Чому комедію Фонвізіна «Недоросль» називають «комедією виховання»?

Комедія «Недоук» була написана Денисом Фонвізіним в 1782 році. Це було століття, що проходив під егідою Освіти. Активні діячі бачили справжнє мистецтво в його морально-виховному прояві. Вони намагалися достукатися до суспільства, закликаючи до пробудження в людях прагнення до саморозвитку, удосконалення особистості. Класицизм – один із напрямів у літературі, у рамках якого автори впливали на розумне начало в людині, закликали до виправлення вад, виховували в людях добрі якості.

Фонвізін зачіпає в п’єсі такі актуальні для сьогодення проблеми, як ставлення дворян до кріпаком і виховання юного покоління. І хоча кричущою проблемою є перша, ключовою стала друга, тому п’єса названа «комедією виховання». Це пояснюється тим, що автор вважає виховну проблему причиною появи другої – лихих звичаїв неосвічених кріпосників.

Не отримавши належної освіти та морального виховання, дворяни ставали безсердечними деспотами, які не визнавали ніяких прав за своїми кріпаками. Такими є в комедії Простакова і її брат Скотинин, таким стане і Митрофанушка. Показовим є ставлення родини до няньці Еремеевне, яка 40 років вірою і правдою їм служить, але отримує за це лише ляпаса. Причина лихих звичаїв героїв у їх неуцтві та небажання чомусь навчатися. Виходить все з сім’ї: не знав грамоти батько Простакової і Скотинина – не знають її і вони. Більше того, герої вважають, що різні там науки просто марні. Важливо лише «достаточек нажити і зберегти». Цю приземлену філософську позицію вони передадуть нового покоління, представником якого є Митрофан. Він не хоче вчитися, не тільки тому що ледачий, але і тому що бачить негативний приклад своєї сім’ї.

Основна ідея комедії в питанні про сьогодення, ідеальному вихованні. Він розглядається письменником за допомогою опису виховання Митрофана. Для нього наймають платних вчителів. Грамоті навчає дячок, арифметиці вчить Цыфиркин, а оволодіти французькою мовою допомагає Адам Адамыч Вральман. Але ось Митрофану за кілька років так нічого і не вдалося навчитися.

По-перше, Простакова хоч і хотіла дати освіту синові, але не показувала на своєму прикладі його важливість. По-друге, вчителі не були насправді компетентними. Дяк сам знав грамоту тільки за кількома книгами, Адам Вральман не запруджував учня знаннями, пояснюючи це тим, що не можна перевантажувати дитину, потрібно давати свободу. І тільки Цыфиркин відчував свою відповідальність і навіть не хотів брати плату, тому що нічому так і не навчив.

Письменник вважав, що в питаннях виховання важливо не тільки розвитку розуму, але і моральних почуттів. Своє ставлення до виховання автор висловлює найбільш повно через героя Стародума. Він говорить Софії, що піклуватися вихованням молодого покоління повинна, перш за все, державна влада, від неї повинні виходити ініціативи, так як це було за царя Петра.

Комедія виховання Дениса Фонвізіна мала великий вплив на його сучасників і залишається повчальною для нас.