Історичний твір 1761-1762

1761-1762 рр .. – час правління російського імператора Петра III Федоровича Романова. Шестимісячним царюванням цього монарха закінчилася довга епоха “палацових переворотів”.

Петро був оголошений спадкоємцем російського престолу в 1742 р., після чого почалася його активна підготовка до майбутньої державної діяльності. Освіта і виховання Петра не принесли результатів, так як він “не любив глибокого роздуму”. Спадкоємець вважав за краще грати в солдатики. Любов до військових ігор збереглася у нього до кінця життя.

Дитячість спадкоємця поєднувалося з демонстративною любов’ю до всього прусському. Під час “дивної” Семирічної війни блискучі успіхи російських військ так і не принесли результату через опозиції Петра, симпатизирующего Фрідріху II.

Після смерті Єлизавети Петрівни в грудні 1761 р. запанував Петро III негайно наказав військам припинити всі військові дії. Фрідріх II був врятований від неминучого розгрому. Між Росією і Пруссією було укладено мир і дружній договір проти колишнього російського союзника – Австрії. Пруссії поверталися всі захоплені території.

У лютому 1762 р. був виданий маніфест про вольності дворянській, дозволяв усім служилим дворянам в будь-який момент вийти у відставку. Маніфест мав величезне значення. Відтепер дворяни могли уникнути обов’язкової державної або військової служби і спрямувати всі зусилля на господарську діяльність.

Іншим важливим рішенням стало скасування Таємної канцелярії. Репресивна політика, звичайно, тривала, але в очах суспільства ліквідація зловісного установи виглядала досить символічно.

У березні 1762 р. Петро III видав указ про секуляризації церковних володінь, передавав великі монастирські землі державі. Разом з цим імператор розпорядився про припинення розшуку старообрядців і про їх захист від офіційної православної церкви.

Ці заходи були прийняті дворянством з явним схваленням. Однак більш ніж дивне закінчення Північної війни та подальші дії імператора викликали подив і зростання невдоволення.

Петро III не приховував своїх симпатій до лютеранству. Він наказав головному російській архієрею Д. Сєченову прибрати з церков більшість православних ікон і зобов’язати священиків поголити бороди і одягнутися у шати іноземних пасторів. Імператор планував змінити православ’я на лютеранство, але не встиг здійснити цей задум.

В армії була введена нова форма і навчання прусському зразком. Місце єлизаветинської лейб-компанії зайняла голштинська гвардія. Петро III почав посилену підготовку до війни з Данією. У військах цей різкий поворот сприймався, як зрада національних інтересів.

Проти Петра III в короткий термін було організовано змову на чолі з його дружиною – майбутньою Катериною II. Її найближчими помічниками стали брати Орлови, вовлекшие в змову близько 40 офіцерів і велика кількість рядових.

У червні 1762 р. Петро III був змушений відректися від престолу. Через кілька днів колишній імператор був убитий в ув’язненні.

Недовге правління Петра III оцінюється істориками неоднозначно. В області внутрішньої політики імператор дійсно полегшив положення деяких категорій населення. Указ про вольності дворянській зіграв велику роль у становленні та економічному зміцненні російських поміщиків. Однак явну перевагу Петра III лютеранству в православній країні ніяк не може бути поставлено йому в заслугу.

Однозначно негативної вважається зовнішня політика Петра III. Різкий поворот у бік Пруссії був викликаний суто особистими пристрастями імператора і зовсім не відповідав державним інтересам.