«Хлопчик з лісового берега» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1957.

Жанр: оповідання.

Тема: дорослішання, формування особистості.

Ідея: важливо в процесі дорослішання знайти вірні цінності.

Проблематика. Перевершувати кого-то в чомусь або бути не гірше інших — помилкова цінність життя. Справжня цінність — це вміння радіти тому, що ти маєш, цінувати життя свою і чужу і бути щасливим.

Основні герої: дванадцятирічний хлопчик Едгар; колишній капітан Рой Каймаркл.

Сюжет. Хлопчик Едгар, син дроворуба, жив у лісі, на березі річки, зі своїм батьком. Він знайомий зі своїми однолітками з міста, зокрема з Томом Вудлі з багатої сім’ї, везунчиком, у якого все виходить. Едгар майже нічого не бачив, крім лісу. Щодо Тома у нього складається комплекс неповноцінності. Тому скрізь був на першому місці, а Едгар — на останньому. Будь міський хлопчисько перевершував його в чомусь. Зате в лісі міські губилися, а Едгара в лісі та на річці ніхто не міг перевершити. Цим він і тішився.

Але одного разу Том Вудлі зі своїми приятелями приїхав в батьківській машині на пікнік, і Тому без всяких труднощів вдалося вбити лисицю і ловити тріску п’ятнадцяти фунтів. Едгар був глибоко вражений цим фактом. Йому, що виріс в лісі, такого вчинити жодного разу не вдалося. Виходить, він і в лісі втратив першість. Від розладу хлопчик перестав ходити в місто і зовсім закинув школу. Він не хотів бути предметом глузувань і вирішив не з’являтися в місті, поки не “переплюне” Тома, тобто, поки в його трофеї не з’явиться лисиця і тріска двадцяти фунтів.

З тих пір ці два заповітних бажання так заволоділи Едгаром, що він і думати ні про що інше не міг. Одного разу йому зустрілася лисиця на одному острівці, але поки він бігав за рушницею, вона незрозумілим чином зникла. Хлопчик обшукав весь острівець, але лисиці не було. Довелося йому повертатися ні з чим, а за знесене батьківський дробовик йому добряче дісталося. Протягом декількох днів Едгар ще намагався знайти цю лисицю, але безуспішно. Після цього він вирішив зайнятися ловом двадцатифунтовой тріски.

На місці лову він зустрівся з Роєм, які живуть поряд в будинку, влаштованому з парового котла пароплава. У них зав’язалася розмова. Старий дивак запросив Едгара до себе в “будинок” і продемонстрував йому міцність котла ударами кувалди про його стіни. Потім, з’ясувавши, яка риба потрібна Едгару, Рой запропонував йому порибалити разом з ним в іншому місці. Вони сіли в човен і переправилися через річку.

Ловля разом з Роєм не особливо подобалася Едгару, бо старий завжди занадто близько від нього закидав свою вудку. Так сталося і на цей раз. Поки Рой вів повчальний розмова про школу і про життя, клюнула велика риба, але ліски обох рибалок, які знаходяться поруч, переплуталися, і складно було зрозуміти, у кого клює. Обидва заперечували право на рибу, яка, судячи з потужним ривків, була дуже великою.

Едгар щосили тримав вудилище, Рой теж вхопився за нього. Потім старий, скориставшись перевагою сили, зіштовхнув хлопчика з корчі і сам витягнув рибу на берег. Це була здоровенна тріска, про яку мріяв Едгар. Гачок і волосінь — тепер видно було належали йому, Едгару. Він відчайдушно кричав Рою, що це його риба, що Рой забрав рибу у нього. Старому стало шкода хлопчика, і він поступився йому улов. Однак для Едгара було важливо, щоб він сам витягнув цю рибу, тому маленький рибак принципово не міг її вважати своєю. Цей факт Едгара до того засмутив, що він перейшов до хитромудрим лайки. Едгар знав, що такої риби йому більше не зловити, і навряд чи він уб’є лисицю, тому людина він кінчений.

Після цього випадку хлопчик зовсім позбувся спокою. Наяву він страждав від свідомості, що чимось володіє, але ніколи не буде володіти. Ночами у нього були кошмари. У них було відчуття досягнення чогось бажаного, яке вислизало в останній момент. Більш того, підлітка стали мучити загадки життя, в своїх обставинах він став бачити головоломки, які не давали йому спокою. Едгару стало ясно, що позбутися такого стану він зможе, якщо вб’є лисицю.

В кінці літа хлопчик зустрівся з Роєм. Старий запропонував йому показати місце, де можна знайти лисицю. Вони домовилися зустрітися рано вранці. Едгар майже не спав вночі. Він думав про те, що завтра вб’є лисицю, і це буде виходом з його глухого кута, завершенням всіх головоломок, і життя знову увійде в свою колію.

Коли вранці Едгар вже лежав у засідці, він був спокійний і впевнений, Він знав, що не промахнеться, і життя після цього налагодиться. Коли з’явилася руда лисиця, юний мисливець побачив її білі лапки і кінчик хвоста, побачив, як обережно вона оглядалася навкруги, як облизувала мордочку.Він торкнув спуск, але пострілу не було. Хлопчик не хотів стріляти, не хотів вбивати цю лисицю і не став. Едгар не звертав уваги на лютий шепіт Роя. Він відчув себе знову спокійним і щасливим.

Хлопчик зрозумів, що його надія дозволити життєву головоломку вбивством лисиці була помилкою. Він побачив раптом, що лисиця жива і має право на життя, і він не зміг вистрілити. Він зрозумів, що життя саме по собі величезна цінність, чим і здолав загадку, мучівшую його.

Відгук про твір. Написано дуже просто, але сенс глибокий.