Бідність не порок Островського – короткий зміст: зміст назви, характеристика головних героїв та ідея твору

Відома п’єса «Бідність не порок» була написана чудовим письменником Олександром Миколайовичем Островським в 1953 році. А вже рівно через рік цей твір вийшло з друку окремою книгою. Відомо, що комедія Островського мала успіх, тому у 1854 році її ставили на сценах Московського Малого та Олександрійського театрів. Сам автор не очікував такого успіху. Розглянемо коротко особливості цієї комедії.

Історія створення п’єси

Олександр Островський задумав написати свій новий твір в середині липня 1853 року, але виконати задумане зміг лише в кінці серпня. Автором був задуманий сюжет, в якому повинно було бути лише два акта. Але під час написання Олександр Миколайович змінив не тільки структуру свого твору, але і назву. Коли її написання було закінчено, то при прочитанні був несподіваний і величезний успіх, який приголомшив навіть самого Островського.

Важливо! Первісна назва твору Островського – «Гордим бог противиться».

Сенс назви

Назва п’єси дозволяє побачити, що, незважаючи на те, що в світі, в якому живуть головні герої, немає справедливості, все-таки може існувати любов. Прекрасний світ російського трудівника, його прекрасні свята та обряди. Але при цьому російський народ голодує і проживає своє життя у злиднях, з якої вони вибратися ніяк не можуть. Працівники повністю залежать від свого господаря, який грубий і невеж. На перше місце виступають не духовні цінності, а багатство, і це головний порок людства.

Проблеми, порушені Островським

Письменник Островський піднімає багато проблем в п’єсі «Бідність не порок», але основною все-таки є протистояння особистості і середовища.

Якщо людина бідна, то часто багато цінності цього світу проходять повз його. Він виявляється нещасливий у любові, і складності постійно виникають на його шляху.

Але і гроші не можуть принести щастя. Не можна любити за гроші або дружити, так як це все одно перейде в ненависть.

Але ось ставлення до людини часто складаються тому, наскільки він багатий. На жаль, душевні та моральні якості відступають на другий план.

Ідея п’єси «Бідність не порок»

Олександр Миколайович у п’єсі прекрасно описує, як гроші впливають на людину, як швидко він починає їм підкорятися, ставлячи на перше місце, і забувають про те, що оточує навколо, навіть про рідних та близьких людей. Але Островський показує, що, маючи величезну владу над людьми, вони все-таки бувають безсилі. І ця ідея доводиться в історії з Любов’ю Гордеевной, яка змогла відстояти свою любов, хоча і їй, і Дмитру довелося пройти через випробування.

Особливість сюжету

Особливістю сюжету в цілому є розкриття основної, головної проблеми через конфлікт п’єси. За задумом письменника, старше покоління намагається повністю підпорядкувати вже дорослих дітей. Вони не думають про щастя молодого покоління, а лише намагаються примножити своє богатст. Любов у системі їх цінностей не означає нічого.

Важливо! Островський показує не тільки конфлікт між поколіннями, але і самодурство людей, у яких є гроші.

Комедія побудована наступним чином:

  1. Зав’язка, в якій молодий і небагатий прикажчик Мітя визнається Любе у своїх почуттях.
  2. Кульмінація, в якій батько Люби бажає видати свою дочку за багатого фабриканта.
  3. Розв’язка, в якій читач постійно чує монолог Кохана, і закохані отримують батьківське благословення.

Характеристика дійових осіб


П’єса Бідність не порок Островський

Персонажів у Островського небагато, але всі вони необхідні для того, щоб не тільки зрозуміти зміст, але письменник намагається висміяти дурість і неуцтво товариства, на чолі якого стоять гроші.

Дійові особи:

  • Торців Гордій Карпыч, багатий купець.
  • Пелагея Єгорівна, дружина Торцова.
  • Люба, їх дочка.
  • Любимо Торців, брат багатого купця.
  • Коршунов Африкан Савович, фабрикант.
  • Митя, прикажчик.

Багато вирази героїв Островського міцно увійшли в нашу мову і стали крилатими. І це сталося тому, що мова персонажів твору Островського виразний, гнучкий, яскравий і соковитий. До всього підібрано влучне слово або вираз.

Любов Гордеевна: опис і коротка характеристика

Островський створив кілька жіночих образів у своєму літературному творі «Бідність не порок», викривши людей, які мають достаток. Один з них – Люба, яка виросла в купецькій сім’ї, але раптом несподівано закохалася в Мітю. Хлопець бідний і служить прикажчиком у її батька.

Зверніть увагу! Сама дівчина чудово усвідомлює, що Митя не підходить їй в женихи, так як він не рівня і по багатству, і по положенню в суспільстві.

Та й батько, Торців Гордій, вже давно підібрав бажаної йому нареченого. Випадковість вирішує долю Люби і дає їй можливість бути щасливою з тим, кого вона любить. Всі плани батька руйнуються, і шлюб з нелюбом нареченим не відбувся.

Короткий зміст комедії

Перша дія відбувається в будинку Торцова, де Мітя читає книгу, а Егорушка йому розповідає останні новини. Намагався прикажчик і працювати, але тільки всі його думки були про кохану.

Але тут прийшла Пелагея Єгорівна, яка скаржиться на свого чоловіка. За її словами, після поїздки до Москви він перестав любити російське і став багато пити. І навіть задумав він свою дочку заміж в Москву віддати.

Це интрересно: Роман Біси Достоєвський: короткий зміст твору

А Митя розповів свою історію Яшу. Він змушений працювати в будинку Торцова, так як тут живе його кохана. А адже він єдиний син бідної матері, якій він віддає все своє жалування. І міг би він отримувати більше, якби перейшов до Разлюляеву, але не може кинути Любаню.

Але незабаром з’являється веселий Разлюляев, з яким і молоді люди починають співати. Несподівано, прямо посеред пісні, в кімнаті з’являється Торців. Він починає кричати на Дмитра, а потім знову їде. Після його від’їзду в кімнату входять дівчата, серед яких і Любов Гордеевна.

Незабаром Дмитро і Люба Торцова залишаються одні в кімнаті. Прикажчик читає вірші, які написав для неї. Вислухавши історію життя Любима Торцова, Мітя читає записку від Люби, де дівчина зізнається йому в любові.

Друга дія переносить читача у вітальню будинку Торцова, де вже темно. Люба зізнається Ганні Іванівні в тому, що любить Мітю. Незабаром з’являється прикажчик, який вирішується зізнатися у своїй любові. Молоді люди вирішують повідомити завтра про це Торцову і просити його благословення.

Коли Митя видаляється, з’являються дівчата, які веселяться, співають пісні і ворожать. З’являються і ряджені. В цей час Мітя цілує Любу, але Разлюляев незадоволений, так як сам збирався одружуватися на дівчині, адже у нього були гроші. Але тут знову несподівано з’являється Торців. Він приїхав додому з Коршуновым, перед яким постійно лабузниться. Прогнавши гостей, він вибачається за свою необразованную дружину. Коршунов дарує доньці Торцова сережки з діамантами.

Торців повідомляє сім’ї, що збирається з повітового міста переїхати до Москви. Адже він вже там і зятя знайшов, з яким вже змовилися і про весілля. Мати і Люба проти такого рішення батька, вони плачуть і просять не губити молоду дівчину. Але Торців навіть чути не бажає.

Третя дія починається в кімнатах, де вже з ранку йде приготування до весілля дочки. Мітя вирішив поїхати до матері і прийшов попрощатися, але сам ледве стримує сльози.

Молодий чоловік, чуючи, що і Пелагея Єгорівна проти шлюбу з поганим людиною, відкриває таємницю про те, що вони закохані. Незабаром з’являється і дівчина. Настає час прощання, коли вони обоє плачуть.

У відчаї Мітя пропонує таємно благословити їх, а потім їм разом поїхати до його матері, де вони зможуть спокійно повінчатися. Але піти проти батькової волі ніхто не може, адже це грішно. Юнак, прийнявши таке рішення дівчата, йде сумним.

Коршунов намагається пояснити Любі, яке щастя її чекає за багатим чоловіком. Але тут з’являється Любимо Карпыч, який не тільки розганяє гостей, але ще вимагає повернути старий борг. Виникає скандал, і в пориві гніву Гордій Карпыч, вважаючи себе ображеним, дає згоду на шлюб Міті і Люби.

П’єса «Бідність не порок» — короткий зміст

Бідність не порок Островського — аналіз, зміст, сюжет

Висновок

Островський закінчує свій твір торжеством добра і покаранням пороку. Саме весілля головних героїв доводить назва про те, що бідність не може бути вадою, а головний порок – це черствість людських душ і жага багатства.