Герої роману Тургенєва «Батьки і діти»

Іван Сергійович Тургенєв – великий російський письменник, автор одного з найвідоміших літературних творів ХІХ століття «Батьки і діти».

Даний роман насичений персонажами: головними і другорядними, короткі характеристики яких викладені нижче.

Головні герої роману Тургенєва «Батьки і діти»

Євген Васильович Базаров – центральний персонаж роману І. С. Тургенєва «Батьки і діти». Коли читач тільки зустрічає Базарова на сторінках твору, перше, що кидається в очі і при цьому, дає максимально правдиву характеристику персонажа – його зовнішній вигляд. Базарів одягнений в старі і пошарпані часом речі, але навіть у такому вигляді підносить себе гордо і достойно.

Зовнішність молодої людини також відображає основні риси його характеру. Через тонкі губи, мужній голос, великий лоб і тверду ходу, І. С. Тургенев передає скритність, холодність і різкість свого героя.

Базарів виховувався лікарем в селянській родині, сам же він, як і батько, навчався на медичному факультеті. Його скептичне ставлення до оточуючих його людей, природи, мистецтва, самовпевненість і якийсь егоїзм пояснюються приналежністю героя до течією нігілістів. Персонаж залишається вірний своїм принципам до кінця життя, і вмирає від зараження крові.

Микола Петрович Кірсанов – найбільш добрий, світлий і «позитивний» серед усіх персонажів роману. Зовні Микола Петрович виглядає типовим дворянином того часу: трохи згорблений чоловік з приємними рисами обличчя, що носить «сільське» пальто.

Микола Петрович є батьком Аркадія, лібералом за своїм поглядам. Герой намагається йти в ногу з часом, наскільки це було можливо в той період, він цікавиться життям сина, новаторськими ідеями, до яких примикає Аркадій.

Якийсь час персонаж відчуває незручність і сором за своїх почуттів до простій жінці Фенечке, але до кінця роману можна відзначити особистісний ріст цього героя, адже він не тільки не соромиться, але навіть відкрито висловлює свою любов, одружившись на Фенечке.

Павло Петрович Кірсанов – старший брат Миколи Петровича, який є антиподом Євгенія Базарова. Незважаючи на те, що протягом якогось проміжку часу, герой проживає в селі, він не вибирає «сільське пальто», як його брат. Павло Петрович завжди виглядає розкішно, його накрохмалена сорочка завжди, а на руках завжди знаходяться світлі рукавички. Персонаж вважає, що стежити за своїм зовнішнім виглядом необхідно, навіть коли знаходиться серед простих сільських людей, а не в звичному Петербурзькому суспільстві.

У своєму житті Павло Петрович відчув нещасну любов до княгині Р., саме після розриву він переїхав в село, де зустрів Фенечку, зовні нагадує колишню любов. Одного разу Базарів бачить, як герой цілує Фенечку, і викликає його на дуель, що стає певною кульмінацією їх конфлікту.

З битв герой виходить з пораненням, тому після весілля племінника від’їжджає за кордон на лікування.

Аркадій Миколайович Кірсанов – син Миколи Петровича і друг Євгенія. Герой молодий і наївний, що, безсумнівно, пояснює його сліпе наслідування на початку роману поглядам Базарова. Він потрапляє під вплив яскравого і вельми незвичайного перебігу, якому Євген відданий повністю, хоча сам Аркадій з перших сторінок роману сумнівається в ідеях, які пропагує його друг.

Аркадій захоплюється тим, як Базарів слід ідеям течії до самої смерті, але у визначені момент він усвідомлює, що має зовсім інші погляди і плани на життя.

Відмовившись від ідей нігілізму, Аркадій знаходить любов і щастя, яке стає сенсом його життя.