Фамусовская Москва в комедії Грибоєдова «Горі від розуму»

Комедія Грибоєдова «Горі від розуму» побачила світ у 1824 році. В цей час у російському суспільстві починають зароджуватися ідеї декабристів, з’являється революційна прошарок дворянства, яка вступає в конфлікт зі старим фамусовским суспільством.

Москва у творі Грибоєдова показана, як місто, що відновлювався після війни з Наполеоном у 1812 році.

З тих пір дороги, тротуари,

Будинки і все на новий лад.

Але що ж сталося з людьми? Як вони змінилися?

Коли Чацький повертається в будинок свого дитинства, він бачить, що все по-старому.

Будинки нові, але забобони старі.

Московське суспільство не сприймає змін і нововведень, у ньому панують ідеї минулого століття. Єдине, що турбує представників такого суспільства – це плітки і чутки про них. Так, Засланні каже, що «злі язики страшніше пістолета».

Єдиний ідеал для фамусовской Москви – це панування грошей і чинів. Прикладом був померлий дядько Фамусова, який домігся прихильності Катерини своєї послужливість. Взагалі послужливість була модною в той час. Але, як правило, услужливали тільки потрібним людям. Приміром, Молчалін і Загорецька, будучи безрідними дворянами, завдяки своїй послужливість досягають не тільки поваги в суспільстві, але і значного кар’єрного росту.

Крім того, фамусовская Москва цінувала дуже «потрібні» знайомства та зв’язки.

Такому суспільству чуже освіта. На балах і світських зустрічах обговорення навчальних закладів викликає загальне невдоволення. Читання книг вважається марною тратою часу.

Це суспільство не сприймає російську культуру і не шанує російські традиції. Фамусовская Москва захоплюється всім французьким, і тільки в ньому бачить порятунок. Французька мова стає розмовною мовою панів. З цього приводу Чацький дуже точно помітив:

Панує ще смешенье мов:

Французького з нижегородським?

Західна культура проникає у всі сфери життя фамусовской Москви. Так, представниці вищого суспільства захоплюються французькими романами. Кличуть себе мадам і мадемуазель, забувши про російське звернення «пані».

Фамусовское суспільство дуже дорожить кріпосним правом. Поневолені селяни були змушені не тільки важко працювати на панів, але й були зобов’язані розважати їх. А натомість їх могли легко продати або обміняти навіть на собак.

У фамусовской Москві панувала влада жінок. Чоловіки для них стали прислугою. Одним із прикладів можна назвати князя Горича, який після одруження повністю підкорився своїй дружині, хоча раніше був незалежною і гордою людиною. Також, тут дуже швидко поширювалися чутки, які найчастіше були неправдиві.

Щоб показати всю мерзенність фамусовской Москви, Грибоєдов наділяє героїв комедії «промовистими» прізвищами. Приміром, Молчаліна – був людиною без власної думки, не відрізнявся багатослівністю; Репетилов – постійно повторював свої бездумні думки; Тугоуховский – ні кого не слухав; Засланні – відомий боярин, який боявся чуток про себе. До Скалозубу, Хлєстової, Хрюмину відчувається негативне ставлення самого автора.

Один людина гідна поваги в цьому прогнилому фамусовском суспільстві. Їм був Чацький. Він намагався показати фамусовской Москви, ті проблеми, які руйнували його улюблену країну. Але його ідеї залишилися не прийнятими, суспільство відкинуло його. Чацького сприйняли божевільним.

Підводячи підсумок, можна сказати, що Грибоєдов показав нам Москви, як місто, в якому зародилася боротьба минулого і теперішнього, і як показує практика, цей процес не проходить безболісно.