Біси Федір Достоєвський – короткий зміст: хто написав, про що книга, герої Ставрогіна і Верховенський

Російська література багата на яскраві образи, актуальність тем багатьох творів зберігається і понині. Чого тільки варті «Злочин і покарання», «Батьки і діти», «Мертві душі». Сьогодні ми поговоримо про найвідомішому романі Ф. М. Достоєвського «Біси». Анотація допоможе дізнатися, про що книга, але зрозуміти задум автора і оцінити масштаб твору можна, лише прочитавши роман повністю.

Смислове навантаження цього роману залишається актуальною і зараз. Смута, поширювана радикальними осередками товариства, знайшла благодатний ґрунт, про що автор роману говорить привселюдно.

Основа твору будується навколо «справи Нечаєва», звірячого вбивства одного з членів законспірованого гуртка революціонерів. Колишній студент Шатов прагнув «відійти від справ», але став жертвою радикального гуртка під керівництвом Верховинського.

Цікаво ! Книга вмістила, мабуть, рекордну кількість персонажів, що стали прототипами діючих осіб для романів західної літератури.

Почати пропонуємо з найбільш важливих моментів біографії Достоєвського.

Трохи історії

Федір Михайлович Достоєвський народився 11 листопада 1821 року у столиці Російської імперії. Родина Михайла Андрійовича (батько) і Марії Федорівни (мати) складалася з восьми дітей. Михайло Андрійович придбав кілька сіл (Дарове і Черемошня), куди на літо відправлялася багатодітна сім’я.

Там маленький Федір Михайлович познайомився з селянським життям, навчався латині під пильним наглядом батька. Подальшу освіту зводилося до занять французьким, письменством і математикою.

Протягом трьох років (до 1837) старші брати Михайло і Федір перебували в знаменитому пансіонаті Чермака. Юність Достоєвського пройшла в стінах Головного інженерного училища, куди Федір Михайлович вступив разом з братом. Військові порядки обтяжували їх, адже вони бачили себе на літературному терені.

У 1833 році автора взяли в Петербурзьку інженерну команду, проте через рік він отримав звільнення від служби. З 1884 починаються літературні потуги молодого письменника. Він старанно переводить роботи зарубіжних авторів, публікується інкогніто в журналі «Репертуар і пантеон». Травень наступного року ознаменувався публікацією першого роману Достоєвського – «Бідні люди». Оцінки критиків були украй позитивними, письменник став членом кількох літературних гуртків.

Проте велика кількість знайомих зіграло злий жарт – фатальна дружба з М. В Петрашевським призвела до заслання. Михайло Федорович провів чотири роки в Омську. Через пару років став рядовим Сибірського лінійного батальйону. З 1857 року автор отримав повне помилування і можливість вільної друку своїх творів. В пам’ять про каторжних роботах Достоєвський пише «Записки з Мертвого дому», що здійснили фурор за кордоном.

Влітку 1862 року відбувається знаменна подія – Достоєвському дозволяють виїхати в Європу, він вибирає Баден–Баден як тимчасовий притулок. За кордоном починається творчий розквіт світового класика. У період з 1866 по 1880 виходить «велике П’ятикнижжя», куди увійшли «Злочин і Кара», «Ідіот», «Біси», «Підліток», «Брати Карамазови».

Січневим ранком 1881 року Ф. М. Достоєвського не стало. Причина смерті – туберкульоз легенів, бронхіт хронічної форми. Похоронна процесія розтягнулася на кілометр до Тихвинського кладовища, де письменник отримав останній притулок.

Історія створення «Бісів»

Федір Михайлович наполегливо працював над новим романом, який став «особливою роботою, яку предназначаю в «Російський вісник».

Історія створення представлена в хронологічному порядку:

 • лютий 1870 р. – Федору Михайловичу приходить ідея нового роману, який зобов’язаний стати «ще ближче, ще значніше до дійсному, прямо стосуватися самого важливого сучасного питання»;
 • березень – Достоєвський прагнути висловити все на папері, активно працює. Його терзають сумніви, чи буде роман успішним;
 • травень – письменник не може вмістити до 25 аркушів всі хитросплетіння сюжету;
 • липень – Федір Михайлович шукає видавця для його майбутнього роману, наполягає на неможливості правок;
 • серпень – автора обтяжує первісна задумка. Починається друга редакція твору;
 • вересень – різкі зміни структури, пошук ідеальної концепції. Однак «тепер все встановилося, для мене цей роман «Біси» занадто багато складає»;
 • жовтень – автор відправив плоди праць в редакцію озвученого вище видання. Федір Михайлович стурбований затримкою в терміни, нарікає на брак часу на роботу.

Важливо! Сучасники визначили жанр «Бісів» як антинигилистический роман, де під критичним кутом розглядаються ідеї лівого спрямування, в тому числі атеїстичні світогляду.

Структура роману «Біси» розділена на три великі частини, що складаються з різної кількості голів. Федір Михайлович Достоєвський побачив щось інфернальне» в суспільстві тодішньої Росії, спробував за допомогою пера попередити про насування катастрофи.

Герої роману ілюструють «загнивання» ідеалів тодішнього суспільства. Потужним поштовхом стала «справа Нечаєва», де був по-звірячому вбитий студент Іван Іванов. Мотивом позбавлення життя стала загроза розкриття терористичного гуртка, посилення влади над підлеглими радикалами.


Кадр з фільму «Біси» 2014 року

Сюжет роману

У провінційне містечко російської губернії приїжджає син старого ліберала – Петро Верховенський. Він дотримується вкрай радикальних поглядів, ідейний натхненник революційного гуртка. Тут він збирає навколо себе вірних прихильників: філософа Шигалева, «народника» Толкаченко, ідеолога Віргінського. Верховенський намагається схилити на свою сторону і поміщицького сина Миколи Ставрогіна.

«Кривавий Нечаєв» отримав друге життя в особі Верховинського. Він також замишляє убити Івана Шатова, студента, яка мріє порвати з радикалами і донести на злочинців.

Головні дійові особи

Герої роману уособлюють вади чи чесноти цілого суспільства:

 1. Микола Всеволодович Ставрогіна – ексцентрична фігура, що знаходиться «під об’єктивом» на протязі всього роману. Володіє масою асоціальних якостей, глава «У Тихона» розкриває його зв’язок з дівчинкою років 14. Хоча вірогідність цього вчинку викликає сумнів, як і сповідь Ставрогіна.
 2. Варвара Петрівна Ставрогіна – деспотична і владна жінка, яка звикла керувати чоловіками. Ходили чутки, що вона (в тіні) керувала цілою губернією. Була вхожа у вищий світ і володіла впливом при дворі. Однак самоусунулася від світських раутів, приділяючи всю увагу веденню господарства в маєтку Шпаківні.
 3. Степан Трохимович Верховенський – викладач Миколи Всеволодовича Ставрогіна. При Миколі I захистив дисертацію, яка поставила його в ряд з Бєлінським, Грановським. Обіймав посаду почесного лектора в університеті, однак переслідування влади змушує його бігти в Шпаківні. Там він навчає сина поміщиці, короткий зміст засвоєного допомагає Миколі Всеволодовичу поступити в престижний ліцей.
 4. Петро Степанович Верховенський – підступний і хитрий, років двадцяти семи. Сформував радикальний гурток, ідейний натхненник вбивства молодого студента.
 5. Іван Павлович Шатов – син камердинера Варвари Ставрогиной. Кілька років подорожував по Європі, так як був вигнаний з університету. За словами сучасників, Достоєвський написав Івана з себе. Бажаючи вийти з радикального угрупування, загинув від рук її активістів.
 6. Олексій Нилыч Кирилов – ідеолог «зграї Верховинського». Молодий чоловік сформував концепцію, згідно з якою той, хто відкидає Бога, сам є таким. Під дією своєї запаленого розуму він стає ревним фанатиком.

Центральну роль у романі відіграють учасники «п’ятірки Верховинського»:

 1. Сергій Васильович Липутин – немолодий чоловік із поганою славою. Будучи батьком сімейства, більше переймався проблемами глобального перетворення суспільства. Учасник вбивчої акції, лукавий і підла людина. Такий самий злодій, як Ставрогіна і Верховенський.
 2. Віргінський – чоловік років тридцяти, володар «серця рідкісної чистоти». Єдиний зробив спробу відмовити Верховинського від вбивства, але згодом брав у ньому участь.
 3. Лямшин – поштовий чиновник «середньої руки». Був членом радикального гуртка Верховинського, завсідник злочинних акцій. Його мало осудна стан призвело до здачі з повинною і зради товаришів, про що вони поняття не мали.
 4. Шигалев – надзвичайно похмурий чоловік середніх років. Заслужив повагу у Верховинського за розробку унікальної концепції радикальної перебудови суспільства. Вбивство його не стосується, бо це суперечить сформованим переконанням.

Образ Ставрогіна

Спочатку твори молода людина демонструє відчайдушність егоїста, якого мало турбує думка оточуючих. Достоєвський висловлює своє презирство до цього героя. Спокушання малолітньої дівчини стає апогеєм злодіянь молодої людини, численні знайомі косо на нього дивиться. У розділі «У Тихона» перелюбник вимовляє знамениті слова, завершальні сповідь Ставрогіна.

Головний посил твору

Роман «Біси» – грізне послання блискучому громаді, державним мужам, простому народу. Достоєвський пророкує великі соціальні катастрофи, створені революційною плеядою. Жах у тому, що більшість діючих осіб «срисовано» з реальних злочинців і поміщені в роман. Історизм створення це повністю підтверджує.

Біси [частина 1]

Філософія роману «Біси» — Володимир Кантор

Висновок

Сенс роману зводиться до передчуття біди, интерпретированной в злодіяння протагоністів твори. Революційна діяльність всередині Росії спричинила масові соціальні катастрофи, про що нам говорить історія. Федір Михайлович незбагненним чином бачив «грозові хмари», всіма силами намагався захистити Батьківщину від недалекоглядності його покоління.