Чарівні прикмети та їх роль у «Казці про мертву царівну і сімох богатирів»

У будь-яких казках існують прикмети. Ось і «Казка про мертву Царівну і сімох богатирів» Пушкіна, не стала винятком. В ній зустрічаються як чарівні прикмети, так і числові.

Найголовнішою прикметою є чарівне дзеркало, яке могло говорити. Воно символізує людину, яка завжди говорить те, що бачить. Це для цариці якийсь погляд з боку, адже вона дуже егоїстична і зарозуміла. Однак крім зарозумілості у жінки прихований комплекс неповноцінності, тому вона самостверджується за допомогою дзеркальця.

По початку, дзеркало лише вихваляє жінку за її зовнішній вигляд. Але в міру дорослішання царівни і в’янення колишньої краси цариці, дзеркало змінює «об’єкт захоплення». Це і змушує жінку піти на злочин і позбутися молодий падчерки.

Розмова Єлисея з сонцем, вітром і місяцем, так само є казкової прикметою. Вона символізує релігійність людей. Адже в складній життєвій ситуації, людина неодмінно звертається до Бога з благанням про допомогу. Тому в казки стихія, сонячне і місячне світло виступають, як вища сила, і допомагають Єлисея.

Сонце і місяць повідомляють молодому королевичу, що не бачили царівни. А це означає лише одне – її немає в живих. І тільки вітер зміг докладно повідомити про те, що царівна дійсно померла, але її не поховали, а лише поклали в кришталевий труну.

Так в казці Пушкіна присутній і цифрова прикмета. Адже багато читачі звернули увагу, що богатирів було саме сім.

Здавна люди стали надавати велике значення цифрам та числам. І сімка вважалася дуже вдалою і щасливою цифрою. Вона є символом успіху і мудрості, на відміну від шістки, яка до цих пір у деяких викликає асоціацію з нечистою силою.

Сім богатирів «поселили» і захищали заблукала в лісі царівну. Вони полюбили її як сестру, але все одно розглядали з позиції жінки. Кожен з них був би дуже щасливий, якби дівчина прийняла пропозицію про заміжжя. Проте царівна залишилася вірна своєму нареченому.

Сім богатирів не поховали дівчину, коли її отруїла яблуком жорстока мачуха, а виготовили їй труну з кришталю і підвісили його на ланцюгу.

Кришталевий труну, так само є чарівної прикметою. Саме гірська порода кришталю за деякими даними, здатна нейтралізувати отруту і зцілювати людей від хвороб. Так само саме кришталь вважався ознакою шляхетності, тому автори казок часто використовують саме кришталеві вироби. Вони вважаються знаком розкоші. Приміром, знаменита казка, в якій героїня втрачає кришталеву туфельку.

У «Казці про мертву Царівну і про сім богатирів» можливо кришталевий труну і став причиною воскресіння дівчини, він ввібрав в себе отруту з отруєного яблука. А коли Єлисей розбив його, дав можливість нареченій дихати, і вона ожила.

Звичайно ж, казкові прикмети надають твору характерний «забарвлення». Вони підкреслюю його унікальність, і в той же час є загальноприйнятим стандартом. Адже без казкових і чарівних прийме, не було б і такого відчуття дива.