Чим небезпечна показова доброта?

Доброта – людське якість вищого порядку. Хіба може бути щось нещире, брехливе, зроблене напоказ? Як показує життя, цього всього з легкістю знаходиться місце в самої чистої і світлої частини душі! Зустрічаються люди, вчинки яких йдуть від серця, у них немає егоїзму, є лише прагнення допомогти. Але і на сонці бувають плями: часом люди тільки для досягнення власних цілей здатні на благородні справи. Всі їхні вчинки показові і брехливі.

Література не залишає осторонь тему доброти, в тому числі і показовою. Негативним персонажем є другорядний герой роману Ф. М. Достоєвського «Злочин і покарання», Петро Петрович Лужін. Цей чоловік до 45 років добився всього сам, але його відрізняє марнославство і захоплення власною персоною. Раскольникова Дуня потрібна йому тільки для досягнення особистих інтересів. Дівчина розумна і гарна собою, за допомогою неї Лужін має намір досягти більш високого становища в суспільстві. А ось те, що Дуня бідна і безпорадна, його анітрохи не хвилює. Герой звик взагалі не помічати чужих проблем, так і людей, якщо вони не несуть йому ніякої користі. Так що вся його доброта брехлива і показова.

Лужін – не остання людина, йому важливо чужу думку. Одруження на Дуні Раскольниковой повинна бути дуже корисною герою, тому він і розшибується в коржик, щоб роздобути дівчину.

Але не всі люди такі, як Петро Петрович Лужін, інші ж, навпаки, не терплять «показухи» і, здійснюючи добрі вчинки, навіть не називають свого імені. Саме так поводиться професор Пирогов з оповідання А. В. Купріна «Чудесний доктор».

Чоловік зустрічає вночі в парку батька сімейства Мерцаловых, який вже втратив усяку віру в поліпшення справ, просить милостиню, щоб прогодувати дітей та вилікувати дочка Машутку. Доктор оглядає маленьку пацієнтку, виписує їй рецепт і залишає велику суму, щоб вивести сімейство з убогості. Пирогов не називає свого імені, йому не потрібно подяки або похвали. Він зробив те, що підказало серце.

Щаслива зустріч з доктором змінила життя Мерцаловых. Через багато років син Григорій скаже, що це був самий добрий і чуйний чоловік на його життєвому шляху. Доктор вирішив всі проблеми зовсім не знайомих йому людей. Чи це не говорить про широту його душі? Про відсутність показовості і нещирості? Професор Пирогов – людина величезної душі, такі вчинки для нього прості і звичні, він цінує кожну людину і завжди готовий допомогти, підштовхнути в потрібному напрямку.

Таким чином, можна говорити, що в доброті не все так чисто і невинно. Добрі люди часто тільки показують свої почуття, а на ділі все виглядає зовсім інакше. Але, напевно, все ж таки більше тих, хто з легкістю здійснює добрі справи стосовно свого оточення.