Чому батьки завжди повчають дітей?

Чому батьки завжди повчають дітей? Відповідаючи на це питання, потрібно враховувати, що слово «батьки» має два основних значення: кровні родичі і старше покоління людей. В залежності від того, хто повчає дітей, будуть залежати причини повчань.

Для батьків, дідусів, бабусь їх дитина чи онук найкращий. Вони хочуть вберегти кровинку від всіх життєвих проблем і бід. Це бажання цілком зрозуміле, адже старші пройшли багато випробувань долі або неодноразово спостерігали за ними. Деякі дбайливі родичі кидають «рятівний круг» навіть при найменших проблемах. Звичайно, батьки постійно повчають дітей, як їм краще вчинити, який шлях обрати. Часто батьки навіть особисте життя своїх синів і дочок намагаються влаштувати самі.

Зовсім інша справа – ставлення старшого і молодшого поколінь, які не пов’язані кровними узами. Тут повчання пояснюються тим, що старше покоління має свої погляди на життя, які формувалися протягом довгих років. Не дивує, що вони не тільки рідко відмовляються від своєї точки зору, але і при будь-якій можливості повчають недосвідчену молодь. Іноді батьки забувають, що їхній досвід не універсальний, а ради не всі актуальні.

Зрозуміти, чому старші повчають молодше покоління, допоможуть також твори літератури. У казці М. Е. Салтикова-Щедріна «Премудрий піскар» батько-піскар постійно повторював своїм дітям про те, наскільки важливо бути обережним. І ці настанови, не випадкові. Старий Піскар згадував про те, як кілька разів опинявся за крок від смерті. Врятуватися йому допомагав тільки випадок. Герой знав, скільки хижаків плаває в річці. Він і сам колись трохи не потрапив в зуби щуку. А ще ж є люди, які ловлять річкових мешканців.

Син Піскаря добре запам’ятав повчання батька, був повністю згоден з його думкою. Він пообіцяв берегти себе, щоб прожити до старості. Однак син-Піскар став дуже обережним. Він так і не дізнався, як це жити вільно. Герой викопав вузьку нору, в якій проводив практично весь час. У нього не було нікого, ні родини, ні друзів.

Казка М. Е. Салтикова-Щедріна показує не тільки причини повчань старших, але показує, що поради потрібно давати так, щоб адресати правильно їх розуміли. Молодим же варто навчитися вибирати з повчань тільки те, що послужить хорошу службу.

Стара Ізергіль з однойменного оповідання М. Гіркого розповідає гостю і легенди, а також історії з її життя, щоб навчить його радіти кожному дню, любити ближніх і ніколи не піддаватися гордині. Гість для баби – чужа людина. Жінка бачить, що він сидить окремо від усіх, тому вирішує розкрити йому очі на те, що життя проходить і не можна витрачати даремно дорогоцінні хвилини.

На прикладі героїні оповідання М. Гіркого бачимо, що повчання старших може бути простим дружньою порадою. Старші не завжди домагаються, щоб їх повчань дотримувалися, іноді він просто намагаються попередити про що-небудь.

Можна зробити висновок, що отці повчають дітей, щоб захистити від тих бід чи просто допомогти обрати правильний шлях. Повчання деяких старших людей пов’язані з тим, що вони не можуть відмовитися від своїх поглядів, не можуть змиритися з тим, що хтось має іншу точку зору.