«Бегущая по волнам» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1928.

Жанр: роман.

Тема: співвідношення вищої і матеріального світів, співвідношення добра і зла.

Ідея: важливо в цьому суперечливому світі зберегти мрію і йти до неї до кінця.

Проблематика. Людина шляхом проб і помилок знаходить щастя.

Основні герої: Томас Гарвей, Біч Сениэль, Гез, Дезі, Фрези Грант.

Сюжет. Гарвею довелося хвороби довгий час провести в Ліссе. Одного разу на вечірці під час картярської гри у знайомого Стерса йому раптом почувся голос. Це був голос жінки, який чітко вимовив: “Бегущая по волнам”. Іншим присутнім нічого подібного не було чутно. Напередодні Гарвей бачив сошедшую з пароплава дівчину, що вразила його манерою триматися. Здавалося, в ній криється щось, що може впливати як на людей, так і на обставини.

Герою вдалося дізнатися місце перебування і ім’я незнайомки, здійснила на нього враження. Це Біче Сениэль. Томас побачив зв’язок між цією дівчиною і почутим їм голосом. Переконання його посилилося при вигляді судна, назва якого повторював те, що сказав голос. Гарвей зрозумів, що його доля — бути на цьому кораблі.

Подолавши опір непривітного капітана Геза, він потрапив на багатообіцяюче судно, команда якого нагадувала зграю розбійників. Вже під час плавання герою стало відомо, що цей корабель побудував Нед Сениэль, батько Біч. Він продав своє судно Гезу після розорення.

На цьому кораблі Гарвей потрапив в неприємну історію. У каюті капітана панували веселощі з трьома прибулими жінками. Гарвей був у себе в каюті, коли до його слуху долинув шум: кричала жінка, а захмелілий капітан погрожував їй. Томас по-джентельменськи захистив “даму” і в бійці кинув її кривдника ниць. Гез розлютився і в помсту, надавши Гарвею шлюпку, відправив його на сваволю долі у відкрите море. Раптом невідома дама, повністю закрита одягом, легко перестрибнула до Томасу в віддаляється від борту шлюпки. Їх обсипали двозначними жартами, вони віддалялися від корабля. Дівчина заговорила, і Томас впізнав її голос. Саме його він чув на тій вечірці. Незнайомка назвалася Фрези Грант і порадила Гарвею гребти на південь. У цьому напрямку він зустріне судно, яке його підбере. Отримавши з Томаса обіцянку мовчати про неї, навіть з Біче Сениэль, загадкова дівчина ступила за борт і легко помчала по хвилях, зникаючи вдалині.

Як і пророкувала Фрези Грант, герою зустрівся корабель “Нирок”, підібравши його. Тут Гарвей дізнався легенду про Фрези Грант, рятує гинуть при корабельній аварії. Одного разу в повний штиль невідомо звідки взялася хвиля і принесла фрегат, який належав її батьку, до острова казкової краси. Підійти до нього впритул не представлялося можливим, але Фрези вимагала. Один лейтенант пожартував про можливості Фрези добігти по воді за рахунок своєї легкості. Дівчина одразу ж зістрибнула і з легкістю заспішила по хвилях. В цей час навис туман все закрив, а коли він зник, і острів, і дівчина зникли.

Дезі, племінниця капітана звернула увагу, з яким інтересом слухав легенду Гарвей.

Судно підійшло до порту Гель-Гью, де панував карнавал. Серед шумного свята Томас раптом побачив статую, в низу якої було надписано: “Бегущая по волнам”. Місто сей заснував людина, потерпілий корабельну аварію і врятований Фрези Грант.

Дезі влаштувала зустріч з Гарвея, але він взяв її за Біч, чим засмутив дівчину. Вона швидко пішла. Біче Сениэль герой тут же зустрів. У неї були справи: Біче шукала капітана Геза, щоб викупити у нього корабель. Гарвей дізнався, де знайти Геза, і з помічником капітана вирушив до нього.

Вони виявили Геза убитим. Зібралися люди. Несподівано сюди ж привели як підозрювану Біч Сениэль. Її поведінка виглядало підозрілим. Вона приходила вранці до нього, а потім гримнув постріл. Біче зупинили на сходах. Однак Бутлер, помічник капітана, визнається у вбивстві Геза. Виявляється, “що Біжить по хвилях” перевозили опій, хороша частка навару з цього підприємства покладалася Бутлеру, але Гез смошенничал, і Бутлер нічого не отримав. Прийшовши до капітана в номер, помічник не застав його. Скоро Гез прийшов з дівчиною, і Бутлер сховався в шафі. Гез став вести себе потворно, і дівчина була змушена вистрибнути у вікно, що виходить на сходи. Коли помічник з’явився з шафи, Гез накинувся на нього, Бутлер вистрілив.

Погана історія з кораблем спонукала Біче до продажу “Біжить” з аукціону. Розлучаючись з дівчиною, Гарвей повідав їй про те, як зустрів він Фрези Грант. Несподівано Біч стала впиратися в те, що це тільки легенда. Та з упокореним згадав про Томас Дезі, яка беззастережно прийняла на віру його розповідь, але вона, на жаль, заручена.

Минуло небагато часу, і він зустрів Дезі і дізнався, що з нареченим вона попрощалася і анітрохи про це не шкодувала. Незабаром Томас Гарвей і Дезі вступили в шлюб. Вони жили в будинку на морському узбережжі. Одного разу до них приїхав доктор Филатр, лікував Гарвея в Ліссе. Від нього Томас дізнався про корбле “Бегущая по волнам”. Його старий корпус був знайдений поряд з ненаселеним островом. Чому екіпаж залишив корабель, залишилося невідомим.

Филатр зустрів і Біче Сениэль, він передав Гарвею від неї короткий лист, в якому містилося побажання йому щастя. Сама вона вже вийшла заміж. Дезі сподівалася на визнання Біч у листі, що Томас мають право бачити, що бажає. Але на жаль… Тоді Дезі сама від імені всіх вимовила про правоті Томаса Гарвея в його розповіді про Фрези Грант. І вона звернулася до самої Фрези з проханням відгукнутися. І з моря вони почули її голос. Фрези Грант поспішала до своїх друзів.

Відгук про твір. Дуже реалістичне опис поєднується з ірреальним. Романтика і проза життя. Абсолютно особливе враження, як і від всіх творів Гріна. Це його особливий світ, і він дивний.