Чи можна судити про людину за його мрії?

Дізнатися про те, якою є людина, легко, якщо запитати, про що він мріє, яким бачить своє майбутнє. Якщо згадати, то на співбесідах при прийомі на роботу, наприклад, часто можна почути питання: «Яким ви бачите себе через 10 років?» І це не випадково: по мрії, життєвої мети можна судити, хто перед вами, яка особистість. Саме така інформація допомагає зрозуміти справжню сутність людини.

Детальну характеристику з показом намірів і життєвих установок героїв можна знайти і в літературних творах. Письменники дуже ретельно підходять до цього питання. Так, наприклад, головний герой повісті Михайла Булгакова «Собаче серце» професор Преображенський мав не просто мрію, а високу мрію: підняти хірургію на якісно новий рівень розвитку. Для досягнення цієї мети йому потрібен був біологічний матеріал від тварин. Якщо вдуматися в ці наміри Преображенського, то можна зробити висновок про те, що професор хотів зробити справжній переворот: створити нову людину. Це, звичайно, характеризує його як людину амбітного, сміливого, нестандартно мислячої, справжнього генія. Правда, в той же час чітко видно і зворотний бік медалі: Пилип Пилипович азартний, він гравець, яким рухає гордість і самолюбство.

Наші припущення щодо внутрішньої природи людини підтверджуються в подальшому: після перетворень Шарикова професора ніби розриває на дві частини. З одного боку, він задовольнив всі свої амбіції і досяг мрії, з іншого ж, глибоко картаємо питаннями етичного міркування. Так, він домігся того, чого хотів, але підсумок не зовсім ідеальний: повноцінну людину не вдалося отримати, а значить, потрібно припиняти роботу, занапастивши такі досягнення.

Преображенському не вдалося зробити вагомого внеску у світову науку, але він людина гуманний, і з легкістю відмовляється від продовження усіляких експериментів.

Інший приклад характеристики героя через його мрію-мету ми знаходимо на сторінках поеми Миколи Васильовича Гоголя «Мертві душі». Мрія – багато жити – мала своє неприємне виконання: Чичиков планував закласти неіснуючих селян і за рахунок цього отримати позику. У гонитві за своєю мрією» молодий чоловік відправився в тур по домівках місцевих поміщиків, яких він умовляв поступитися йому кріпаків за найнижчою ціною. Характер Чичикова вимальовується, ніби на долоні: аморальний людина, на першому мрії біля якого стоять тільки матеріальні цінності і бажання заробити, а яким способом, абсолютно не важливо.

Таким чином, мрії людини і цілі, які він ставить для їх досягнення, показують його у всій красі. Це найбільш достовірна характеристика, яка допомагає зрозуміти наміри, пріоритети та життєві цінності.