Хто такі відмінники — вискочки, егоїсти або люди, які прагнуть до знань?

Відмінники бувають різні. Найповажніша категорія — це ті, хто прагне до знань. Це дуже серйозні та відповідальні люди. Вони все життя намагаються робити на «відмінно». І якщо вже прийшли до школи, отримувати знання треба як слід. Вчаться вони не заради оцінок, а заради знань, але прагнуть, щоб відображенням цих знань були відмінні оцінки. Для таких відмінників п’ятірка — справа честі. Вони хороші товариші, не задаються, готові допомогти, і до них добре ставляться в школі.

Однак у випадку з такими відмінниками важливо, щоб знання виходили не заради знань, а була якась мета, інтерес до чого-то. Інакше радість закінчення школи із золотою медаллю зміниться розгубленістю. У повісті Володимира Тендрякова «Ніч після випуску» всіма шановна відмінниця, гордість школи, у своєму виступі приголомшила вчителів визнанням. Виявляється, вона любила тільки вчитися, любила школу, а тепер їй страшно, тому що нічого більше не цікаво.

Є хлопці, які відмінно навчаються в силу хороших здібностей від природи, їм це неважко, але і п’ятірки для них не мають принципового значення. Такі відмінники — дуже симпатичний варіант, якщо вони бувають захоплені чимось гідним. Але буває, що інтереси їх набувають антигромадський характер, нерідко з-за гордині. Їх відмінна успішність балансує на межі зриву в хорошисти або в трієчники, та ще з великими проблемами в поведінці.

Є відмінники, яким важливі не стільки знання, скільки п’ятірки в щоденнику, журналі, а в підсумку — в атестаті. Їм просто хочеться бути першими з честолюбства. Жодних інтересів у них немає, п’ятірка — головна подія їх маленьке життя. Нерідко вони готові підлеститися до вчителя, отримати відмінну оцінку нечесним шляхом, лише б красувалася в журналі заповітна п’ятірка. Такі відмінники авторитетом в школі не користуються, їх не люблять. Це вискочки.

Може бути відмінником з егоїзму? Можливо. Наприклад, вдома хвора мама, за якою треба доглядати, і це забирає значний час. Але ти задався метою отримати атестат, заради якого треба багато займатися. Догляд за мамою, звичайно, перекреслить шлях до відмінного атестату, блискучим результатам іспитів і вступу в омріяний вуз. І ось ти зраджуєш мати і стараєшся для своїх успіхів у навчанні.

Так що можна бути відмінником як з благородних міркувань, так і з низьких.