Чого більше у Лопахине: «хижого звіра» або «тонкої, ніжної душі»?

Образ Лопахина в п’єсі Чехова «Вишневий сад» – досить суперечливий. З одного боку, чоловік з самого першого дня приїзду Раневської, намагається її підтримати. Найчастіше його допомога була не настільки моральна, скільки фінансова. Він дає Любові грошей у борг, придумує безпрограшну схему, як жінці не втратити маєток, а навпаки пристойно заробити. Вся суть була в тому, що вишневий сад повинен буде вимикатися, а на його місці розбити ділянки і здавати їх в оренду дачникам.

Єрмолай знає, що від цього Гаєв і Раневська отримають пристойний дохід, а він навіть не претендував на відсотки. Чоловік від душі дав пораду, як би він вчинив, опинившись в їх складній ситуації. Крім підтримки його тягне до цього сімейства. Він відкладає ненадовго всі свої справи, щоб привітати Любов в день приїзду.

Купець одержимий вдячністю і турботою про неї. Однак ні він, ні його проект не сприймається жінкою всерйоз. Любов сподівається на «авось», Гаєв – на тетушкины гроші.

Чи багато у Лопахине «тонкої ніжної душі»? Можливо і не багато. Він людина з простого народу, зі своїми прагненнями та цілями в житті, проте людяність в ньому присутня. Чоловік не раз виручає оточуючих, позичаючи їм гроші. Можливо це не із-за його великої і світлої душі, а лише з-за того, що він сам був у подібних ситуаціях і піднявся з самого низу. Цей шлях був довгим і не простим, проте чоловік не здавався і продовжував працювати. Можливо, з-за цього Єрмолая і вважають «хижим звіром», але швидше за все, існують і інші приводи, для цього прізвиська, яких автор не озвучує.

Але в даній ситуації з вишневим садом називати «хижим звіром» Єрмолая не варто. На торгах, чоловік проявляє наполегливість і набуває сад скоріше з принципу «якщо вам не потрібно, тоді я заберу». Він розуміє, що ні Раневської, ні Гаеву вже нічим не допоможеш, і маєток вони втратили. А у нього щодо «вишневого саду» вже були свої конкретні плани. Лопахін знає, що він на цьому зможе заробити пристойну суму грошей. Він відмінний бізнесмен, якщо не актор.

Якщо ж виходити з того факту, що він все прорахував, а кінцевою метою було лише вишневий сад, тоді його дійсно можна назвати хижаком. Угадавши заздалегідь відповідь Раневської і Гаєва, знаючи їх ставлення до маєтку, він розуміє, що вони на це не погодяться. Для сімейства поділити сад на дачі буде прирівнюватися до наруги над батьківським маєтком. Чоловік це тонко відчув і просто скористався становищем.

Навіщо йому потрібно купити і вирубати вишневий сад? Швидше за все, розгадка криється в минулому Єрмолая. Він вимовляє фразу, що коли-то в маєтку «батька і діда навіть на кухню не пускали». Тепер же він тут хазяїн. Для чоловіка стає символічним знищення вишневого саду прямо на очах у колишніх власників. Тим самим він вирубує минулі образи, приниження, страх, бідність і звеличує свою отриману «влада».

Чоловік просто тішить своє самолюбство і прикидається простачком, щоб насолодитися справді урочистістю моменту.