«Іонич» – короткий зміст (переказ)

Дія оповідання «Іонич» відбувається в маленькому губернському місті. Тут читач знайомиться з шанованою у всій окрузі сім’єю Туркиных, де кожен має свій певний талант. Глава і батько сімейства Іван Петрович займається театральною діяльністю, ставить спектаклі. У компанії близьких друзів він любить розповідати смішні історії, загадки, і шаради. Це чоловік повної статури з привабливою зовнішністю. Його дружина Віра Йосипівна пише романи. Дочка, Катерина Іванівна грає на роялі.

Сімейство Туркиных любить приймати в домі гостей і влаштовувати для них творчі вечори.

Головний герой цього оповідання, доктор Старцев, який приїхав у це місто і працювати, також любив наносити візити цьому талановитому сімейства. У цьому будинку він відчував себе дуже тепло і затишно. І навіть незважаючи на те, що Катерина Іванівна, на його думку, грала бездарно, все одно любив слухати музику в її виконанні.

Один час, з-за великої кількості роботи, лікар не мав можливості відвідувати сім’ю Туркиных, поки не отримав листа від Віри Йосипівни, яка наказала терміново відвідати їхній будинок. По приїзду, Старців дізнався, що жінку мучать головні болі і лікарі не можуть вилікувати. Тоді Старців вирішив сам спробувати зцілити бідну жінку і у зв’язку з цим, став часто навідуватися в цей будинок.

Несподівано для себе він зрозумів, що закоханий у Катерину і повідав їй про це. Але на його визнання в любові, дівчина втекла і залишила йому записку, де призначила зустріч вночі біля кладовища. Однак, там він прочекав її безглуздо, вона до нього не прийшла.

Через деякий час він прийшов у будинок Туркиных з твердим наміром просити руки дівчини, паралельно думаючи про те, як сприйме це її сім’я, захоче порідниться з ним і дозволить далі займатися лікуванням. Коли він зробив пропозицію Катерині Іванівні, вона відмовила, пояснивши це своєю любов’ю до мистецтва, яка займає більшу частину її часу. Кілька днів Старців переживав біль розчарування всередині себе, але згодом прийшов в себе і повернувся до лікарської діяльності.

Минуло 4 роки. По закінченню цього часу Старців сильно змінився, погладшав і страждав нездужанням. Він жив самотньо у своїй квартирі, не мав близьких і друзів, оточуючих людей дратувало його думку з приводу того, що потрібно багато працювати. Також він перестав відвідувати світські заходи, театри, концерти і повністю поринув у роботу.

Несподівано йому прийшов лист від Віри Йосипівни, в ньому було запрошення на вечерю з нагоди її дня народження. Старцев вирішив нанести візит цього сімейства. За його приїзду, господарі, як завжди, радо прийняли гостя. В цей же день приїхала і Катерина на побивку до батьків.

За 4 роки Катерина Іванівна також змінилася в гіршу сторону. Йому більше не подобалася її фігура, обличчя і посмішка. Коли вона сіла за рояль і стала виконувати романс, лікар зрадів, що не вчинив тоді помилку і не одружився на цій дівчині. Вона постаралася звернути увагу лікаря на себе, викликала його на розмову, довго вибачалася за те, що відмовила йому 4 роки тому. Але Старцев дивився на неї байдуже і холодно. Йому стало нудно в цьому будинку, і він, откланявшись, їде додому. Деякий час йому приходять ще кілька запрошень від сім’ї Туркиных, але лікар відхиляє їх.

Так Старців постарів. Він залишився самотнім, але заможною людиною. До кінця своїх днів він займався лікуванням, хворі слухали і поважали його. Городяни стали величати лікаря Ионычем. А його єдина, колишня кохана також постаріла на самоті. Вона багато хворіла і часто сидячи за роялем, награвала ніжні мелодії про кохання.