Чому Астафєв назвав оповідання «Васюткіни озеро»?

Розповідь «Васюткіни озеро» є одним з перших літературних творів письменника. Правда, на початку, це було невелике шкільний твір, сюжет якого був узятий безпосередньо з життя автора. Але чому ж Астаф’єв дав оповіданням саме таку назву? Швидше за все, тому, що озеро, і стало для хлопчика найбільшою нагородою за те, що він зміг подолати всі труднощі.

За розповіддю автора, можна зрозуміти, що Васютка дуже пишався тим обставиною, що зміг відшукати в глухому тайговому лісі водойма з річковою рибою. А ще він дуже зрадів, що озерце назвали в його честь.

Озеро, хлопчик знайшов зовсім випадково. Він заблукав у тайзі, і за прикметами, які може зрозуміти тільки тутешній житель, зрозумів, що неподалік є водойма. Васютка, вже кілька діб не пив, і практично вибився з сил. Він сподівався знайти дорогу до Єнісею, однак, випадково набрів на невідоме озеро, де на диво водилася річкова риба. Васютке, це здалося більш ніж дивним, адже в лісовому водоймі її бути не могло. Ця думка довго не покидала голову хлопчика, але він не зміг знайти цьому логічного пояснення.

І тільки коли підбиту качку віднесло течією, хлопчик здогадався, що озеро було проточним. Десь недалеко має бути річка, а значить, він скоро зможе врятуватися і повернутися додому.

Тільки завдяки озеру, хлопець вийшов до Єнісею «батюшки». Він був дуже радий, що тепер його муки нарешті закінчилися, коли по річці повз став пропливати пароплав. На жаль. Всі його дії були сприйняті не як сигнали до лиха, а як привітання. Йому просто хтось помахав з палуби у відповідь. І тільки наступне судно підібрало втомленого і змученого підлітка.

Опинившись вдома, Васютка розповів мамі, діду, а потім і батька, про чудовому озері. Батько його був бригадиром у рибалок, тому повів своїх людей за багатим уловом. Коли рибалки стали підходити до лісового водойми хтось голосно вигукнув і назвав озеро – Васюткиным. Так і прижилося до таежному озера цю назву.

Васюткіни озеро, стало рятівним для його відкривача. Він багато пережив за ці дні в безлюдній і такою небезпечною тайзі. Вона перевірила його характер, витривалість, силу духу і спостережливість, а коли хлопчик здав свій останній «іспит» по-царськи нагородила його.

Батько Васютки – Григорій Шадрін, дуже пишався сином, але виду не подавав. Він вважав, що хлопчик від цього може сильно загордиться і почне хвалитися, а це, справжньому чоловікові робити не годиться. Васютка дуже засмутився, побачивши реакцію батька, але все одно залишався щасливий вже тому, що зміг здолати нелегкі випробування і повернутися додому живим. А ще хлопчика радувало те, що він зробив неоціненний внесок у справу бригади, яка скаржилася на брак роботи і відповідно заробітку. У знайденому водоймі виявилося настільки багато річкової риби, яка була завжди великою ціною, що її довелося виловлювати кількома бригадами, та ще й не один раз.

Тепер озеро з’явилося на карті області і з гордістю називалося Васюткиным.