У 1803 р. вийшов указ “Про вільних хліборобів”. Поміщикам дозволялося добровільно відпускати на волю кріпосне населення.

Більш рішуче імператор діяв на західних територіях. В 1804-1805 рр. було обмежено кріпосне право на прибалтійських землях. Зокрема, вводилося селянське самоврядування і селянські суди.

Найважливішим заходом Олександра I стало заснування замість петровських колегій восьми міністерств на чолі з Кабінетом міністрів (1802 р.). Міністри підпорядковувалися тільки царя і несли перед ним персональну відповідальність.

Сенат ставав вищою судовою інстанцією, яка контролювала діяльність міністерств. У реальності це право стало формальним. Сенат виконував лише декоративні функції.

Поступово головним ідеологом реформ при Олександрі I став М. М. Сперанський. У 1809 р. він подав імператору проект реформ, що отримав найменування Конституції Сперанського. План передбачав кардинальні перетворення, які перетворили б самодержавство в буржуазну монархію. Олександр I не зважився на повне здійснення сміливого проекту, але використав деякі пропозиції реформатора.

У 1810 р. було створено Державну раду, наділений законосовещательными функціями при монарху. В наступному році вийшло “Загальне установа міністерств”, чітко регламентує відповідальність, напрямок і порядок роботи міністрів.

Після 1815 р. уряд переходить до поступового згортання ліберальних реформ. У 1816-1819 рр. було ліквідовано кріпацтво в Прибалтиці, але втратили прав на землю селяни потрапили в економічну залежність від дворян.

Наприкінці 1815 р. Олександр I вводить Конституції в Польщі. Планувалося, що за цим зразком буде складена і російська Конституція, але далі проектів справа не пішла.

З 1810 р. в Росії виникають перші військові поселення, жителі яких одночасно займаються сільським господарством і несуть військову службу.

Посилюється політика в сфері освіти. Ліберальні викладачі звільняються за “вільнодумство”, посилюється цензура.

Зовнішня політика Олександра I спочатку полягала в лавіруванні між Англією і набирала силу Францією. Увійшовши до складу антифранцузької коаліції, Росія почала кампанію 1805-1807 рр. Невдалі воєнні дії призвели до підписання Тільзитського миру. Росія повинна була підтримати континентальну блокаду проти Англії, що завдавало серйозної шкоди російської зовнішньої торгівлі.

Протягом 1804-1812 рр. Олександр I вів успішні війни з Іраном, Туреччиною і Швецією. В результаті до Росії були приєднані території Дагестану, Північного Азербайджану та Фінляндії.

Вітчизняна війна 1812 р. закінчилася вигнанням наполеонівської армії і урочистим вступом російських військ у Францію. В зростаючої антифранцузької коаліції Олександр I грав провідну роль. Після остаточного розгрому Наполеона відбувся Віденський конгрес (1815 р.), подведший підсумок епохи наполеонівських воєн. Росія приєднувала більшу частину польських територій. Утворювався “Священний союз” (Росія, Австрія і Пруссія), головною метою якого було протидія революційного руху в Європі.

Царювання Олександра I в цілому можна вважати успішним. Навіть половинчасті ліберальні реформи благотворно позначилися на загальному розвитку країни. Головним досягненням імператора у зовнішній політиці стало вигнання з Росії і розгром наполеонівської армії. Консерватизм другого періоду царювання був неминучим наслідком наростання революційного руху.