Чому неминуче зіткнення Чацького і фамусовской Москви? (по комедії Грибоєдова «Горі від розуму»)

Олександр Сергійович Грибоєдов на сторінках своєї новаторської п’єси «Горе від розуму» представив увазі читачів конфлікт фамусовского суспільства, свято чтившего і яке зберігало традиції і звичаї минулого століття, і прогресивно налаштованого молодого чоловіка, Олександра Андрійовича Чацкого.

Цей молодий чоловік уособлює собою настання нового часу, нового століття. Адже і час настає зовсім інше: закінчилася Вітчизняна війна, стали з’являтися різні таємні товариства і політичні гуртки, російський народ, нарешті усвідомив свою особливість і силу.

Чацький – це людина нової формації, за поглядами і переконаннями і за своєю поведінкою він декабрист.

Олександр Андрійович – син одного Фамусова. Залишившись без батька, Чацький виховувався в будинку московського дворянина разом з його дочкою Софією, як було прийнято в той час, під чуйним керівництвом іноземних вчителів.

Комедія не дає чіткого уявлення про те, де далі навчався молодий чоловік. Ми знаємо, що він відмінно пише і переводить, був за кордоном на військовій службі. Можна припустити, що в складі російської армії. Хоча прямо про це Грибоєдов не говорить.

Знаходження за межами рідної країни багато в чому збагатило молодої людини, наповнює його новими знаннями та враженнями, ось тільки шанувальником іноземного він так і не став. Він патріот, в ньому сильно почуття національної гідності, і Чацький не розуміє і не приймає поглядів фамусовского суспільства, у всьому преклоняющегося Європі.

Три роки Олександр Андрійович мандрував. Повернувшись до Москви, він хотів знайти в ній зміни, але їх не було. Навколо панувала та сама порожнеча і вульгарність. Панування чинів і грошей, моральне пригнічення, придушення особистості – ось що знайшов тут Чацький. Від чого поїхав, до того і повернувся.

Чацький – людина з характером, він борець, чітко йде до наміченої мети і відстоює ідеї. Його зіткнення з дворянським суспільством будинку Фамусова неминуче. Спочатку воно ледь помітно, потім ж набирає обертів і стає різким і запеклим. Цей конфлікт ускладнений ще й особистою драмою героя – Чацький втратив всяку надію знайти щастя з коханою Софією. Їй потрібна інша людина – скромний і у всьому соглашающийся Молчалін. Зрозумівши це, Чацький стає ще більш різкий і грубий в своїх перестрілках з фамусовским суспільством.

Звичайно, без цього героя не могло бути комедії. Постать цього персонажа і визначає весь конфлікт. У суспільстві, такому злагодженому і зрозумілою, з’являються нові люди, особистості з чіткими поглядами і переконаннями, які не будуть прислуживаться, викручуватися і брехати. І вже не може бути так, як було раніше. Ці люди неминуче будуть проти того, що відбувається в суспільстві. Вони стануть боротися з колишніми порядками, давно вже. Старе має відійти в сторону, воно себе вичерпало. І як би не противилася цьому московське суспільство, як би не намагався виставити Чацького божевільним, механізм запущений, його не зупинити. А це зіткнення послужило каталізатором.