Гроза Олександр Островський – короткий зміст дій: де відбувається дія, сцена кульмінації в пєсі

П’єса «Гроза», яка за жанром замислювалася як комедія, була написана А. Н. Островським в 1859 році. Твір спочатку не передбачало трагічної розв’язки, але в процесі написання крім конфлікту окремої особистості явно проявилася соціально викривальна спрямованість. Як писав п’єсу «Гроза» Островський, короткий зміст дій пропонуємо вашій увазі.

Характеристика твору

 1. До якого літературного жанру (повість або розповідь) належить твір «Гроза»?
 2. Скільки дій у п’єсі «Гроза»?
 3. Коротко: що лягло в основу сюжету драми «Гроза»?

«Гроза» — п’єса в п’яти діях, за визначенням автора — драма, але, володіє жанровою своєрідністю:

 • це трагедія, так як конфліктність ситуації призводить до трагічних наслідків;
 • присутні елементи комізму (неосвічені міркування персонажів п’єси);
 • драматизм подій посилюється повсякденною буденністю відбувається.

Місце, де розгортаються основні дії п’єси, було обрано Островським не випадково. Місто Калинов – це збірний образ волзьких міст і сіл, красою яких був зачарований драматург.

Але пишність нескінченних водних просторів, непомітна краса природи не в силах затьмарити жорстокість, байдужість, святенництво, невігластво і самодурство, що панують за фасадами ошатних будинків.

Твір, як це зараз прийнято говорити, «засноване на реальних подіях». В заможній московської купецької сім’ї Кликових невістка вчинила самогубство, кинувшись у Волгу, не витримавши докорів і утисків з боку свекрухи, не знайшовши захисту в чоловіка і страждаючи від таємної любові до іншого чоловіка.

Саме ця трагедійність дій є основною сюжетною лінією твору. Однак, якщо б Островський тільки обмежився перипетіями в житті молодої жінки, твір не мало б настільки приголомшливого успіху і не викликало такий резонанс у суспільстві. Тут змальовано і викритий конфлікт між старими традиціями і новими віяннями, невіглаством і прогресом, вольнолюбием і дикістю міщанського світу.

Знайомство з персонажами твору

Розповідь про драматичні події в формі п’єси автор написав для сценічного виконання. А будь-який сценарій починається з опису дійових осіб.

Головні герої

 • Катерина – молода жінка приємної зовнішності, богобоязливого і лагідної вдачі, з трепетною душею і чистими помислами. Невістка в сім’ї купців Кабанових.
 • Борис – освічений молодий чоловік, який виховувався в іншому середовищі, приїхав на утримання і роботу до дядька. Страждає від навколишньої дійсності. Таємно закоханий у Катерину.
 • Кабаниха (Кабанова Марфа Гнатівна) – заможна вдова купчиха. Владна і деспотична жінка, по-ханжестськи прикриває своє тиранство шануванням старших.
 • Тихон Кабанів – чоловік Катерини і син Кабанихи – м’якотілий, безвольна людина, повністю підлеглий волі матері.

Дійові особи

 • Варвара – сестра Тихона, дочка Кабанихи. Дівчина «собі на умі», що живе за принципом «лише б було все шито-крито». Втім, добра до Катерини.
 • Кудряш – Варварін залицяльник.
 • Дикої Савел Прокопович – впливовий купець у місті. Основні риси характеру – грубість, хамство і невихованість, особливо до підлеглих.
 • Кулигин – місцевий умілець, який мріє привнести в місто прогресивні ідеї.
 • Феклуша – мандрівниця, темна і неосвічена.
 • Бариня – божевільна стара, посилає жінкам прокляття.
 • Глаша – служниця у Кабанових.

Важливе значення в п’єсі грає таке образне поняття, як гроза – провісник очисної бури для одних і боже пересторога для інших.

Важливо! Слід пам’ятати, що п’єса була написана Островським в передреформні роки (1861 — рік скасування кріпосного права). У суспільстві панував дух піднесення, очікування кардинальних змін, і саме в цю пору драматург пише про пробудження особистості, що згодом Добролюбов побачить «щось освіжаюче і підбадьорливе».

Для більш детального ознайомлення з тонкощами сюжетних ліній кожної дії п’єси Островського «Гроза», нижче представлено їх короткий зміст.

Дія 1

Волзький берег, громадський сад на передньому плані. Кулигин приходить у захват від відкриваються видів. Поруч неспішно прогулюється Кудряш з приятелем. Приглушено чути лайку Дикого, яка нікого не дивує – це звичне явище. Цього разу він лає свого племінника Бориса. Кудряш співчуває незавидної долі Дикого родича, який змушений терпіти утиски дядьки – тирана. Сам він один з небагатьох, хто може дати відсіч грубияну: «Він слово, а я десять; плюне, так піде».

Бранная мову чути дедалі виразніше – Савел Прокопович з племінником наближаються до присутніх. Відвівши душу, накричавшись, Дикої йде. Борис пояснює причину свого вимушеного смирення: вони з сестрою після смерті батьків залишилися сиротами. Бабуся в Калинові відписала онукам по досягненню повноліття спадщину, і дістанеться воно їм за умови шанобливого і шанобливого ставлення до дядька. Кулигин запевняє, мовляв, це утопія: Дикого ніхто не задовольнить. Борис сумно погоджується: і так він працює на дядю задарма, а користі немає. Йому дико і душно в Калинові – зовсім не таке виховання і освіта дали сестрі і Борису їх батьки, проживаючи раніше в першопрестольній столиці.

Входять Феклуша з горожанкой. Богомолка нахвалює краси міста, звеличуючи благочинность і чесноти купецького стану, зазначивши сімейство Кабанових. Після відходу жінок Кулигин згадує недобрим словом прославляемую Кабаниху за її святенництво і домашню тиранію. Він ділитися з Борисом своїми думками про винахід «перпетум-мобіля». За вічний двигун дають великі гроші, які можна вжити на користь суспільства. Але немає коштів на деталі – ось таке замкнене коло. Борис, залишившись на самоті, співчуває Кулигину, але, згадавши про свою злощасної долі, теж залишає сад.

З’являється Кабаниха з сімейством: син Тихон з дружиною Катериною і Варвара Кабанова. Купчиха нищить сина звинуваченнями в його надмірній любові до дружини і нешанобливого ставлення до матері. Слова призначені Тихону, але явно спрямовані і проти невістки. Тихон всіляко виправдовується, дружина намагається його підтримати, чим викликає обурення свекрухи і нову хвилю звинувачень на адресу Тихона, мовляв, дружину не може тримати в строгості, так і до коханця недалеко.

Після відходу матері Тихон накидається на Катерину, звинувачуючи її в докорах матінки. Не бажаючи слухати заперечень дружини, йде до Дикого залити неприємності горілочкою.

Ображена жінка скаржиться своячці на непросте життя у свекрухи, згадує як добре, чисто і привільно жилося їй у рідної матінки: «влітку сходжу на ключок, вмиюся, принесу водиці і всі, всі квіти в будинку поллю».

Благоліпність суцільне було вишивання золотом, молитви церковні, розповіді странниц.

У мужнином будинку все не те. Катя зізнається Варварі, що відвідують її думки погані, гріховні, які ніякими молитвами вона прогнати не в силах. А на серці в неї думи про одну людину.

Тут з’являється ненормальна бариня, яка обсипає дівчат прокльонами, обіцяючи їм за гріховну красу адові муки. Чути гуркіт грому, що наближається гроза, і дівчата поспіхом тікають.

Дія 2

Починається 2 дія в будинку Кабанових. Феклуша з Глашею розташувалися в кімнаті. Мандрівниця, спостерігаючи за роботою служниці, розповідає тієї, що діється на білому світі. І хоч повість її рясніє брехнею і невіглаством, Глаша уважно і з цікавістю слухає розповіді Феклуши, для неї це єдине джерело інформації.

З’являються Катерина і Варвара. Вони допомагають споряджати Тихона в тижневу ділову поїздку в інше місто. Феклуша вже пішла, Варвара посилає служницю з речами до коней. Катерина згадує давню дитячу історію, коли вона втекла до річки від образи на щось, попливла в човні і потім знайшли її за десять верст. Це свідчить про рішучість її характеру — незважаючи на лагідність дівчата, образи вона терпить до пори до часу. Варвара випитує у Катерини, хто ж той чоловік, з яким її серце ниє. Це Борис Григорович – племінник Савела Прокоповича. Варя запевняє Катерину, що і чоловік відчуває до молодої жінки почуття, а після від’їзду чоловіка потрібно влаштувати закоханим зустріч. Жінка лякається і рішуче відмежовується від цієї пропозиції.

Заходять Кабаниха з сином. Вона продовжує робити настанови Тихону, як вести себе в місті, які вказівки зробити дружині свого відсутність: слухати свекруха, ні в чому їй не перечити, не сидіти барыней без роботи, не переглядаються з молодими хлопцями. Тихон, конфузясь, вимовляє слідом за матір’ю ці накази. Потім їх залишають одних. Катерина, ніби передчуваючи біду, просить Тихона не кидати її одну або взяти з собою в місто. Але Тихон, змучений причіпками матері, радий хоч коротко, хоч ненадовго вирватися на волю.

Сцена прощання. Катерина обіймає чоловіка, чим викликає невдоволення свекрухи, мовляв, попрощатися, як слід, не вміє.

Потім Кабаниха довго просторікує про те, що після відходу старих останніх ревнителів старовини невідомо, як буде світ білий стояти.

Залишившись одна, Катя замість заспокоєння приходить в повне сум’яття почуттів і думок. Скільки не навантажувала себе роботою, серце було не на місці.

Тут Варвара підштовхує її до зустрічі з Борисом. Зробивши підміну ключа від садової хвіртки, Варя вручає його Катерині. Та намагається опиратися цим діям, але потім здається.

Дія 3

Кабанова і Феклуша на лавці перед будинком купчихи. Нарікають на суєтність життя у великих містах, радіють тиші та спокою у власному містечку. З’являється Дикої, він в хмелю. За своєю звичкою, распалившись, починає грубити Кабанихе, але та його швидко присаджує. Дикої виправдовується тим, що його засмутили з ранку працівники, вимагаючи розрахунок, а йому це – гострий ніж у серце. Охолонувши в бесіді з Кабанихой, йде.

Борис давно не бачив Катерину і засмучений цією обставиною. Поруч стоїть Кулигин, розмірковує про тяжку долю бідних, яким не до красот природних – вони в нужді та в роботі, а багаті огородились високими парканами з собаками, та й думають, як обікрасти сиріт і бідних родичів. Підходять Кудряш з Варварою. Вони обіймаються, цілуються. Дівчина сповіщає Бориса про майбутню зустріч з Катериною й визначає місце в лощині.

Вночі, прийшовши на місце побачення, Борис зустрічає грає на гітарі Кудряша і просить того поступитися йому місце, але Кудряш впирається, мотивуючи тим, що це місце давно «пригрів» для зустрічей з подругою.

Тоді Борис зізнається, що у нього тут призначено побачення із заміжньою дамою. Кудряш здогадується, про кого йде мова і застерігає Бориса, адже заміжні жінки подневольны.

Приходить Варвара і веде Кудряша. Закохані залишаються наодинці.

Катерина говорить Борису про занапащене честі, про божу кару, але потім вони обидва віддаються у владу почуттів. Десять днів відсутності чоловіка проходять в єднанні з коханим.

Дія 4

Частково зруйнована галерея, стіни її помальовані картинами Страшного суду. Тут люди ховаються від дощу. Кулигин просить Савела Прокофевича зробити пожертвування для установки баштових годин в саду і громоотовода. Дикої лається, обзиваючи Кулігіна безбожником, бо гроза – це кара господня і не врятуватися від неї ніякими залізяками.

Після повернення Тихона додому Катерина перебуває в повному сум’ятті. Варвара намагається його напоумити і вчить не подавати ніякого виду. Сама-то вона давно поднаторела в хитрощах і обманах. Не домігшись бажаного, Варя доповідає Борису про стан Каті.

Чути гуркіт грому. Виходить сімейство Кабанова в повному складі. Тихон, помічаючи дивний стан дружини, жартівливо просить її покаятися в гріхах. Помітивши, як зблідла Катерина, сестра обриває жарт брата. До них наближається Борис. Катя на межі непритомності. Варя подає сигнал молодій людині, щоб той пішов.

Тут з’явилася Пані і почала лякати молодиць за гріхи таємні, і Катерина не витримує – в нестямі визнається в таємному зв’язку з іншим чоловіком протягом усіх десяти днів. Сцена покаяння головної героїні – це кульмінація в п’єсі.

Дія 5

Знову набережна Волги, міський сад. Смеркне. До сидить на лавці Кулигину підходить Тихон. Він роздавлений визнанням Катерини і посилає в її адресу побажання лютої смерті, починає жаліти її.

Кабаниха будинку точить невістку, немов іржа, Катя ж безсловесна і нерозділене бродить по будинку, ніби тінь. Все гаразд у сім’ї Кабанова, навіть Варя з Кудряшом втекла з дому.

Але Тихон сподівається на успішний результат – адже коханець за велінням дядечка посилається на цілих три роки до Сибіру. Приходить Глаша і повідомляє, що Катерина зникла.

Катерина одна, тихо бреде, розмовляючи сама з собою. Вона вже вирішила розлучитися з життям, хоч це і великий гріх. Одне її утримує – бажання побачити наостанок коханого і отримати від нього прощення за те, що накликало на нього нещастя. Борис приходить на заклик коханої. Він ласкавий з нею, каже, що не тримає на неї зла, але доля розлучає їх, а забрати чужу дружину з собою він не в праві. Катерина плаче і просить, щоб Борис в дорозі роздавав жебракам милостиню на помин її душі. Сама йде до берега.

Кулигин, Кабаниха і Тихон спостерігають за пошуками зниклої Катерини. Люди з ліхтарями обнишпорюють берег. Тихон в сум’ятті від страшних припущень, Кабаниха ж звинувачує невістку в бажанні привернути до себе увагу. Чути голоси з узбережжя: «Жінка кинулася у воду!» Тихон намагається бігти туди, але матінка не пускає, обіцяючи проклянуть. Приносять потопельницю. Катерина прекрасна і після смерті. Кабанов звинувачує матір у загибелі дружини.

Островський А Н — Гроза короткий зміст

Гроза.А.Н.Островський (короткий аналіз)

Під завісу

Після першої постановки п’єси на сцені Малого театру глядачі була в захваті, преса рясніла хвалебними нотатками, сюжет драми вразив досвідчену публіку. Відомі критики не забули відобразити твір у своїх рецензіях. Так критик Аполлон Григор’єв, написавши лист В. С. Тургенєву, охарактеризував фабулу драми, як «викриття самодурства нашого життя, і в цьому значення автора, його заслуга, як художника, у цьому сила його дії на масу».