Головна думка повісті Паустовського «Мещерская сторона»

Паустовський у своїй повісті «Мещерская сторона» постарався відобразити всю свою любов і пошана до навколишнього світу, а зокрема до цього надзвичайно красивого краю. Він вклав усі свої почуття нариси повісті і зробив їх несхожими. Тим не менше суть їх одна. В першу чергу це людська повага до всього живого, до інших людей, до пам’яті про них.

Паустовський розповідає читачеві про непросту долю звичайного народу, який пережив чимало труднощів. Між тим, люди не стали злими і жорстокими. Кожен з них сприйняв «удари долі» як належне і з гідністю прожив свій вік, творячи і допомагаючи іншим.

Письменник так само піднімає питання гармонії людини і навколишнього світу. Через свій твір, він буквально радить читачеві звертати увагу на те, що відбувається навколо. Як з кожним днем змінюється погода, як змінюється кольором, а потім обпадає листя на деревах, як неповторно пахне сіно в копицях. Для цього не обов’язково їхати далеко в ліс, лазити вздовж боліт і шукати невідомі стежки. Потрібно просто навчитися жити, а не «виживати» постійній гонитві за земними благами.

Автор приділяє цілий нарис темі безкорисливості. Можна просто любити, а натомість нічого не вимагати? Можливо, виявляти почуття просто так? І чому зараз все зводиться до «ринкових відносин»? Винна в цьому сама людина, або на це його штовхає життя – питання риторичне. Але чи завжди безкорисливість і доброта буде сприйнята належним чином, або це може хто-небудь прийняти за слабкість? Так, на жаль, але люди перестали вірити в відкритість. Багато, перестали не просто здійснювати вчинки, а просто навіть не вірять в їх «справжність». Навіть історія держави іноді трактується тільки з точки зору власної вигоди. Автор намагається донести до читача, що потрібно терміново міняти «стереотипи» більше діяти так, як підказує серце.

У творі закладена глибока думка про шанування старшого покоління, любові до мистецтва, патріотизму, рідного краю, країні. Це все має перебувати у свідомості людини, стати невід’ємним в його житті. Тоді його діти отримають хороший приклад духовного «досконалості», а людство нарешті навчиться жити в злагоді з всесвіту і в гармонії з навколишнім середовищем.

Чистота помислів до всього живого, є основною ідеєю автора. Він показує це на власному прикладі.

Всі подорож Паустовського, це своєрідна школа життя, яку він успішно закінчив. Так, не завжди було легко. Були складні, але не безвихідні ситуації. Він з ними впорався і отримав відповідні уроки, а в нагороду отримав почуття гармонії і безмежної свободи.

У творі відчувається сама душа автора. Вона така ж світла, чиста і велика, як і його мислення і почуття. Любов переповнює все його свідомість. Вона не поділяється за статевою ознакою, немає. Ця любов до всього живого на землі і вона вище всяких «стереотипів» і вільна від забобонів.

Преображенський у кожному нарисі, в кожному абзаці та сходинці дякує богу, за подароване щастя, і за те, що він зміг його взяти.