Аналіз вірші Гіппіус «Так є»

Зінаїда Гіппіус – ідеолог російського символізму, разом зі своїм чоловіком Дмитром Мережковським розробили основні принципи і концепцію символистического напрямку. Поетика творів поетеси визначається використанням лаконічних фраз, серед тропів – найчастіше епітети, метафори. Улюбленою темою є любов у всіх її проявах, також часто зустрічаються патріотичні вірші.

Для аналізу творів поетеси важливо знати, яка ситуація була в Росії на початку 20 століття. Атмосфера в країні була не найкраща, почалися масові репресії проти інтелігенції. Зміни стосувалися і повсякденного життя.

В цей же час у Санкт-Петербурзі подружжям був організований своєрідний літературний гурток, тут панувала чудова дружня атмосфера, обговорювалися головні політичні події країни. У місті почалася революція, людей розстрілювали прямо на вулицях. В такій складній політичній ситуації подружжя були змушені залишити країну. Умови для розвитку нових творчих методів, проведення зборів інтелігенції були не найкращими.

У лютому 1918 року поетеса пише знаменитий вірш «Так є», в ньому всього чотири строфи, але вони дуже точно відображають політичну ситуацію, цю в країні. Твір повно туги, смутку і відчаю, написано душею і серцем, воно не може нікого залишити байдужим.

Всього кілька змістовних фраз, в яких поетеса висловила всю сутність російської революції («якщо скінчилося моя Росія – я вмираю»). Такі гіркі слова відбивають справжню сутність людей, які проживають в Росії. І від усвідомлення цього стає дуже гірко.

Згаслий світло асоціюється у поетеси зі сліпотою, в якому нічого не можна побачити і зрозуміти, а люди – зі звірами, які живуть з незрозумілих законом, без дотримання моральних принципів.

Коли читаєш вірш, розумієш, що кожне слово просякнуте болем і кров’ю. По першій фразі незрозуміло, чому поетеса обирає саме таку манеру, чому у неї саме така стилістика, але потім стає зрозуміло: це найкращий спосіб заявити про все і відразу, це крик душі. Кожна рядок просякнута болем і відчаєм, це підкреслюється за допомогою вживання анафори «якщо».

Але навіть у такій, здавалося б, безвихідної ситуації важливо боротися за життя близьких і рідних. «Якщо людина гірше звіра – я його вбиваю», – ємна фраза, в якій поетеса говорить про те, що важливо бути людиною в будь-якій ситуації. Вона готова боротися за свою країну, за її відродження з попелу. Але з кожним днем ця надія згасає.

Зінаїда Гіппіус разом зі своїм чоловіком Дмитром Мережковським змушені покинути Батьківщину назавжди, адже працювати в рідній країні було неможливо, життя молодої творчої інтелігенції в Росії стала нестерпною. Тільки за межами Російської Федерації можна було спокійно і розмірено жити, займаючись своєю улюбленою справою. Тільки там можна було реалізувати свій творчий потенціал, свої здібності, показати свій талант.