Гіркий: твір Макар Чудра – короткий зміст по главам, причина конфлікту Лойко та Ради

Сюжет оповідання «Макар Чудра» Максима Горького будується на оповіданні про кохання двох гордих і сильних людей. Письменник показує, як протистоять один одному такі поняття, як любов і свобода. Нездатність героїв вибрати між гордістю і прихильністю приводить їх до трагічної розв’язки.

Хто такий Макар Чудра

Оповідачем у творі виступає старий циган Макар Чудра. Автор розмовляє з ним під час випасу череди, що належить табору. З перших рядків Горький створює романтичний образ головного героя.

Автор пояснює читачеві, хто такий старий циган Макар Чудра, вдаючись до відомого прийому опису природи з метою повного розкриття характеру персонажа.

Бесіда відбувається на тлі бурхливої негоди. Холодні пориви вітру б’ють в розчинені груди цигана, але не доставляють йому дискомфорту. Все в його зовнішності сильно і красиво. Мимоволі переймаєшся замилуванням до романтичного і волелюбному духу цигана.

Важливо! Чудра проповідує філософію свободи, активної життя. Це те, що всі цигани вбирають з молоком матері. На його думку, немає в житті нічого важливіше любові до життя, свободу.

Селянська праця здається йому чимось даремним і рабською, це лише «копирсання землі» підсумком якого стає смерть. Основний принцип життя Макари Чудры простий і немудрий, про що він і говорить в нічній бесіді, це необхідність «жити так, щоб весь час йти і йти». Лише постійно подорожуючи, можна осягнути всю красу і різноманіття світу. Тільки так можна пізнати безмежну свободу.

Бувальщина про Радде і Лойко Зобаре

Коли в нічній тиші чується пісня Нонки, дочки Макара, він говорить про жіночу любов. Чудра вважає, що любов дівки небезпечна, брехлива і повна неправдивих обіцянок. Цей обман стає непереборною перешкодою на шляху до свободи навіть для найсильніших душ. На підтвердження своїх слів він вирішує повідати своєму слухачеві розповідь про прекрасної і гордої Радде і відчайдушному Лойко Зобаре. Ця історія покликана уберегти серце його співрозмовника від ланцюгів любові.

Короткий переказ цієї були допоможе розкрити основний конфлікт твору. Циган говорить про те, що давним-давно був на світі сміливий і відчайдушний циган, Лойко Зобар. Був він неймовірно хоробрим і спритним чоловіком. Якщо йому подобався якийсь кінь, то неможливо було сховати його від Зобара. Будь-яку охорону він міг перехитрити і здобути жадану кінь. Але, як тільки вона йому набридала, він продавав її без жалю, не залишаючи собі грошей. Образ Лойко Зобара – це образ вільного цигана, не прив’язаний ні до кого і ні до чого. Лише дорога, вірний кінь і скрипка були його супутниками. Залишається лише здогадуватися, скільки дівочих сердець було розбито молодим циганом.

Макар Чудра згадує давній час, коли його табір кочував по Буковині. Жила в ньому молода циганка, Радда. Особливу увагу приділяє оповідач її опису. Вона була прекрасна настільки, що не було таких слів, щоб гідно описати її красу.

Розповідь Макара про Радде починається з історії про те, як закохався в неї без пам’яті дуже багата людина. При першій зустрічі він запропонував їй багато золота за один поцілунок, але отримав зневажливий відмова з боку дівчини.

Після він прийшов до її батька, Данилові, і попросив продати йому красуню. Циган відповів, що не продасть ні честь, ні рідну дочку. Третій раз прискакав у табір пан, змучений пристрастю до гордої дівчини, попросив її руки і дав обіцянку розділити всі свої багатства з табором. Рада лише посміялася над ним, сказавши, що орлиця ніколи не піде до ворону.

Протистояння любові і гордості

Одного разу в табір приїжджає відомий Лойко Зобар, серце якого Радда дуже швидко підкорює. Навіть така людина, як він, не може протистояти чарам дівчини. В душі його народжується пристрасна любов до молодої циганки. Але та лише жартує над ним.

Після того, як Лойко при всіх просить її стати його дружиною, вона збиває його з ніг. Пізніше Радда зізнається йому, що теж любить його, але свободу цінує набагато сильніше, тому Лойко повинен визнати її верховенство, вклонитися їй в ноги і поцілувати руку.

У цих рядках розкривається основний конфлікт оповідання «Макар Чудра»протистояння вольнолюбия і людської пристрасті. Змучився Зобар, роздумуючи над цим наказом.

На наступний день, зібравши навколо весь табір, він сказав, що готовий виконати вимоги Радды, але хоче перевірити, чи міцно її серце. Лойко вбиває Радду, втикаючи їй у серце кинджал. Дівчина помирає з посмішкою на губах. Її батько бере цей же кинджал і вбиває їм Лойко.

На цьому розповідь старого цигана закінчується, а автору ще довго ввижаються в нічній пітьмі образ Лойко Зобара і гордої красуні Радды.

Короткий зміст по главам допоможе скласти план розповіді «Макар Чудра». Сюжет його побудовано на протиставленні свободи і любові. Горький у своїй розповіді не принижує цінність любові як почуття, але показує, що вона може стати своєрідними путами на шляху до свободи.

Важливо! Прагнення до безмежної свободи характерно для обох героїв, воно створює напружений конфлікт почуттів, який призводить двох закоханих до смерті. Недарма автор порівнює ставлення молодих людей з двома каменями, катящимися з гори, між якими не варто ставати іншій людині.

Чому Лойко, незважаючи на свої почуття, вбиває Радду? Чому вона не змогла підкоритися своєму гідному коханому? Відповіді на ці запитання можна знайти, познайомившись з твором «Макар Чудра» в короткому переказі.

Макар Чудра, Максим Горький. Стислий переказ, короткий зміст

Макар Чудра.Максим Горький (аналіз)

Висновок

Написаний Максимом Горьким оповідання «Макар Чудра», короткий зміст з глав якого легко знайти в Інтернеті, входить в обов’язкову програму з літератури для вивчення в середній школі.