Доля російської жінки-селянки за оповіданням Солженіцина «Матрьонін двір»

Російські класики створили незабутні жіночі образи: Некрасов – Мотрону Тимофіївну, Орину, Тургенєв – Ликеру. Олександр Солженіцин вписав в цю плеяду Мотрю Василівну, головну героїню оповідання «Матрьонін двір».

Життя цієї жінки ніколи не відрізнялася легкістю. І в той момент, коли ми її бачимо на сторінках твору, вистачає печалей і різних турбот. Господарство Мотрони зовсім мізерне – кішка та коза, яких і годувати-то толком нічим. Щоб протопити хату, доводиться красти торф, покапать його місцевим жителям не дозволялося. Так і тягала стара жінка на своїй спині за шість мішків в день, не помічаючи болю і втоми. Болячок і часу не було, щоб хоч трохи зажити.

Якою ж багатостраждальної була доля Мотрони Василівни. Вона народила шестеро дітей, та от тільки жоден з них не дожив навіть до 3 місяців. Чоловік загинув на війні. Але тільки не сумує жінка, знаходить у собі не просто сили, а мужність змиритися з такою долею і жити далі.

Мотря у всьому допомагає односельцям, часом зовсім забуваючи про своїх справах. Вивозити гній, орати поле, прибирати урожай – скрізь її звати, і вона ніколи не відмовить. Мотрона Василівна робить все безоплатно, навіть слів вдячності не чекає у відповідь.

Ось тільки коли потрібна допомога, про неї одразу згадують. А в інший час Мотря страшенно самотня. І жителі села її зовсім не розуміють, а деякі навіть обдаровують презирством. Адже якщо подумати, скільки сил потрібно жінці, щоб не нарікати на долю!

Всю свою материнську любов і турботу віддає ця жінка прийомної дочки Кірі. Їй же вона віддає свій величезний і добротний будинок. Хоча перед знесенням рідного гнізда два дні мучиться Мотря передчуттями: боязно і незатишно від думки, що потрібно зруйнувати те місце, де прожила цілих сорок років. Родичі ламали будинок і її життя разом з ним, квапилися швидше відвезти. Напевно, з-за егоїзму людини і сталося це нещастя: загинули три людини, серед яких і сама Мотрона Василівна.

Автор гірко вигукує: «Загинув рідна людина». Але люди, що оточували Мотрю, так і не зрозуміли, яка світла і чиста душа жила поруч з ними. Вони і після смерті обговорюють тільки її дивацтва: не могла нічим обзавестися, навіть порося не тримала, всім безкоштовно допомагала. Як же вони не розуміють, дурні, що це не недоліки, а справжні достоїнства, за які цю жінку можна вважати справжньою праведницею.

Дві людини будуть її пам’ятати: Кіра, прийомна дочка, якій Мотря подарувала всю свою любов і ласку, і Игнатич, квартирант, якому ця жінка своєю долею і життям допомогла знову повірити в благородство і доброту людей.

Адже якщо придивитися, такі люди є і серед нас сьогодні. Вони живуть тихо, даруючи світло і тепло і нічого не вимагаючи натомість. Саме завдяки їм, таким ось Матренам Васильевнам, і рухається наше життя, повна квапливості, суєти та егоїзму.