Горького стара Ізергіль – аналіз твору: про що розповідь, дата написання, характеристика Данко і Ларра

«Стара Ізергіль» відноситься до раннього періоду творчості Максима Горького, розвиває ідеї та елементи романтизму. На думку самого письменника, ця робота є однією з кращих серед всіх написаних. Чому вчить нас Стара Ізергіль: аналіз твору.

Історія створення

У 1891 році (більш точна дата невідома), Олексій Пєшков всім відомий під псевдонімом Максим Горький, поневіряється по південних земель Бессарабії. Весну він проводить у пошуках вражень, які згодом відіб’ються у його творах. Ця творча пора в житті письменника відображає його захоплення особистістю, цілісністю і єдністю людини.

Саме з такими романтичними думками наповнене розповідь Горького «Стара Ізергіль». Його героями є легендарні люди свого часу, які стикаються з різними життєвими перешкодами, автор яскраво показав різні результати протистояння особистості й натовпу. Основними розповідями в напрямку романтизм є:

  1. «Макар Чудра»,
  2. «Стара Ізергіль»,
  3. «Дівчина і смерть»,
  4. «Пісня про Сокола».

Точних відомостей дати написання «Старої Ізергіль» немає. Твір було опубліковано в 1895 році, а було написано приблизно в 1894-му. Його розмістили у трьох весняних випусках «Самарської газети». Сам автор високо оцінював свою розповідь і навіть зізнавався в листах А. П. Чехова: «Видно, нічого не напишу я так струнко і красиво, як «Бабу Ізергіль» написав». Назва тісно пов’язана з прізвищем автора, адже вона є однією з тих, що принесла йому популярність.


Твір «Стара Ізергіль» імовірно було написано в 1894 році.

Композиція

Принцип побудови розповіді досить незвичайний. Композиція складається з трьох частин.

  • Легенда про Ларре;
  • Історія життя оповідачки;
  • Легенда про Данко.

Причому дві з них це казки, розказані головною героїнею. Звідси випливає такий принцип, як розповідь в оповіданні. Автор використовує цей прийом, тому що хоче зробити акцент не тільки на особистості героя, а на його історіях, які живуть у пам’яті персонажа і народу.

Головна особливість – це протиставлення легенд за своїм змістом. Дуже важко визначити «Стара Ізергіль» — це оповідання або повість, так як кордони цих жанрів досить розмиті. Однак літературознавці схиляються до того, що це твір не повість, оскільки кількість героїв і сюжетних ліній тут обмежена.

Через всі три глави «Старої Ізергіль» проходить головна тема — життєвих цінностей. Автор намагається знайти відповідь на питання, в чому ж полягає свобода і сенс життя. У всіх розділах дається різне тлумачення і спроба пояснення відповідей. Але незважаючи на свою несхожість, вони роблять цей розповідь єдиним і цілісним твором.

У план розповіді головної героїні старої Ізергіль слід ще додати вступ, адже саме в ньому читач занурюється в таємничу приморську атмосферу і знайомиться з оповідачкою казок.

У вступі розповіді молодість головного героя-чоловіка, який веде бесіду зі старою жінкою, протиставляється похилим років бабусі Ізергіль і її втоми від життя.

Уявити образ баби на тлі моря і виноградників допомагає не тільки опис її зовнішності, але і скрипучий голос, яким вона розказала своє життя і перекази, що захоплюють читача своєю привабливістю та казковістю. Про що ж розповідь старої Ізергіль?

Легенда про Ларре

Центральною фігурою першого оповідання є гордец і себелюб — юнак Ларра. Маючи гарну зовнішність, він був сином простої жінки і орла. Від хижої птиці юнакові дістався неприборкану вдачу і прагнення домагатися будь-яких цілей, у що б то не стало. Інстинкти позбавляють його всіх людських рис, тільки зовні його неможливо відрізнити від інших людей. Всередині ж цей персонаж повністю бездушен. Цінність для нього становить лише він сам, задоволення своїх задоволень — ціль його життя. Тому герой з легкістю йде на вбивство.

Його переконаність у своїй досконалості і наплювацьке ставлення до іншим життям призводять до того, що він позбавляється звичайної людської долі. За його егоїзм він отримує найстрашнішу кару – Ларра приречений на вічне і повне самотність. Бог дав йому безсмертя, однак це не можна назвати даром.

Ім’я героя означає «знедолений». Знаходитися в стороні від людей – ось найстрашніше покарання, яке може понести людина, на думку автора.

Увага! Принцип життя цього героя «Жити без людей для себе».

Життя старої жінки

У другій частині розповіді можна простежити за вчинками старої Ізергіль. Дивлячись на неї, оповідачеві-чоловікові важко повірити, що колись давно вона була молодою і красивою, як вона постійно стверджує. На життєвому шляху Ізергіль довелося багато пережити. Її краса пішла, але на зміну прийшла мудрість. Мова жінки багата афористичними висловами. Основною тут є тема кохання – це почуття особисте, на відміну від легенд, в яких мається на увазі любов не до окремої людини, а до народу.

Вчинки баби не можна назвати однозначними, адже Ізергіль жила, слухаючи своє серце. Вона готова визволити з полону чоловіка, якого любить, не побоявшись при цьому вбити іншого. Але, відчувши фальш і нещирість, ще будучи молодою дівчиною, могла з гордістю продовжити свій життєвий шлях самостійно. Перебуваючи в кінці життя, вона приходить до висновку, що красивих та сильних людей набагато менше в світі, ніж коли вона була сповнена енергії.

Легенда про Данко

Остання казка, яку розповідає жінка, допомагає читачеві зробити висновок, як треба правильно жити.

Данко – казковий персонаж, який пожертвував собою в страшну мить, щоб врятувати людей. Незважаючи на озлобленість інших, він відчував тільки любов до кожної людини. Сенс його життя – віддати серце іншим, послужити на благо.

На жаль, каже в оповіданні Гіркий, люди не здатні поставитися до такої жертви з повним її розумінням. Мало того, багато хто боїться такої самотності.

Все, що залишилося від Данко, вырвавшем своє полум’яне серце з грудей, це лише блакитні іскри. Вони продовжують досі мерехтіти серед людей, але мало хто звертає на них увагу.

Важливо! Данко здійснив свій вчинок безоплатно, виключно заради любові. Данко і Ларра — дві протилежності, але обома керувало одне й те ж почуття.

Чого вчить оповідання Горького

«Стара Ізергіль» показує читачеві не тільки ставлення до натовпу окремої особистості, у даному випадку порівнюються Данко і Ларра, але і любов людей один до одного. Для письменника – жити разом з людьми і для людей – є величезною цінністю. Однак навіть у такому разі між ними можливе виникнення конфліктів і нерозуміння.

Стара Ізергіль. Максим Горький (аналіз)

Риси романтизму в оповіданні Максима Горького «Стара Ізергіль»

Висновок

Провівши аналіз твору і героїв «Старої Ізергіль», читач може прийти до висновку, що в оповіданні Горького, дійсно, порушені глибокі проблеми і питання ставлення до життя і оточуючих. Вони змушують замислитися про головні людські цінності.