Батьки і діти Тургенєва – короткий зміст: герої, про що роман, рік написання і коли починається дія

Проблема взаємовідносин між батьками і дітьми вічна. Причина її криється у відмінностях життєвих поглядів. У кожного покоління своя істина, і зрозуміти один одного вкрай складно, а часом і бажання відсутня. Протиставлення світоглядів – це основа твору Батьки і діти, короткий зміст якого ми і розглянемо.

Про творі

Створення

Ідея створення твору «Батьки і діти» виникла у письменника Івана Тургенєва у серпні 1860 року. Автор пише графині Ламберт про намір написати велику нову повість. Восени він відправляється в Париж, а у вересні пише Анненкову про остаточному складанні плану і серйозні наміри у створенні роману. Але трудиться Тургенєв досить повільно і сумнівається в гарному результаті. Проте отримавши схвальна думка літературного критика Боткіна, планує завершити творіння вже навесні.

Початок зими – період активної роботи письменника, протягом трьох тижнів третя частина твору була написана. Тургенєв просив у листах детально описувати те, як йдуть справи в житті Росії. Це відбувалося перед скасуванням кріпацтва, і щоб бути прийнятим в події країни, Іван Сергійович вирішує повернутися.

Увага! Історія написання закінчилася 20 липня 1861 року, коли автор перебував Спаському. Восени Тургенєв знову вирушає до Франції. Там під час зустрічі він показує своє творіння Боткіну і Случевському і отримує безліч зауважень, які підштовхують його до внесення змін у текст.

Навесні наступного року роман публікують у журналі «Російський вісник» і він відразу ж став об’єктом полемічного обговорення. Суперечки не вщухали і після смерті Тургенєва.

Жанр і кількість голів

Якщо охарактеризувати жанр твору, то «Батьки і діти» — це роман з 28 глав, показує суспільно – політичну ситуацію в країні перед скасуванням кріпацтва.

Основна ідея

Про що ж йде мова? У своєму творінні «батьки і діти» Тургенєв описує протиріччя і нерозуміння різних поколінь, а також хоче знайти вихід із ситуації, шляхи позбавлення від проблеми.

Боротьба двох таборів є протистоянням всього усталеного і кардинально нового, епохи демократів і аристократів, або безпорадності і цілеспрямованості.

Тургенєв намагається показати те, що настав час змін і замість людей застарілого ладу, дворян, приходять активні, енергійні та молоді люди. Старий лад зжитий, а новий поки не сформований. Роман «Батьки і діти» показує нам рубіж епох, коли суспільство знаходиться в сум’ятті і нездатна жити ні старими канонами, ні за новим.

Нове покоління в романі являє Базарів, навколо якого і відбувається конфронтація «батьків і дітей». Він представник цілої плеяди молодого покоління, для яких повне заперечення всього стало нормою. Для них неприйнятно все старе, але привнести щось нове вони не можуть.

Між ним і старшим Кирсановым яскраво показаний конфлікт світоглядів: грубий і прямолінійний Базарів і манірний і вишуканий Кірсанов. Образи, описувані Тургенєвим, багатогранні і неоднозначні. Ставлення до світу зовсім не приносить Bazarovu щастя. Перед суспільством їм було позначено своє призначення – боротьба зі старими звичаями, але привнесення на їх місце нових ідей і поглядів його не хвилює.

Важливо! Піднімається тут і проблема емансипації. Автор розглядає її як заміну патріархального ладу. Рисуемый жіночий образ в «Батьків і дітей» зовсім неприглядний і відмінний від способу звичайної тургенєвській дівчини.

Тургенєв зробив це неспроста, тим самим показуючи, що перед катастрофою чогось усталеного потрібно знайти цьому гідну заміну. Якщо альтернатива відсутня, то навіть те, що було призначене для позитивного вирішення проблеми, зробить тільки гірше.


Конфлікт поколінь у романі «Батьки і діти».

Герої роману

Основними героями «Батьки і діти» є:

 • Базаров Євген Васильович. Молодий студент, що осягає професію лікаря. Дотримується ідеології нігілізму, ставить під сумніви ліберальні погляди Кирсановых і традиційні погляди власних батьків. Наприкінці твору закохується в Анну, і його погляди заперечення всього на світі змінює любов. Стане сільським лікарем, через власну неуважність отримає зараження тифом і помре.
 • Кірсанов Микола Петрович. Є батьком Аркадія, вдівцем. Поміщик. Проживає в маєтку разом з Фенечкой, жінкою-простолюдинкою, до якої відчуває почуття і соромиться цього, але потім бере її в дружини.
 • Павло Петрович Кірсанов. Є старшим братом Миколи. Він офіцер у відставці, представник привілейованого прошарку суспільства, гордий і впевнений в собі, поділяє ідеї лібералізму. Часто бере участь у суперечках з Базаровым на самі різні теми: мистецтво, наука, любов, природа та інше. Ненависть до Bazarovu переростає в дуель, ініціатором якої він сам і був. На дуелі його ранять, на щастя поранення виявиться легким.
 • Кірсанов Аркадій Миколайович. Є сином Миколи. Кандидат наук при університеті. Як і його друг Базарів — нігіліст. В кінці книги від свого світогляду відмовиться.
 • Базарів Василь Іванович. Є батьком головного героя, був хірургом в армії. Лікарську практику не залишив. Проживає в маєтку своєї дружини. Освічений, розуміє, що проживаючи в селі, він виявився відрізаний від сучасних ідей. Консерватор, релігійний.
 • Базарова Аріна Власьевна. Є матір’ю головного героя. Їй належить маєток Базаровых і п’ятнадцять кріпаків. Забобонна, побожна, недовірлива, чутлива жінка. Безмежно любить сина, і переживає з-за того, що той відрікся від віри. Сама – послідовниця православної віри.
 • Одинцова Ганна Сергіївна. Є вдовою, багата. У своєму маєтку приймає друзів, які нигилистических поглядів. Їй симпатичний Базарів, але після його визнання в любові, взаємності не спостерігається. На перший план ставить спокійне життя, в якій відсутні хвилювання.
 • Катерина. Сестра Ганни Сергіївни, але на відміну від неї, тиха і непомітна. Займається грою на клавикорде. Аркадій Кірсанов проводить з нею багато часу, при цьому він пристрасно закоханий в Анну. Потім він усвідомлює, що любить саме Катерину і одружується на ній.

Інші герої:

 • Фенечка. Дочка економки молодшого брата Кірсанова. Після того, як мати померла, стала його коханкою і народила від нього сина.
 • Ситников Віктор. Є нігілістом і знайомим Базарова.
 • Кукшина Євдокія. Знайома Віктора, нигилистка.
 • Колязин Матвій Ілліч. Є міським чиновником.


Головні герої роману «Батьки і діти».

Сюжет

Батьки і діти короткий зміст наведено нижче.1859 – рік, коли починається дія роману.

Молоді люди прибули в Мар’їно і проживають в будинку братів Миколи і Павла Кирсановых. Старший Кірсанов і Базарів не знаходять спільної мови, і часті конфліктні ситуації примушують Євгена виїхати в інше місто N. Туди ж відправляється і Аркадій. Там вони спілкуються з міською молоддю (Ситниковой і Кукшиной), яка дотримується нигилистических поглядів.

На губернаторському балу вони проводять знайомство з Одинцовій, а потім їдуть в її маєток, Кукшиной судилося залишитися в місті. Одинцова відкидає визнання в любові, і Bazarovu доводиться покинути Нікольське. Він і Аркадій відправляються в батьківський будинок і гостюють там. Євгенію не подобається надмірна турбота батьків, він вирішує залишити Василя Івановича і Аріну Власьевну, і повернутися назад в Мар’їно. По дорозі вони потрапляють до Одинцовій, стикаються з холодним прийомом і їдуть в Мар’їно. Там Євген і зупиняється.

Одного разу в пориві пристрасті Базарів цілує Фенечку, яка є матір’ю сина Кірсанова-молодшого, народженої поза шлюбом, через неї відбувається дуель Євгенія і Павла Петровича.

Повернувшись у батьківський дім, Аркадій вирішується відправитися в Нікольське, де залишається у Одинцовій і починає доглядати за тихою і спокійною сестрою Анни — Катериною.

Испортившему відносини з Кирсановыми, Bazarovu тільки і залишається, як теж відправиться в Нікольське і вибачитися перед Ганною за прояв любові.

Ганна Сергіївна прийняла вибачення і Євген протягом декількох днів проживає в неї. Аркадій вирішується зізнатися Катерині в почуттях. Базарів прощається з одним і їде в батьківський дім. Проживаючи в будинку батька і матері, він починає лікувати людей.

Випадковий поріз, отриманий при розтині, призводить до серйозних наслідків — Євген Базарів умирає від зараження тифом. Перед смертю він просить Ганну про останній зустрічі. Аркадій Кірсанов і Катерина Локтєва стають чоловіком і дружиною, так само як і Микола з Фенечкой. Старший Кірсанов їде жити за кордон назавжди.

Короткий зміст — «Батьки і діти» Тургенєв І. З.

Роман И С Тургенєва » Батьки і діти «

Висновок

Скільки вже пройшло часу, а творіння Івана Сергійовича «Батьки і діти» не втрачає актуальності і сьогодні. Завжди будуть перебувати люди, схожі на головного героя – Базарова, мають величезне бажання змінити світ. І завжди буде суспільство, яке не зможе прийняти людей, що відрізняються від більшості.

Складно уявити, що зійдуть нанівець розбіжності між батьками і дітьми. Саме тому цей твір актуально в наші дні. Обидва покоління, які зобразив письменник, мають відмінності не стільки віком, скільки протилежністю поглядів на життя. Відповідно породження конфліктів уникнути неможливо.