Історичний твір 1730-1740

1730-1740 рр .. – період правління російської імператриці Анни Іванівни Романової. Ці роки стали однією з найсумніших і бесследных сторінок російської історії, породивши термін “біроновщина”.

Анна була дочкою недоумкуватого Івана V. У 1710 р. її видали заміж за герцога Курляндського Фрідріха-Вільгельма. Живучи в герцогстві, майбутня імператриця наблизила до себе Ернеста-Йоганна Бюрена, який прославився згодом під ім’ям Бірона.

У 1730 р. помер Петро II, що означало припинення чоловічої лінії Романових. Члени Верховного таємного ради вирішили запросити на престол племінницю Петра I – Анну, яка повинна була прийняти ряд важливих умов. Їх суть зводилася до того, щоб вся внутрішня і зовнішня політика імператриці проводилася під повним контролем Верховного таємного ради. Ганна Іванівна прийняла ці умови і приїхала в Москву.

Багато дворяни були незадоволені створенням особливого уряду в особі таємного ради. Ганні Іванівні було подано дві чолобитних від дворянства з проханням прийняти традиційну самодержавну владу, а договір з Верховною радою знищити. Імператриця безпосередньо звернулася до членів ради з питанням: “чи Згодні вони на це?”. Палац був оточений гвардійцями, тому верховники були змушені відмовитися від своїх вимог.

Договір Анни Іванівни з Верховною радою вважається проектом створення конституційно-аристократичної монархії, яка проіснувала всього лише десять днів. Відразу ж після вступу нової імператриці престол Верховна таємна рада була скасована.

Правління Анни Іванівни, як і її двох попередників, стало часом безсумнівного занепаду, притаманного всій епоху “палацових переворотів”. Імператриця не мала ніякої освіти, підписувала папери, навіть не читаючи їх. Державної діяльності Ганна Іванівна воліла всілякі розваги.

Улюбленим заняттям імператриці було полювання. Величезні суми з державної скарбниці витрачалися на доставку до двору тварин і птахів з усієї Росії. Новий і Старий Зимові палаци в Петербурзі нагадували одночасно звіринець та ковпак балаган.

Єдиною сумнівною заслугою Ганни Іванівни можна вважати поліпшення вдач вищого суспільства. На відміну від грубої спартанської життя при дворі Петра імператриця вводила витонченість і вишуканість. Слідуючи за французькою модою, російське дворянство привчати до руйнівною розкоші.

На чолі держави при Ганні Іванівні стояли три іноземця – Бірон, Остерман і Мініх, які до того ж ворогували між собою. Бірон обіймав посаду обер-камергера, але фактично володів всією повнотою державної влади. Остерман керував зовнішньою політикою, Мініх очолював армію. Хабарництво і казнокрадство досягала небачених розмірів.

Наймогутнішим установою стає Канцелярія таємних розшукових справ, створена в 1730 р. і стала зловісним символом епохи. Страх і підозріливість Ганни Іванівни призвели до розквіту шпигунства і доносів. За приблизними підрахунками в роки її правління репресіям піддалося більше 30 тис. чоловік, з них близько 20 тис. було заслано в Сибір.

Функції Верховного таємного ради перейшли до започаткованого в 1731 р. Кабінету Міністрів, який мав право видавати закони і укази. Сама Ганна Іванівна практично не була присутня на засіданнях Кабінету.

Засилля іноземців, що виражалося в занятті всіх головних державних посад, призводило до поступового накопичення невдоволення серед російського дворянства. За життя імператриці воно стримувалося, але неминуче повинно було виявитися згодом.

Ганна Іванівна раптово померла 1740 р., передавши владу малолітньому синові своєї племінниці Анни Леопольдівни. Регентом при місячному дитину призначався Бірон.

Найкращою оцінкою правління Анни Іванівни є той факт, що за десять років сучасники відзначили тільки дві гучні події: пишне весілля блазня імператриці і кара кабінет-міністра А. Волинського.