«Дубровський» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1833.

Жанр: роман.

Тема: благородне разбойничество в Росії.

Ідея: шлях людини в разбойничество часто обумовлений беззаконням і соціальною несправедливістю.

Проблематика. Свавілля суддівських чиновників; самодурство багатих поміщиків, гноблення ними селян..

Основні герої: Троєкуров Кирило Петрович; Дубровский Андрій Гаврилович; Володимир Дубровський; Маша Троекурова.

Сюжет. Жили по сусідству два поміщика — Троєкуров Кирила Петрович і Дубровский Андрій Гаврилович. Був час, вони разом служили. Троєкуров був багатий, знатний, але неосвічений, характер мав нісенітний і важкий. Тільки Дубровський в усій окрузі не боявся свого владного сусіда. Троєкуров знав рішучий і нетерплячий вдачу Андрія Гавриловича і ставився до нього з повагою. У Дубровського був син, службовець корнетом в столиці, у Троекурова — дочка. Останній не проти був віддати свою Машу за Володимира Дубровського. Раптово стосунки руйнуються через сварки. Дубровський гордий і незалежний при всій своїй бідності, ніж Троєкуров дуже роздратований. Багатий пан вирішує провчити гордія — позбавити його маєтку. І ось Дубровський отримує виклик в суд, де їй зачитують рішення: його село Кистеневка перейшла у володіння Троекурова.

Судове рішення підкосило Дубровського: він втрачає розум. Син Володимир одержує звістку про стан батька і минулі події. Він приїжджає, застає батька у важкому становищі. Троєкуров відчуває докори сумління і приїжджає до Андрію Гавриловичу примиритися і навіть повернути йому маєток, але той, побачивши винуватця своїх бід відчув приплив такої ненависті, що був розбитий паралічем. Володимир проганяє Троекурова з двору, а батюшка його тим часом помирає.

Незабаром після смерті старшого Дубровського в Кистеневку прибули судові пристави з звісткою, що вони будуть вводити Троєкуров у володіння цього маєтку. Селяни поривалися розправитися з приставами, але Володимир заборонив. Коваль Архип серед ночі пробрався в будинок з тієї ж непристойним метою, але Дубровський знову запобіг вбивство. Володимир має намір виїхати з маєтку, але додому він хоче спалити, щоб не дісталися нікому дорогі для нього речі. Дубровський подбав про те, щоб у домі не залишилось нікого з його людей. Коваль Архип зробив все, як розпорядився Володимир, крім одного — двері в будинку він замкнув на ключ, і судові чиновники згоріли. Володимир зник, йому поставили в провину смерть приставів.

А по губернії стала орудувати зграя розбійників. Поміщики стали піддаватися нападам. Тільки Троєкуров щасливо уникав грабежів. Ходять чутки, що на чолі зграї не хто інший, як Дубровський.

В будинку Троекуровых з’являється гувернер для варчука Саші — француз Дефорж. Дефорж дуже вражений красою Марії Кириловны, але дівчина не дивиться в його бік. А самодур Троєкуров влаштовує Дефоржу “перевірку”, як він зазвичай робив це зі своїми гостями. Француз опинився в кімнаті наодинці з голодним ведмедем. Вчитель спокійно застрелив звіра. Маші до душі припала відвага француза, і молоді люди подружилися, але між ними виникло щось більше, ніж дружба.

У Троекрова зібралися гості. Під час обіду поміщик Спіцин згадав, що брехав на суді проти старого Дубровського. Спіцин при собі тримав неабияку суму грошей і на нічліг відправився в кімнату Дефоржа, відомого своєю хоробрістю. З глибокого сну прокинувся він від чиєїсь спроби відстебнути заповітні гроші. Спіцин побачив над собою Дефоржа з пістолетом. І чистою російською вчитель представився поміщику Дубровським. Вранці Спіцин від’їхав геть, нікому ні про що не обмовившись. Через кілька днів Дефорж призначив Мар’є Кириловне таємну зустріч і на побаченні зізнався, хто він такий насправді. Володимир тут же змушений зникнути. До Троекурову прибув справник з звісткою, що Дефорж — це Дубровський.

Троєкуров знайшов багатого нареченого для своєї доньки — дуже немолодого князя Верейського. Маша благає батька позбавити її від такого шлюбу, але марно. Дівчина зважилася вдатися до заступництва Дубровського. Вона доручила Саші заховати кільце в дуплі, звідки воно повинно потрапити як знак до Дубровському. Але з кільцем сталося непорозуміння. Дубровський не з’явився ні в будинку Троекурова, ні в церкві на вінчанні. Через десять верст по виїзді від церкви карету з молодятами зупинили озброєні люди, очолювані Дубровським. Володимир оголосив Машу свобідною, Верейский стріляй в нього й поранив. Дубровський заборонив своїм людям чіпати князя. Марія Кирилівна відповіла Володимиру, що чекала його до останньої хвилини, але тепер вже пізно. Дубровський позбувся сил і впав, його відвезли.

Розбійницьку фортеця незабаром оточили солдати, але в бою розбійники перевершили суперника. Кількома днями пізніше Дубровський розпустив свою зграю, і його вже ніде не бачили. Подейкували, що він зник за кордоном.

Відгук про твір. Геніальний твір. Сюжет динамічний, описи не затягнуті, мова точним. А проблема беззаконня і зараз має місце.