Доля людини Михайла Шолохова – короткий зміст: хто автор, це повість або розповідь, головний герой

Час швидко відсуває вглиб історії важливі віхи в житті країн і народів. Давно відгриміли останні залпи Великої Вітчизняної війни. Час безжально забирає живих свідків героїчного часу в безсмертя. Повертають нащадків до минулого книги, фільми, спогади. Хвилюючий твір Доля людини автор якого Михайло Шолохов, повертає нас в ті важкі роки.

Короткий зміст

Назва підказує, про що піде мова. У центрі уваги доля людини, автор розповів про неї так, що вона увібрала в себе долю цілої країни і її народу.

Доля людини головні герої:

  • Андрій Соколов;
  • хлопчик Ванюша;
  • син головного героя — Анатолій;
  • дружина Ірина;
  • дочки головного героя — Настя і Олюшка.


Андрій Соколов

Зустріч з Андрієм Соколовим

Перша післявоєнна війна видалася «напористою», на Верхньому Дону швидко тануло, дороги розвезло. Саме в цю пору оповідачеві довелося добиратися в станицю Букановскую. По дорозі переправлялися через річку, що розлилася Еланку, цілу годину пливли на старій човнику. В очікуванні другого рейсу він познайомився з отцем і сином, хлопчиськом років 5-6. Автор відзначив глибоку тугу в очах чоловіка, вони немов присипані попелом. Неохайний одяг батька наводила на думку, що він живе без жіночої турботи, але хлопчик був одягнений тепло і акуратно. Все стало зрозуміло, коли оповідач дізнався сумну історію нового знайомого.

Життя головного героя до війни

Сам герой воронезький. Спочатку все в житті складалося звичайно. Народився в 1900 році, пройшов громадянську війну, воював в дивізії Кіквідзе. Голод 1922 року пережив, працюючи на кубанських куркулів, а от батьки і сестра померли в той рік від голоду в Воронезької губернії.

Зовсім один залишився. Продавши хату, поїхав у Воронеж, де завів сім’ю. Одружився на сироті, красивіше і бажанішим своєї Ірини для нього не було нікого. Народилися діти, син Анатолій і дві доньки, Настуся і Олюшка.

Працював теслею, робітником на заводі слюсарем, а по-справжньому «заманили» машини. Десять років пролетіли у праці й турботах непомітно. Дружина купила двох кіз, дружина і господиня Ірина була відмінна. Діти ситі, взуті, радували відмінним навчанням. Заробляв Андрій добре, грошенят подкопили. Побудували будинок неподалік від авіазаводу, про що потім головний герой пошкодував. В іншому місці будинок міг уціліти під час бомбардування, і життя могла скластися зовсім інакше. Все, що створювалося роками, звалилося в одну мить – почалася війна.

Війна

Покликали Андрія порядком на другий день, проводжали на війну всією родиною. Важким було прощання. Дружина Ірина немов відчувала, що вони більше не побачаться, вдень і вночі очі не висихали від сліз.

Формування відбувалося на Україні, під Білою Церквою. Дали ЗІС-5, на ньому і відправився на фронт. Менше року повоював Андрій. Двічі поранили, але він швидко повертався в стрій. Додому писав нечасто: колись, так і особливо писати не було про що – відступали по всіх фронтах. Засуджував тих Андрій «сук в штанях, хто скаржиться, шукає співчуття, слюнявится, а того не хоче зрозуміти, що цим разнесчастным бабенкам і діткам не солодший в тилу доводилося».

У травні 1942 року під Лозовеньками головний герой потрапив у фашистський полон. Напередодні він добровільно зголосився підвезти снаряди артилеристам. До батареї залишалося менше кілометра, коли далекобійний снаряд розірвався біля машини. Отямився, а бій позаду нього йде. Не по своїй волі він опинився в полоні. Німецькі автоматники зняли з нього чоботи, але не пристрелили, а погнали в колоні російських полонених на їх рейх працювати.

Одного разу ночували в церкві з зруйнованим куполом. Знайшовся лікар, він і в полоні свою велику справу робив, допомагав пораненим бійцям. Один з полонених попросився вийти по потребі на вулицю. Свята віра в Бога не дозволяє християнинові оскверняти храм, німці полоснули по дверях автоматною чергою, поранивши відразу трьох і убивши богомольця. Доля і Андрію підготувала страшну перевірку – вбити зрадника з «своїх». Випадково вночі він почув розмову, з якого зрозумів, що пикатий хлопець планує видати німцям чотового. Андрій Соколов не може допустити, щоб іуда Крыжнев врятував себе ціною зради і загибелі товаришів. Повне драматизму пригоду в церкві показує поведінку різних людей у нелюдських обставинах.

Важливо! Вчинити вбивство головному герою нелегко, але він бачить спасіння в єднанні людей. В оповіданні «Доля людини» цей епізод сповнений драматизму.

Невдалий втеча з Познанського табору, коли рили могили для полонених, мало не коштував Андрію Соколову життя. Коли піймали, били, цькували собаками, шкіра з м’ясом і одягом летіла на шматки. У табір привезли голого, в крові. Відсидів місяць у карцері, дивом вижив. За два роки полону половину Німеччини об’їхав: працював на силікатному заводі в Саксонії, в шахті Рурської області, в Баварії, Тюрінгії. Полонених жорстоко били, розстрілювали. Тут забували своє ім’я, пам’ятали номер, Соколова знали як 331. Годували хлібом навпіл з тирсою, рідкої баландою з брукви. Список нелюдських випробувань в полоні на цьому не кінчається.

Вижити і вистояти в нацистському полоні допомогло мужність. Силу духу російського солдата оцінив лагерфюрер Мюллер. Увечері в бараку Соколов обурювався чотирма кубометрами вироблення, гірко при цьому пожартувавши, що на могилу кожного полоненого і кубометра за очі вистачить.

На інший день викликав комендант табору Соколова за доносом якогось негідника. Опис поєдинку російського солдата з Мюллером заворожує. Відмова пити за перемогу німецької зброї міг коштувати Соколову життя. Мюллер не став стріляти, сказав, що він поважає гідного супротивника. В нагороду дав буханець хліба і шматок сала, продукти полонені суворою ниткою поділили на всіх.

Соколов не полишав думки про втечу. Він возив інженера з будівництва оборонних споруд в чині майора. У прифронтовій смузі вдалося полоненому шоферові втекти, прихопивши оглушеного інженера з важливими документами. За це обіцяли представити до нагороди.

Відправили лікуватися в госпіталь, Андрій Соколов відразу лист Ірині написав. Живі рідні чи ні? Довго чекав від дружини відповіді, але отримав лист від сусіда Івана Тимофійовича. При бомбардуванні авіазаводу від будинку нічого не залишилося. Син Толик в цей час був у місті, а Ірина з доньками загинула. Сусід повідомляв, що Анатолій пішов добровольцем на фронт.

У відпустці поїхав у Воронеж, але й годині залишатися не зміг в тому місці, де було його родинне щастя і сімейне вогнище. Пішов на вокзал і повернувся в дивізію. Незабаром знайшов його син, отримав лист від Анатолія і мріяв побачитися. Країна вже готувалася святкувати Перемогу, коли був убитий син Андрія, Анатолій. Снайпер застрелив його вранці дев’ятого травня. Дуже трагічно, що син Андрія Соколова дожив до перемоги, але не зміг насолодитися життям у мирний час. Головний герой поховав сина в чужій землі, а сам незабаром демобілізувався.

Після війни

Повертатися в рідний Воронеж йому було боляче. Андрій згадав, що друг запрошував до Урюпинск. Приїхав і став працювати шофером. Тут доля звела двох самотніх людей. Хлопчик Ваня – подарунок долі. У зраненого війною людини з’явилася надія на щастя.

Оповідання Шолохов закінчує тим, що батько і син їдуть «похідним порядком» у Кашары, де товариш влаштує батька в плотницкую артіль, а потім видадуть шоферську книжку. Колишнього документа він позбувся за прикрої випадковості. На брудній дорозі машину занесло і він збив корову з ніг. Все обійшлося, корова встала і пішла, а от книжку довелося викласти.

Важливо! Будь-яка правдива повість або розповідь про долю людини, дивом вижив у фашистському полоні, цікава. Це повість особлива, вона про несломленном війною російському характері. Автор з граничною ясністю висловив схиляння перед подвигом, героїзмом і мужністю простих людей в роки ВВВ.

Особливості оповідання Шолохова «Доля людини»

В історії літератури рідко невеликий за обсягом розповідь стає грандіозною подією. Після публікації в першому номері газети «Правда» за 1957 рік оповідання «Доля людини», новинка привернула загальну увагу.

  • В оповіданні «Доля людини» підкуповує переконливий і достовірний опис реальних подій. Трагічну історію російського солдата Михайло Шолохов почув у 1946 році. Далі десять довгих років мовчання. Роком написання невеликого оповідання «Доля людини» вважається кінець 1956 року. Пізніше твір було екранізовано.
  • Кільцева композиція: розповідь «Доля людини» починається випадковою зустріччю автора з головним героєм. В кінці розмови чоловіки прощаються, вирушають у своїх справах. У центральній частині Андрій Соколов відкрив душу новому знайомому. Той почув розповідь героя про довоєнне життя, роках на фронті, повернення до мирного життя.

Висновок

Короткий зміст розповіді не передає емоційної сторони художнього тексту. Література несе в собі стільки сили, що здатна робити людей іншими. Розповідь М. Шолохова «Доля людини», головні герої оповідання залишають у душі глибокий слід. Короткий зміст допомогло нам швидко розібратися в переплетенні доль твори.