«Арктур – гончий пес» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1957.

Жанр: оповідання.

Тема: любов до тварин.

Ідея: навіть скалічене долею тварина має своє покликання.

Проблематика. Сліпий пес був гончою собакою.

Основні герої: пес Арктур, доктор, оповідач.

Сюжет. Сліпий пес з’явився в місті раптово. Ніхто не знав, звідки він прийшов. Можна було лише здогадуватися про його походження. Народившись, пес нічим не виділявся серед інших цуценят. Але коли у всіх прорізалися очі, виявилася сліпота пса. Сам він навіть не здогадувався, що чимось відрізняється від своїх побратимів. Просто навколишній світ відразу ж став ворожим, що складається з гострих та твердих предметів. Коли мати залишила дітей цуценят, псові довелося самому добувати собі їжу на смітниках. У сутичках з іншими безпритульними собаками йому було найважче. Сліпий пес не зміг би довго прожити, але йому пощастило.

Оповідач знімав кімнату у самотнього дитячого лікаря. Цей чоловік пережив багато: дружина померла, а сини були вбиті на війні. Доктор вже кілька разів зустрічав сліпого пса. Одного разу він перейнявся до нього щирою жалістю. Доктор привів тварину додому, ретельно вимив його і нагодував. Але коли він м’яко спробував його вигнати, пес не захотів йти. Вперше в житті він зіткнувся з людською добротою.

Доктор задумався. Він теж втомився від самотності. Дивлячись на що здалися зірки, доктор несвідомо вимовив: “Арктур…”. При цьому слові пес відкрив очі і спробував завилять хвостом. Так нещасна тварина отримало ім’я.

Арктур знайшов господаря. Відданість пса до людини, вперше пожалевшему його, була безмежна. Він ніколи не висловлював її відкрито, але за поведінкою Арктура було видно, що знаходитися поряд з лікарем, чути його голос було для пса справжньою насолодою.

З цього часу в оповідача з’явилося більше можливостей ближче придивитися до сліпого псу. Він був упевнений, що Арктур усвідомлював свою неповноцінність. Фізично пес був розвинений чудово, але не міг скористатися своєю силою у повній мірі. Його хода завжди була настороженою. Інші тварини перевершували його в швидкості пересування, могли раптово зникати в недоступних місцях.

Відсутність зору позначилося на інших почуттях пса: він володів тонким нюхом і неймовірним слухом. Зовнішній світ він пізнавав тільки через запахи і звуки, але цього псові було цілком достатньо.

Оповідач став свідком одного випадку, в якому проявився твердий характер Арктура. Пес пробігав повз стада корів і налякав тварин. Розлючений бик підчепив його рогами, а зреагувала пастух ще й вдарив батогом. Оповідач підбіг до Арктуру, який лежав, не рухаючись. Він сильно постраждав і відчував біль і образу, але навіть не скиглив.

Одного разу випадково з’ясувалося справжнє покликання Арктура. Оповідач пішов на полювання, а пес побіг за ним. Раніше він ніколи не залишав місто. Опинившись у лісі, Арктур був приголомшений різноманітністю звуків і запахів. Спочатку він злякався, але оповідач почав тихо і спокійно розмовляти з псом. Арктур поступово заспокоївся і почав з цікавістю вивчати новий для себе світ.

Раптово пес моментально змінився і швидко помчав у бік. Через якийсь час пролунав його поки що невпевнений гавкіт. У тваринному прокинувся інстинкт гончака. Коли оповідачеві вдалося його зловити, Арктур був сильно подряпаний. Відчувши і погнав звіра, він не звертав уваги на перешкоди.

З цього часу життя Арктура змінилася. Мисливський інстинкт почав боротьбу з прихильністю до людини. Пес страждав від того, що доктор не ходить з ним у ліс. Арктур тікав один і повертався завжди брудним і подряпаним. Сліпий пес, звичайно, ніколи не наздоганяв свою здобич. Його захоплював сам процес дикої гонитви за невловимим запахом звіра.

Арктур виявився природженим гончим псом. Його помічали мисливці, росли чутки про незвичайну собаці. До лікаря стали часто приходити люди і пропонувати за Арктура великі гроші. Але господар був дуже прив’язаний до свого псу і не погоджувався ні на які умови.

Одного разу Арктур пропав. Доктор сходив з розуму від горя. Багато допомагали йому в пошуках, але вони нічого не дали.

Через два роки оповідач знову відвідав ці місця. Повертаючись з полювання, він натрапив на собачі кістки, серед яких був знайомий нашийник. Арктур загинув, напоровшись під час гону на гострий сук. Своєю смертю сліпий пес підтвердив, що був гідний гучного імені.

Відгук про твір. Розповідь про Арктуре викликає більшу жалість до нещасному тварині. З іншого боку, смерть ще молодого пса була піднесеною і благородною. Його чекала повільна старість домашньої тварини. Але прокинувся інстинкт змусив пса забути свою неповноцінність і надав справжній сенс його життя.