Чи можна навчитися прощати?

Прощення – людська чеснота, яка знаходиться на самому високому рахунку. Вміння прощати дано не кожному. Часом людині складно навіть просто вибачитися і визнати тим самим свою провину. Хоча, на мій погляд, цього можна і потрібно вчитися. Навіть якщо тебе образили і зрадили, важливо не перестати довіряти людям, не закритися, зосередившись на своїй злості або болю. Необхідно дати собі можливість рухатися далі, простивши і взявши знову бути відкритим цього великого і цікавого світу.

Яскравим прикладом всепрощення є Господь Бог. Він бере каяття всіх, хто оступився, незалежно від того, наскільки важко злочин. Якщо навіть Бог пробачає людей, то ми просто зобов’язані знаходити сили пробачити один одного, а в першу чергу, самих себе.

Названа тема знаходить відображення в російській літературі. У романі Ф. М. Достоєвського «Злочин і покарання» вона пов’язана з образом Софійки Мармеладовой. Ця дівчина має просто ангельським характером. Тільки от життя її не усипана трояндами, на шляху молодої особи постають важкі випробування. Злиденне становище сім’ї змушує дівчину стати продажної вуличною дівкою. Душа ж Софійки чиста і невинна. Наскільки ж важко було їй зважитися на такий крок! Але життя не залишила вибору. Відчай штовхає дівчину заробляти власним тілом. Допомагає тільки віра в Бога, саме вона підтримує у Сонечки світле і прекрасне початок, моральні помисли і принципи. Героїня вміє прощати, в ній зовсім немає зла на батька-пропойцу, витрачає останні гроші на випивку, на мачуху, отправившую дівчину на панель, на таку тяжку долю. Сонечка пробачила навіть Раскольникова, не відштовхнула його, а зрозуміла, що полюбила, допомогла покаятися і знайти істинний шлях.

Тема прощення піднімається і в романі-епопеї «Війна і мир» Льва Миколайовича Толстого. Таких епізодів на сторінках твору ми знаходимо безліч. Микола Ростов просить батька погасити картковий борг, і хоча фінансове становище сім’ї на той момент було дуже хитким, батько закладає маєток, щоб допомогти синові. Ростовы прощають дурниці молодий і вітряної Наташі, її захоплення Долоховым і втечу. Сонечка приймає той факт, що Микола її не любить, вона до кінця життя залишається вірна родини Ростових.

Вміння прощати – величезний талант. Їм можна володіти, можна в собі виробляти це якість. Прощаючи людини, ми відпускаємо його з добром, яке потім до нас повернеться. Накопичувати в собі почуття образи і злості, значить, руйнувати себе зсередини. Біль, небажання вибачити роз’їдають душу, заважають рухатися вперед, та й просто нормально жити. Люди, зациклені на образи і огорчениях, не вміють радіти, знаходити позитивні моменти у дрібницях, вони замкнуті, часто жорстокі і самотні. Ось чому так важливо вміти прощати. Або ж навчитися цьому.