Чим небезпечна жорстокість?

Наш світ переповнений жорстокістю. Кожен день в новинах ми знаходимо приклади вбивств, насильства та іншого нелюдського поводження. Жорстокість породжує жорстокість, і цим вона небезпечна. Юнаки і дівчата знаходять якусь романтику у безсердечності. Бути добрим сьогодні для молодих людей – означає бути слабким і непопулярним. Нам подобається, коли людина фізично сильний і може постояти за себе. Але оскільки наш світ повертається в кам’яний вік, де перемагав природний відбір. Найсильніший міг вижити тільки завдяки жорстокості. Але сьогодні все змінилося. У нас мова, і практично всі проблеми можна вирішити добрими шляхами. Але все-таки це звучить утопічно.

Є такий період історії, як війна. Бойові дії – це завжди жорстокість і нелюдяність. У романі Шолохова «Тихий Дон» Мелехов йде на війну. Взявши в руки зброю, він намагається відновити справедливість для своєї держави. Мелехов розуміє, що жорстокістю, крім понівечених доль і смертей, нічого не доб’єшся. Жорстокість – це не знаряддя для добра, жорстокість може породити тільки безсердечність.

У п’єсі Островського «Гроза» жорстокість Кабанихи згубила молоду дівчину Катерину. Зла і владна свекруха тероризувала всю свою родину: вона ображає і принижує рідних людей. В такій атмосфері таким чутливим і вразливим людям вижити не можна.

Катерина відчувала себе неживої в будинку свого чоловіка. Вона хотіла повітря, емоцій, тому свідомо пішла на зраду. Через жорстокість свекрухи Катерина вирішується на самогубство. Дівчина не бачить іншого виходу з цієї ситуації. Якщо б вона залишилася живою, то Кабаниха не дала б їй нормально існувати.

Смерть Катерини не змусила задуматися свекруха, вона навіть не відчула своєї провини. Кабаниха залишилася одна в кінці п’єси, все від неї відвернулися. Чим небезпечна жорстокість на приклади Катерини та її чоловіка?

По-перше, нелюдяність до невістки призвела до її трагічної смерті, а також до зраді чоловікові. А по-друге, таке ставлення до інших людей зруйнувало Кабаниху, позбавив її всіх моральних якостей. Руйнування особистості, фізична чи духовна смерть – найбільш небезпечні наслідки жорстокості. Цей приклад ми і бачимо в п’єсі «Гроза».

Кожен мешканець нашої планети має боротися з жорстокістю. Як же це зробити? Все досить просто: потрібно почати з себе. Якщо ми перестанемо кривдити слабких і беззахисних, використовувати фізичну або психологічну силу заради досягнення своїх цілей, то світ стане добрішим. Жорстокість ніколи не принесе добра, вона може породити тільки безсердечність. Усім важливо пам’ятати золоте правило моральності: «Як ти дієш з іншими людьми, так само вчинять і з тобою». Завдаючи шкоди іншим людям, одного разу ми можемо зіткнутися з нелюдськістю в свою адресу. Ніколи не пізно від жорстокості перейти на бік світла і добра, головне – бажання змінитися, незважаючи на складнощі.