Історичний твір 1725-1727

1725-1727 рр .. – період правління російської імператриці Катерини I Олексіївни Романової. Ці роки стали початком сумної епохи “палацових переворотів”. Безграмотна Катерина була абсолютно нездатна керувати величезною імперією. Важливі урядові рішення її царювання – заслуга колишніх соратників Петра I.

У 1722 р. Петро I видав “Статут про спадщину престолу”, за яким спадкоємця повинен був призначати сам імператор в обхід традиційного принципу старшинства. Через два роки Катерина була проголошена імператрицею, що фактично робило спадкоємицею саме її.

Петро I не залишив заповіту. Після його смерті в 1725 р. при підтримці П. А. Товстого, А. Д. Меншикова і гвардійських офіцерів відбувся перший “тихий” палацовий переворот. Замість законного онука Петра I Петра Олексійовича на престол була зведена Катерина.

Правління Катерини I традиційно почалося з “милостей”: проведена широка амністія, зокрема із заслання був вихований П. Шафіров; прощалися деякі дрібні штрафи.

Катерина I оголосила, що буде в усьому дотримуватися курсу, розпочатого її покійним чоловіком. Конкретно це виразилося в трьох укази: про продовження будівництва нового корабля, про відкриття Академії наук в 1726 р. і про початок Камчатської експедиції.

Головна задача полягала у виведенні країни з глибокої кризи. При повній нездатності Катерини до державної діяльності ініціативу взяв у свої руки А. Д. Меншиков, фактично став одноосібним правителем.

Основним противником Меншикова був Толстой. За його пропозицією на початку 1726 р. було створено Верховний таємний рада. Шестеро членів ради володіли рівними голосами, на засіданнях мала головувати імператриця. Незабаром до складу ради увійшов родич Катерини I – Карл Фрідріх Голштинский. Фактично новий державний орган правив країною без участі Катерини I, яка дуже рідко з’являлася на її засіданнях.

Значення Сенату значно ослаб. Це виражалося навіть у зміні назві органу: замість Урядовий слід було писати Високий Сенат.

Росія перебувала у важкому економічному кризі. Він був викликаний низкою неврожайних років, малими розмірами податків, хабарництвом і казнокрадством. Спробою виходу з кризи став ряд указів початку 1727 р., які полягали в скороченні державних витрат. Частина офіцерства тимчасово розпускалася в села без видачі платні. Створювалося дві комісії для вивчення податкової системи та розробки заходів щодо розвитку комерції. Засновувалися Ревізіон-колегія, яка контролює державні витрати, і Доимочная канцелярія.

Дуже велике значення мала скасування виплати платні дрібним чиновникам. Тим самим хабара, отримали назву акциденций, були узаконені.

На початку 1727 р. уряд активно взялося за карбування грошей. За рахунок двократного зменшення ваги мідної монети була отримана прибуток у розмірі понад 600 тис. рублів.

В області релігії знизилося значення Синоду, який став іменуватися Святішим (замість Урядового). Маніфест 1726 р. поділяв Синод на два департаменти. Перший повинен був займатися виключно духовними справами, другий – управлінням монастирськими та єпархіальними вотчинами. Головна мета Маніфесту полягала в продовженні процесу секуляризації церковних земель.

Після смерті Петра I значно знизилося міжнародне положення Росії. Уряд Катерини I був стурбований лише тим, щоб уникнути вступу в новий військовий конфлікт. Єдина серйозна зовнішньополітична акція цього періоду – висновок оборонного союзу з Австрією (1726 р.).

Безславне правління Катерини I завершилося після її смерті в 1727 р. Самим головним діянням імператриці стало створення Верховного таємного ради на чолі з Меншиковим, який і займався всією зовнішньою і внутрішньою політикою держави.