Аналіз вірші Плещеєва «Зимовий вечір»

Вірш А. Плещеєва «Зимовий вечір» було написано в 1872 р., відноситься до пізнього періоду творчості поета. В 7 років Олексій Миколайович залишився без батька, його вихованням займалася мати. Мабуть, тому в аналізованому вірші автор з особливою теплотою створюється образ матері.

Тема вірша – затишний зимовий вечір і безтурботне дитинство. Поет показує, що в дитинстві зимові вечори огортають особливою атмосферою затишку. В цю пору людина знаходиться під крилом матері, потрібно цінувати кожну мить дитинства, зед потім залишаться тільки спогади. Також поет показує нещасних дітей, які не знають щастя і тепла батьківського дому, він закликає ставитися до бідним і сиротам, як до братів.

Жанр «Зимового вечора» – послання, адже автор звертається до дітей. В останніх рядках дізнаємося, що А. О.плещеєв адресує свої слова юному поколінню, щоб нагадати про людей, які потребують підтримки і допомоги. Є у творі і ознаки елегії – сумні, ностальгічні нотки.

У центрі твору три образи – ліричний герой, дітки і їх мама. Ліричний герой, здається, спостерігає за тим, що відбувається в будинку зимовим вечором. Він звертається дітлахам, розповідаючи, як ті сидять «затишній кімнатці», Чоловік по-доброму заздрить дітям, тим, хто чує мамин розповідь. В очах малюків він зауважує цікавість, а потім радіє їх веселому смеу.

Після того як мама закінчує свою розповідь, хлопці просять її зіграти на роялі. Вона швидко погоджується, хоча й зауважує, що годинник уже пробили дев’ять. Ліричний герой ще раз повторює: «Добре вам, дітки». Він знає, що в батьківському «гніздечку» не страшна ніяка завірюха».

Раптом настрій героя хмурніє. Його серце починає мучити думка про те, що не всім дано таке щастя. У світі є багато сиріт і бідних, які не знають, що таке домашній затишок. До цих людей автор ставиться з розумінням і з жалістю. А дітям, коли зустрінуть нещасних, просить: «ви як братів, дітки, приголубьте їх».

Вірш А. Плещеєва «Зимовий вечір» за змістом умовно ділиться на три частини: розповідь про те, як діти проводять вечір в компанії мами, розповідь про бідних і сиріт, звернення ліричного героя до щасливим дітям з порадою-проханням. Формальна організація – вісім катренів. Особливість композиції – повторення рядка «добре вам, дітки». Рефрен допомагає посилити ідейне звучання. Для об’єднання рядків автор використовував перехресне римування. Деякі рядки не римується, їх співзвуччя підтримується ритмом. Віршований розмір – трехстопный хорей.

Теми вірша розкриваються за допомогою художніх засобів. Також стежки допомагають створити емоційний фон. У тексті чимало епітетів («зимовий вечір», «затишна кімнатка», «слухаєте жадібно», «дзвінкий сміх»), також є метафори («часто перериває маму дзвінкий сміх», «добре вам, дітки в своєму гніздечку», «не всім таке щастя бог дає»), порівняння («ви, як братів, дітки, приголубьте їх»). Так як звернення адресоване дітям, у творі багато зменшувально-пестливих слів.