«Дзвоніть і приїжджайте» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1972.

Жанр: повість.

Тема: покликання людини.

Ідея: лікар дарує людям друге життя.

Проблематика. Велич людини визначається її справами, а не популярністю.

Основні герої: хлопчик-оповідач, тато, мама.

Сюжет. Головний герой твору вчиться в той же школі, де колись навчалися його батьки. Одного разу бабуся з захопленням говорить про те, що Сергій Потапов став лауреатом Всеросійського музичного конкурсу. Виявилося, що він був першою шкільною любов’ю мами хлопчика. Бабуся стала постійно нагадувати про це. Тим самим вона дорікала тата, який був простим хірургом.

Хлопчик бачив, що папі неприємно згадувати і думати про колишньої маминої любові. Він вирішив повести справжню “боротьбу” проти Сергія Потапова. Дізнавшись про майбутній виступ віолончеліста по телевізору, він спеціально сів робити уроки. Дитина попередив, що у нього контрольна, і телевізор буде заважати. Таким же чином він завадив батькам почути виступ Потапова по радіо. Потім хлопчик помітив на трамвайній зупинці афішу з портретом віолончеліста. Він переконав маму з татом їздити на роботу на тролейбусі.

Хлопчик постійно говорив про повагу до професії лікаря. Дитина приховав від батьків запрошення на вечір випускників. Він не хотів, щоб мама зустрілася зі своєю першою любов’ю.

До тата часто ночами дзвонили різні люди і просили про допомогу. Іноді вони навіть жили якийсь час в квартирі сім’ї. Мамі з бабусею це дуже не подобалося.

Одного разу після дзвінка до папи приїхав один далекий родич – чоловік років тридцяти, якого звали Ігнатій. Лікарі підозрювали у нього ракову пухлину. Мама з бабусею спочатку, як зазвичай, поставилися до нього з невдоволенням. Але коли тато з родичем пішли робити аналізи, вони попросили відразу ж повідомити їм про результати. Тато подзвонив і сказав, що Ігнатію робитимуть важку операцію, але страшний діагноз не підтвердився. Бабуся відчув величезне полегшення. А хлопчик першим повідомив про радісної новини матері Ігнатія.

Мама з татом посварилися, відзначаючи Новий рік у гостях. Хлопчик сильно переживав з цього приводу. Дитина намагався “зводити” їх разом, радувати своєю зразковою поведінкою. Але тато з мамою ніяк не хотіли миритися.

Хлопчик спробував помирити їх з допомогою загального горя. Він сказав, що піде до свого приятеля Женьці. Прийшовши до нього, дитина пояснив свій план: Женька повинен почати дзвонити батькам і говорити, що один так і не прийшов. Таким чином приятелі “промучали” батьків хлопчика цілу годину. Коли тато з мамою вже не знаходили собі місця від занепокоєння, хлопчик прийшов додому. Від радості батьки тут же помирилися. Цей день став для хлопчика найщасливішим під час зимових канікул.

Одного разу хлопчик вперше закохався в нову ученицю. Він виконував її доручення, побився зі своїм другом, почав погано вчитися. Виявилося, що дівчинка просто грала з ним. Вона погодилася піти з ним на каток 29 лютого, якого просто не було в цьому році. Обдурений хлопчик зробив для себе велике відкриття: “любити треба тільки того чоловіка, який гідний любові!”.

Тато хлопчика захворіла на грип і повинен був дотримувати постільний режим. Ця хвороба показала, яку кількість людей стурбована здоров’ям хірурга. В квартирі не вщухали телефонні дзвінки. Хлопчик спеціально говорив людям, щоб вони передзвонили ввечері і поговорили зі старшими. Він хотів, щоб мама з бабусею переконалися, наскільки важливіше робота хірурга в порівнянні з музикою.

Один раз тато вразив сина своїм виглядом. Він зізнався, що його пацієнт Єгоров помер. Хлопчик попросив батька взяти його з собою, щоб повідомити про це матері померлого. У будинку, де була квартира Єгорова, всі його знали і поважали. Сусіди, не знаючи про його смерті, продовжували говорити про нього в теперішньому часі: “живе”.

Хлопчик відчув справжню гордість за батька, коли той взяв його з собою на урочистий вечір у лікарні. Серед запрошених були і колишні хворі, яких не можна було відрізнити від здорових. Вони піднімалися на сцену і дякували тата за те, що він подарував їм друге життя. Батько дуже переймався цим і навіть поспішив раніше піти. Але на виході його знову попросили допомогти “когось врятувати”.

Хлопчика проводив до дому колишній пацієнт папи, який щиро радів поверненню до життя. Головний герой зрозумів, що бути схожим на батька значить навчитися робити людей щасливими.

Відгук про твір. Головний герой повісті спочатку впевнений, що професія його тата – найкраща. Шестикласник наполегливо відстоює свою позицію перед оточуючими. Пізнаючи життя, він підкріплює свою думку, починає розбиратися між людьми. Любов до тата в його душі переростає в повагу до людських заслугах в цілому.